‘Lizbonska pogodba ne ogroža irske zakonodaje glede splava’
‘Lizbonska pogodba ne ogroža irske zakonodaje glede splava’
Irski škofje pred referendumom o Lizbonski pogodbi, ki bo 2. oktobra, jasno podpirajo potrditev te pomembne pogodbe, ker to hkrati pomeni podpreti Evropsko unijo in obrambo krščanskih vrednot. Vsak katoličan lahko brez zadržka in po vesti glasuje ‘za’ Lizbonsko pogodbo, ker ni nobenih stvari, ki bi opravičevale ‘ne’ na osnovi etičnih ali verskih zadržkov, je dejal škof Noel Treanor, predstavnik Irske škofovske konference, na zasedanju mešane komisije za evropske zadeve v irskem parlamentu.
Stalni svet Irske škofovske konference bo pravočasno objavil izjavo o stališču Katoliške cerkve na Irskem glede referenduma o Lizbonski pogodbi. Škof Treanor je povabil vse državljane, še posebno pa katoličane, naj se bolje seznanijo s ključnimi vprašanji, hkrati pa opozoril na publikacije in organizacije, ki tudi tokrat poskušajo vplivati na izid referenduma s širjenjem zavajajočih in netočnih informacij. Razen tega nobena od teh organizacij ne govori po naročilu ali v imenu Cerkve. Pri tem je škof Treanor spomnil, da je kardinal Brady, nadškof v Armaghu, pred meseci izrazil popolno zaupanje do idealov, ki so navdihovali nastanek in razvoj Evropske zveze ter njenih ustanov.
O zelo razširjeni zaskrbljenosti med volivci, da namreč Lizbonska pogodba ogroža irsko zakonodajo glede splava, je škof Treanor dejal, da Lizbonska pogodba v ničemer ne spreminja pravnega reda glede splava na Irskem. O ekonomskih in političnih vidikih Lizbonske pogodbe pa škof Treanor pravi, da naj si vsak volilec o tem ustvari lastno sodbo na osnovi tehtnih in natačnih informacij o vseh vprašanjih, ki so v igri. Pri presojanju Lizbonske pogodbe morajo državljani upoštevati tudi možnosti in izzive, ki jih prinaša delovanje in življenje v svobodnem in demokratičnem političnem sistemu na narodni in evropski ravni. Kako se bo Lizbonska pogodba uresničevala na Irskem in v Evropi, pa bo veliko odvisno od stališč irskih predstavnikov v odločilnih evropskih ustanovah, pa tudi od tega, s kakšnimi kakovostnimi predlogi bomo kristjani prišli na dan v spoprijemanju s sekularizacijo in družbenimi dejavniki, ki ogrožajo etiko življenja.
Pri tem je povabil irske katoličane, naj se vključijo v evropsko debato, kakor je to priporočil papež Benedikt XVI. na kongresu o Evropski uniji, ki ga je v Rimu, marca leta 2007, pripravila Evropska konferenca škofovskih konferenc držav članic Evropske unije.