Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Letos trije prejemniki Ratzingerjeve nagrade

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 27. 09. 2017 / 07:36
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:37
Ustavi predvajanje Nalaganje

Letos trije prejemniki Ratzingerjeve nagrade

Tokrat prvič tudi podelitev nagrade »Odprti razum«.

Na tiskovnem uradu Svetega sedeža so včeraj razkrili imena prejemnikov sedme Ratzingerjeve nagrade. To so Theodor Dieter, Karl-Heinz Menke in Arvo Pärt. Obenem so predstavili še nagrado Odprti razum, ki bo letos podeljena prvič, in sedmi mednarodni simpozij o okrožnici Hvaljen, moj Gospod. Naštete dogodke pripravlja Vatikanska fundacija Josepha Ratzingerja – Benedikta XVI.



Kot poroča Radio Vatikan, je nagrada Odprti razum novost, ki jo fundacija pripravlja v sodelovanju z madridsko univerzo Francisco de Vitoria. Podeljujejo jo za znanstveno in raziskovalno delo, ki v središče postavlja razum in njegovo vlogo pri iskanju resnice in odgovorov na temeljna vprašanja o človeštvu in njegovi usodi. Gre za osrednjo idejo Ratzingerjeve misli, ki je prav tako temeljna za dialog med Cerkvami in sodobno kulturo, med znanostmi, filozofijo in teologijo. Predstavlja tudi temeljno idejo pri razmisleku o univerzi in njeni funkciji.

Prejemniki Ratzingerjeve nagrade so letos trije: Theodor Dieter, Karl-Heinz Menke in Arvo Pärt.

Theodor Dieter, rojen leta 1951, je nemški luteranski teolog, profesor in direktor Inštituta za ekumensko raziskovanje v Strasbourgu, dejaven na področju ekumenskega dialoga. Imel je pomembno vlogo pri pripravi in sprejetju Skupne izjave o nauku o upravičenju iz leta 1999. Leta 2012 je bil relator za katoliško-luteranski dialog med srečanjem Ratzingerjevega študijskega krožka v Castelgandolfu, namenjenem nekdanjim študentom Benedikta XVI.

Karl-Heinz Menke, rojen leta 1950, je nemški katoliški teolog in duhovnik, upokojen profesor dogmatike in teološke propedeutike na Katoliški teološki fakulteti univerze v Bonnu. Je član Nemške škofovske konference in avtor številnih teoloških del. Velja za velikega poznavalca Josepha Ratzingerja, ki mu je posvetil različne študije. Od leta 2014 je član Mednarodne teološke komisije.

Arvo Pärt je pravoslavni vernik, rojen leta 1935 v Estoniji, in skladatelj sakralne glasbe, uveljavljen na mednarodni ravni. Odlikovan je bil s častnim doktoratom Papeškega inštituta za sakralno glasbo za udeležbo na glasbenem dogodku Sijaj resnice, lepota ljubezni, kjer se je predstavil z izvedbo skladbe Očenaš. Od leta 2011 je član Papeškega sveta za kulturo.

Ratzingerjeva nagrada bo podeljena 18. novembra, prejemnikom pa naj bi jo osebno izročil papež Frančišek.

Za nagrado Odprti razum se je prijavilo 367 kandidatov s 170 univerz iz 30 različnih držav. Tematike so bile zelo raznovrstne in so se dotikale pravnih, gospodarskih in družbenih znanosti, znanosti komunikacije, fizikalnih, bioloških, okoljstvenih, biomedicinskih in zdravstvenih znanosti, inženiringa in arhitekture, humanističnih znanosti ter filozofije in teologije.

Prejemniki nagrade so štirje in pokrivajo dve področji: raziskovanje in docenturo. Za področje znanstvenega raziskovanja so nagrado Odprti razum prejeli Darcia Narvaez z ameriške univerze Notre Dame za znanstveno delo Nevrobiologija in razvoj človeške morale ter Claudia Vanney in Juan Franck z univerze Austral v Buenos Airesu za skupno delo Determinizem ali nedeterminizem? Velika vprašanja od znanosti do filozofije. Za področje docenture so prejemniki nagrade Michael Schuck, Nancy Tuchman in Michael Garanzini z univerze Loyola v Chicagu. Žirijo je prepričalo njihovo spletno besedilo s področja okoljske formacije Ozdraviti zemljo. Nagrado je prejela tudi dominikanska redovnica iz Budimpešte Sarolta Laura Baritz za vzgojno-izobraževalni program Krščanska družbena načela za ekonomijo, ki se izvaja na kolegiju Sapientia in univerzi Corvinus.

Posebna priznanja so prejeli: anglikanski pastor z univerze v Durhamu Christopher Cook za magisterij iz duhovnosti, teologije in zdravja, ter dva mlada profesorja komunikacije na madridski univerzi Francisco de Vitoria Arturo Encinas Cantalapiedra in Alberto Oliván Tentorio za predavanje Poučevati narativnost videoiger ali kako pripovedujemo svoje življenje preko videoiger.

Nagrado Odprti razum bodo podelili danes na sedežu Akademije znanosti v Vatikanu.

Tretja pomembna pobuda, predstavljena na včerajšnji tiskovni konferenci, pa je VII. mednarodni kongres o okrožnici Hvaljen, moj Gospod. Posvečen bo vprašanju o skrbi za skupen dom in ekologiji človeka. Udeleženci kongresa bodo zasedali med 29. novembrom in 1. decembrom v San Joseju na Kostariki, saj Vatikanska fundacija Josepha Ratzingerja – Benedikta XVI. srečanje prireja v sodelovanju s kostariško katoliško univerzo.

Vir: Radio Vatikan
Foto: splet

Kupi v trgovini

Novo
6 skritih ravnanj, ki uničujejo družine
Medosebni odnosi
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh