Letna skupščina Društva katoliških pedagogov Slovenije
Letna skupščina Društva katoliških pedagogov Slovenije
Izpostavila je, da nas težki trenutki nikoli ne smejo tako obremeniti, da ne bi našli izhoda. Spodbudo pa lahko najdemo v moči delovanju sv. Duha, ki zmore umiriti še tako silen vihar, kar izpričujejo tako psalmi kot evangelij.
Maši je sledilo predavanje škofa dr. Maksimiljana Matjaža z naslovom Sadovi sinode. Najprej nam je predstavil namen sinode, ki je: »/…/ posaditi sanje, priklicati preroštvo in videnja, omogočiti razcvet upanja, vzbuditi zaupanje, povezati rane, stkati odnose, učiti se drug od drugega in ustvariti bistro iznajdljivost, ki bo razsvetlila misli, ogrela srce in dala moč našim rokam /…/ dala vizijo prihodnosti, napolnjeno z veseljem evangelija.« Nadaljeval je s temeljnima vprašanjema sinode: Kako se danes na različnih ravneh uresničuje »skupna hoja«, ki Cerkvi omogoča, da oznanja evangelij v skladu z zaupanim ji poslanstvom? in H katerim korakom nas vabi Sveti Duh, da bi rastli kot sinodalna Cerkev?
O bogati izkušnji letošnje Sinode je povedal še, da se je nabralo veliko gradiva, ki so ga razvrstili v štiri tematske sklope. Nato je spregovoril o obravnavanih temah. Ob »Občestvu, ki izžareva, kako biti popolnejše znamenje in orodje združitve z Bogom in edinosti človeškega rodu« je škof izpostavil dvoje, in sicer: »Kako lahko sinodalna Cerkev uresniči obljubo, da se bosta 'ljubezen in resnica srečali' (Ps 85, 11)?« in »Kako lahko v luči evangelija prepoznamo in izkoristimo bogastvo kultur ter razvijamo dialog z religijami?«
V temi, ki se navezuje na soodgovornost v poslanstvu, tj. kako si lahko bolje razdelimo darove in naloge v službi evangelija, se je ustavil ob vprašanju: »Kako se lahko skupaj približamo enotnemu pomenu zavedanja pomena in vsebine poslanstva Cerkve?« Ob tematskem sklopu, ki združuje sodelovanje, odgovornost in vodstvo, je škof razmišljal ob vprašanjih: »Kako lahko razvijamo prakse razločevanja in procese odločanja na pristen sinodalni način, pri čemer krepimo vodilno vlogo Duha?« in »Katere strukture je mogoče razviti, da se bo utrjevala misijonska sinodalna Cerkev?« Predstavil je še metodo pogovora v Duhu, po kateri je potekala dinamika razločevanja v sinodalni Cerkvi, in zbirno poročilo. Zaključil je z mislijo, da »je sinodalni proces pot in ne cilj« in da je treba: »/…/ ponižno priznati, da sami s svojimi človeškimi močmi ne bomo uspeli, in da moramo nujno izročati svoje načrte Kristusu in zaupati, da On po Svetem Duhu vodi Cerkev in ima načrte zanjo.«
Udeleženci skupščine smo se po predavanju pogovorili o predstavljenih temah v povezavi z DKPS, nato smo izvolili delovno predsedstvo in poročali o delu organov društva in območnih skupnosti. Izpostavili smo vlogo in pomen revije Vzgoja, ki zaradi odličnosti urednika dr. Silva Šinkovca nadaljuje s svojim sistematičnim in strokovnim posvečanjem vzgoji, napovedana je 68. mednarodna konferenca SIESC-a, ki bo letos julija v Vipavi, nadaljuje se počitniški program Srčna dežela. Nabor dejavnosti, ki se izvajajo, je izredno pester, društvo pa ima lepo urejeno spletno stran, ki je dostopna tudi za zainteresirano javnost, da si ogleda, kaj se dogaja v družbi slovenskih katoliških pedagogov. Sledil je sprejem novih članov, glasovanje o predlogu podelitve naziva častni član in o nadomestnem članu upravnega odmora. Druženje smo pozno popoldne zaključili z zahvalo vodstvu DKPS, ki bdi nad tem, da se uresničuje naše poslanstvo, ki je v marsičem enako namenu letošnje Sinode: »Prizadevamo si med seboj deliti vrednote in slediti pedagoškemu klicu, pomagati pri osebnostni rasti, povezovati ljudi, njihovo znanje, izkušnje in moči in se strokovno izpopolnjevati.«