Ljudmila Novak z izjavo o peticiji razburila članstvo NSi
Ljudmila Novak z izjavo o peticiji razburila članstvo NSi
Ni pa je podprla četrta slovenska evroposlanka v ELS Ljudmila Novak, češ da gre za problem, ki bi ga morali najprej reševati doma in ne na evropski ravni, in da v nobenem primeru ne odobrava zlorabe te teme za notranjepolitični ideološki boj. Ta izjava je razburila članstvo v njeni stranki Novi Sloveniji, nekateri vidni predstavniki so se tudi javno oglasili in se od nje ogradili, z obžalovanjem se je odzval tudi strankin predsednik mag. Matej Tonin. Izrekel je podporo predstavitvi peticije in ocenil, da lahko širša evropska razprava pospeši odpravo slovenskega razlikovanja žrtev po ideološki primernosti.
V Sloveniji in ne na evropski ravni
Ljudmila Novak je v pismu članom NSi o peticiji in dogajanju v Evropskem parlamentu zapisala, da kot nečlanica Odbora za peticije ni bila seznanjena o sredini razpravi o peticiji dr. Mitje Ferenca, istočasno pa se je udeležila sej in glasovanj na obeh njenih odborih. V odgovoru na novinarsko vprašanje je obžalovala, da je ta tema uvrščena na dnevni red Odbora za peticije, saj je po njenem »problem pobojev, pokopa in spomina na slovenske povojne in medvojne žrtve problem, ki bi ga morali najprej z vsem spoštovanjem do žrtev reševati v Sloveniji in ne na evropski ravni«.
Nosilka zakona o prikritih grobiščih
Kot nosilka slovenskega Zakona o prikritih grobiščih in pokopu žrtev si Novakova po lastnih besedah želi, da bi bile vse žrtve medvojnih in povojnih pobojev pokopane dostojno in tudi na ljubljanskih Žalah, brez odrekanja pravice do groba in dostojnega spomina. »Ob dnevu spomina na žrtve totalitarnih režimov pa se moramo spominjati vseh žrtev s pieteto in željo, da v prihodnosti ne bi prišlo do podobnih dejanj in zločinov. V nobenem primeru pa ne odobravam zlorabe te teme za notranjepolitični ideološki boj,« je zapisala evropska poslanka NSi.
Kazalec usmerila v SDS
Nato pa kazalec usmerila v SDS. Ponovila je, da so leta 2015 prav v NSi skupaj z Mitjo Ferencem in Pavlom Jamnikom iz Komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč pripravili Zakon o prikritih grobiščih in pokopu žrtev, ki ga je podprla tudi SMC, premier dr. Miro Cerar pa je zanj zagotovil proračunski denar, zato je Komisija začela pospešeno izkopavati in urejati številna prikrita grobišča. SDS se je pri glasovanju o zakonu vzdržala, po besedah Novakove pa pred sprejemom zakona na terenu izpeljala okrogle mize proti zakonu in širila propagando proti NSi.
Ne želi prilivati olja na ogenj
»SDS žrtve ves čas izrablja za svoj ideološki boj, s čimer neti sovraštvo med ljudmi in spodbuja nenehne delitve v družbi, ne da bi želela v resnici ustrezno rešiti to problematiko. Tudi v Sloveniji je bil 23. avgust razglašen kot spominski dan na žrtve vseh totalitarnih režimov. V NSi smo ga med prvimi obeleževali na Zborih za vrednote in opozarjali na njegov pomen in vsebino,« je zapisala Novakova, ki tokratno peticijo razume kot »novi manever SDS za ideološke delitve in nabiranje političnih točk pred volitvami, pri čemer sama ne želim sodelovati in prilivati olja na ogenj«.
Dobro je sodelovala s Komisijo
Ljudmila Novak je ob koncu pisma, objavljenega TUKAJ, še ponovila, da je že večkrat javno izrazila svoje mnenje, da si vse žrtve zaslužijo grob in dostojen pokop na primernem mestu in tudi na ljubljanskih Žalah. Dodala je, da zelo ceni delo dr. Mitje Ferenca in celotne Komisije, s katero je tudi sama dobro sodelovala in z zakonom občutno pripomogla k reševanju te problematike. »Razumem tudi nemoč Komisije, ki ne more zagotoviti pokopa žrtev v Ljubljani. Zato bi se morala s to tematiko ukvarjati slovenska politika in civilna družba na spodoben in civiliziran način.«
Tonin podprl predstavitev peticije
Na potezo svoje predhodnice na predsedniškem stolčku NSi se je odzval tudi mag. Matej Tonin in v javnem sporočilu obžaloval, da se Novakova ni udeležila sredine razprave na Odboru za peticije, hkrati pa podprl predstavitev peticije s prvopodpisanim dr. Mitjo Ferencem. Ocenil je, da lahko širša evropska razprava pospeši odpravo slovenskega razlikovanja žrtev po ideološki primernosti: »Vse žrtve, pa naj gre za žrtve nacizma, fašizma in tudi komunizma, si zaslužijo spomin in dostojen pokop. Odprava ideološkega etiketiranja žrtev je eden od nujnih korakov za spravo.«
Številni člani NSi žrtve komunistične represije
Tonin je izpostavil, da si NSi kot stranka prizadeva za resnico in spravo, saj so bili številni njeni člani žrtve komunistične represije, njihovi svojci pa žrtve komunističnih zločinov. Ker gresta sprava in resnica z roko v roki, so si v NSi s konkretnimi dejanji in zakonskimi predlogi prizadevali, da se vse žrtve komunizma identificira in dostojno pokoplje. »Zakon o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev, ki ga je pripravila NSi, je v zadnjih letih omogočal največji napredek pri razkrivanju komunističnih zločinov in dostojnem pokopu žrtev,« je v javnem sporočilu zapisal Tonin.
Ogorčeni nad Golobovo potezo
Dodal je tudi, da je Nova Slovenija v prejšnji vlade Janeza Janše podprla Sklep o razglasitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja (17. maj). »Ogorčeni smo bili, ko ga je vlada dr. Roberta Goloba lani razveljavila, saj je to v posmeh vsem žrtvam. Prav zaradi malomarnega odnosa Golobove vlade do žrtev komunističnega nasilja podpiramo prizadevanja dr. Mitje Ferenca in peticijo, da se odnos do žrtev, ki še vedno ležijo po tisočerih jamah, spremeni,« je še poudaril predsednik NSi Matej Tonin.
»Takšen odnos je vreden prezira«
Ob stališču Ljudmile Novak, ki bo na kandidatni listi NSi tudi na junijskih evropskih volitvah, pa so se odločno in ogorčeno odzvali in se od njega distancirali tudi nekateri vidni člani stranke. Nekdanji mednarodni sekretar NSi in predsednik strankinega podmladka Federico V. Potočnik je zapisal: »Gospa mene ne predstavlja. Takšen odnos je vreden prezira.« Anton Tomažič pa: »Tudi jaz se ograjujem od izjav Ljudmile Novak glede obravnave slovenskega problema pobojev, pokopa in spomina – tudi na evropski ravni. Takšno stališče je gotovo daleč od stališč večine članov NSi.«
NSi bo spravila iz parlamenta
Odzvali so se tudi izven Nove Slovenije. Aleš Čerin je tako zapisal: »Ljudmila Novak bo pa res spravila NSi ven iz parlamenta. 'Ljudmila Novak in levica proti peticiji za pravico do pokopa in spoštljivega spomina na žrtve povojnih komunističnih pobojev v Sloveniji.' Ne morem verjeti.« Kandidat SDS na evropskih volitvah Aleš Hojs: »Poslanka Ljudmila Novak bi tematiko komunističnih režimov in njihov odnos do pobitih in nepokopanih 'reševala' doma in ne na EU parketu. Jo je sram, iz kakšne države prihaja? Ali mora vse nas biti sram, da zastopa barve krščanske demokracije? Sramota.«
Eden najbolj klasičnih političnih samomorov
Boštjan M. Turk, ki je bil ravno tako med udeleženci predstavitve peticije na Odboru za peticije Evropskega parlamenta, je na družbenem omrežju zapisal: »To je eden najbolj klasičnih političnih samomorov. Večina volivcev NSi ima prednike, ki jih je prizadel komunistični režim, bodisi posredno bodisi neposredno. Bravo, Ljudmila Novak?« Milena Miklavčič: »Da je ni nič sram … Bolj se ne bi mogla razgaliti, kot se je. Škoda res za NSi.« Marcos Gaser: »Tudi jaz sem ogorčen in obžalujem moj glas na zadnjih evropskih volitvah.«
Zakoličeno, da bo nosilec liste Tonin?
Predsednik Združenja novinarjev in publicistov (ZNP) dr. Matevž Tomšič: »In to osebo, ki ob vsaki priložnosti 'drži štango' neokomunistični levici (tudi pri njenih najbolj zavrženih dejanjih), je NSi ponovno uvrstila na listo za volitve v Evropski parlament.« Predsednik SDS Janez Janša: »Čemu pa potem služi Odbor za peticije Evropskega parlamenta? Žalostno. Ko stranka NSi popolnoma izgubi stik z volilno bazo, iz katere je nastala.« Bojan Požar: »Po teh izjavah Ljudmile Novak je skoraj stoodstotno zakoličeno, da bo nosilec liste NSi za junijske evropske volitve Matej Tonin. Ni druge, konec je zanjo.«
»Če si demokristjan, imaš dovolj izbire na listi«
Je pa Novakovi v bran stopil vodja poslanske skupine Nove Slovenije Janez Cigler Kralj, ki je v več objavah na družbenem omrežju X med drugim navedel: »Ne nasedaj poskusom spreti NSi. Imaš več ljudi na voljo. Če si demokristjan, imaš dovolj izbire na listi. Pri nas stranka ni enako ena oseba. /…/ Sicer pa sem ponosen, da je ravno NSi z Ljudmilo Novak, Mitjo Ferencem, Pavlom Jamnikom in drugimi leta 2017 pripeljala do sprejema Zakona o dostojnem pokopu. Nekateri z desne ga niso podprli.«