Leteča tiskovka: papež obsodil zlorabe, kritično o Izraelu
Leteča tiskovka: papež obsodil zlorabe, kritično o Izraelu
Med drugim je znova pozval Cerkev, poročajo avstrijski Kathpress, naj dejavno pristopi k vprašanju zlorab. »Prisluhnil sem tistim, ki so jih prizadele zlorabe, menim, da je to dolžnost,« je dejal sveti oče: »Naša dolžnost je, da pomagamo tistim, ki so jih zlorabe prizadele, in da poskrbimo zanje.« Nekateri potrebujejo psihološko pomoč, drugi potrebujejo tudi finančno podporo.
Preberite tudi: Žrtev zlorabe po srečanju s papežem: Govoril je s srcem in iskreno [VIDEO]
Predvsem pa je treba kaznovati storilce, je poudaril Frančišek. Zloraba ni nekaj začasnega, temveč povzroči duševno bolezen, ki jo je treba zdraviti. »Noben storilec ne sme biti prepuščen običajnemu življenju, s pristojnostmi v župnijah ali šolah,« je poudaril papež in odločno zatrdil »Prikrivanje zlorab pa je resnično sramota.«
Izrael: kritike na račun uboja Nasrale
Po nedavnih izraelskih bombnih napadih v Libanonu je Frančišek opozoril tudi sprte strani na Bližnjem vzhodu: poudaril je, da morajo vse države spoštovati mednarodno pravo ter ohraniti sorazmernost napada in obrambe. Ko so ga v nedeljo med poletom iz Bruslja v Rim vprašali, ali je šel Izrael predaleč z bombardiranjem, v katerem naj bi bil ubit vodja Hezbolaha Hasan Nasrala, predaleč, je sveti oče odgovoril: »Ne poznam podrobnosti. Toda obramba mora biti vedno sorazmerna z napadi. Ko postane nesorazmerna, postane vidna težnja po prevladi, ki presega tisto, kar je moralno potrebno.«
Tudi v vojni obstajajo moralna merila. Četudi je vojna sama po sebi nemoralna, konvencije vojne nakazujejo določen moralni red.
V nadaljevanju je pojasnil: »Ko država - ne glede na to, katera država - s svojimi oboroženimi silami naredi nekaj tako skrajnega, so to nemoralna dejanja. Tudi v vojni obstajajo moralna merila. Četudi je vojna sama po sebi nemoralna, konvencije vojne nakazujejo določen moralni red. Če pa se tega ne držiš, se pokaže, kot pravijo v Argentini, 'slaba kri' teh dejanj.« Španska besedna zveza »mala sangre« naj bi pomenila »zlobo« ali »zlonamernost«.
Kritika Louvaina: papež čuti, da ga ne razumejo
Papež je med letečo tiskovko tudi povedal, kako čuti, da njegove besede, ki jih je izrekel med tokratnim obiskom v Belgiji, niso bile pravilno razumljene. Deležen je bil namreč številnih kritik zaradi nagovora o temeljni razliki med moškimi in ženskami v Cerkvi, ki jih je nanj naslovila Univerza v Louvainu. Po papeževih besedah je nečloveško, če poskušamo »maskulinizirati« ženske. Cerkev je ženska, je Kristusova nevesta, zato je ženskost v Cerkvi pomembnejša od moškosti, tako Frančišek.
Papež se je pritožil, da je bila izjava Univerze v Louvainu pripravljena vnaprej, še preden je predstavil svoj nagovor, in to, je prepričan cerkveni voditelj, ni moralno.
Kdor tega ne razume, ne razmišlja dovolj pronicljivo in ne želi slišati teh besed. »Ženska je enakovredna moškemu, v življenju Cerkve pa je ženska pomembnejša, ker je Cerkev ženska. Ženska mistika je pomembnejša od služenja moških,« je dejal papež. To po njegovih besedah ni zastarela izjava. Pretiran feminizem ni učinkovit, kot ni učinkovito pretirano poudarjanje moškosti.
Papež je ostro kritiziral izjavo univerze, ki se je po njegovem sobotnem predavanju razširila v javnosti. Univerza se je namreč distancirala od papeževih besed o naravi žensk in jih obsodila kot »redukcionistične«. Papež se je pritožil, da je bila ta izjava pripravljena vnaprej, še preden je predstavil svoj nagovor, in to, je prepričan cerkveni voditelj, ni moralno.
Papež po obisku kavarne: naslednjič v picerijo!
Papež Frančišek je med letom spregovoril tudi o nenapovedanem obisku kavarnice v Luksemburgu, še poroča Kathpress. V pogovoru s časnikarji na krovu papeškega letala je dejal, da je bil »obisk bara odlična šala. Naslednjič bom obiskal picerijo«.
Minuli četrtek je sveti oče za nekaj trenutkov prekinil uradni program v Luksemburgu, da bi v baru spil espresso in malce poklepetal - na začudenje lastnika gostinskega lokala in njegovih gostov. Nato se je odpravil v bližnjo stolnico, kjer se je srečal s katoliško skupnostjo v Luksemburgu. Papež je skodelico, v kateri so mu postregli s kavo, prejel v spomin na svoj spontani obisk.
Tradicionalna molitev v rimski baziliki Marije Velike
Po vrnitvi v Rim je papež v nedeljo popoldne tradicionalno obiskal baziliko sv. Marije Velike in tam nekaj časa preživel v molitvi pred ikono Device Marije, ki jo častijo kot »Salus Populi Romani«.