Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Lepa zgodba« nekoliko drugače

Bogomir Štefanič
Za vas piše:
Bogomir Štefanič
Objava: 12. 10. 2020 / 09:30
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 13.10.2020 / 11:09
Ustavi predvajanje Nalaganje
»Lepa zgodba« nekoliko drugače

»Lepa zgodba« nekoliko drugače

Nov vpogled v preplačevanje materialov v slovenskem zdravstvu.

Zgodba o preplačanih materialih v slovenskem zdravstvu, ki jo je v nedavnem pogovoru v Družini načel zobozdravnik Krištof Zevnik, se nadaljuje. FOTO: Tatjana Splichal



Nedavno smo v Družini objavili pogovor z zobozdravnikom Krištofom Zevnikom, članom gibanja Zdravstvo.si in soustanoviteljem platforme Medikont, ki pridruženim zdravnikom in zobozdravnikom od leta 2011 omogoča naročanje medicinskih pripomočkov neposredno pri proizvajalcih.

Izhodiščna tema pogovora je bila korupcija v zdravniških vrstah in zato je bilo sogovorniku kot prvo postavljeno naslednje vprašanje: »Ali ste sami kdaj prejeli ponudbo provizije ali podkupnine, s katero bi vas npr. neki dobavitelj medicinske opreme želel 'prepričati', da se odločite za dobave pri njem?«

Zevnikov odgovor je odstrl še eno tančico iz zakulisja dobaviteljskih okoriščanj: »Pred pol leta sem bil deležen ponudbe podjetja Miba Vita, ki je pravzaprav podaljšek slovenskega veledobavitelja Sanolabor, naj se vseeno združimo in naredimo 'lepo zgodbo'. 'Lepa zgodba' je pomenila, da bi zdravnikom in zobozdravnikom preprodajali inštrumente po veliko višjih cenah. Ker sem to odločno zavrnil, je sledil sovražen prevzem našega dotedanjega proizvajalca inštrumentov. Naša skupnost tako ne more več neposredno naročati pri določenem proizvajalcu inštrumentov. Podjetje Miba Vita in Sanolabor pa sedaj preprodajata inštrumente po povprečno 30 % višji ceni, kot so bile pred tem v naši skupnosti. Tak način izrivanja zdrave konkurence je mogoč samo v Sloveniji, kjer na področju trgovanja medicinskih pripomočkov in zdravil ne veljajo pravila prostega trga.«

Skoraj polovico nižja cena

A zgodba se na tej točki ni končala. V prispevku, objavljenem na spletni strani gibanja zdravstvo.si, jo je Zevnik predstavil še nekoliko podrobneje, zlasti pa njen zaključek, ki jasno pokaže na veliko razliko med ceno, ki jo za iste inštrumente zahteva slovenski dobavitelj, in ceno, za katero se je platforma Medikont dogovorila z nemškim dobaviteljem.

Kako je torej teklo to dogovarjanje in kakšen je bil njen izplen? Krištof Zevnik pojasnjuje: »Zdravniška skupnost Medikont, ki se ukvarja z nabavo medicinskega materiala neposredno pri proizvajalcih, je do lanskega leta instrumente, med drugim, kupovala pri proizvajalcu v eni od sosednjih držav. V skupnosti Medikont smo nekega dne prejeli klic iz družbe Miba Vita, registrirana za trgovino na debelo, ali bi sodelovali pri 'veliki zgodbi'. Izkazalo se je, da nam je Miba Vita želela dobavljati instrumente, ki smo jih do tedaj kupovali neposredno pri proizvajalcu. Ko smo ponudbo za sodelovanje zavrnili, se je izkazalo, da nam proizvajalec iz sosednje države instrumentov ne želi več prodajati.


Zaključek zgodbe jasno pokaže na veliko razliko med ceno, ki jo za iste inštrumente zahteva slovenski dobavitelj, in ceno, za katero se je platforma Medikont dogovorila z nemškim dobaviteljem. FOTO: FB Medikont


Družba Miba Vita je poslovno povezana s Sanolaborjem, članom skupščine Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Sanolabor je pooblaščen distributer družbe Miba Vita.

Tako je naša zdravniška skupnost za neposredno naročanje pri proizvajalcu ostala brez proizvajalca inštrumentov. Odločili pa smo se, da instrumente istega proizvajalca poiščemo pri dobavitelju na evropskem prostem trgu medicinskih pripomočkov. Leta 2020 smo v skupnosti našli nemškega dobavitelja, ki zastopa istega proizvajalca, in v kratkem času uspešno končali pogajanja o ceni za slovenskega zdravnika.

Zdravniki smo v pogajanjih dosegli 48 odstotkov bolj ugodne cene, kot jih ima slovenski dobavitelj. Slovenski dobavitelj Miba Vita ima prek pooblaščenega distributerja družbe Sanolabor v povprečju celo 15 odstotkov višjo ceno izdelkov, kot jo plačujejo nemški zdravniki!

V pogajanjih je nemški dobavitelj razumel, da ima Slovenija manjšo kupno moč v primerjavi z Nemčijo. Skoraj polovico manjši zaslužek državljana Slovenije v primerjavi z Nemčijo pomeni, da bi morala realna cena medicinskega pripomočka znašati pol manj, kot je trenutna cena pri slovenskem dobavitelju!«

Pregledno in dostopno javno zdravstvo

Slovenska zdravniška skupnost Medikont je torej uspela dokazati, da lahko samostojno dosežejo boljše cene na prostem evropskem trgu, in tudi to, da evropski dobavitelj razume, kaj je to kupna moč posamezne države in se temu prilagodi z ustrezno nižjo ceno.

Še več: »Člani naše skupnosti so tudi zasebni zdravniki in zobozdravniki, ki opravljajo delo v javnem zdravstvu. S tem dejanjem smo dokazali, da v zasebnem zdravstvu ne potrebujemo zakonov in pravilnikov javnih naročil državnega zdravstva, ampak samo pregledno in vsem dostopno javno zdravstvo. Z javnim denarjem za zdravstvom, ki ga prejmemo od naših bolnikov, znamo in zmoremo ravnati skrbno in pregledno.«

Družbeni nauk Cerkve obsoja sleherno korupcijo

Zakaj pri Družini opozarjamo na te in podobne zgodbe, povezane z anomalijami v slovenskem zdravstvu? Ker družbeni nauk Cerkev izpostavlja pomen dostopnosti (vsaj osnovnega) zdravstvene oskrbe za vse in hkrati odločno obsoja vse oblike korupcije in monopolov, zlasti tiste, ki prizadevajo najbolj ranljive. Med te ranljive skupine pa vsekakor sodijo tudi bolni, ki so v slovenskih razmerah zaradi odlivov javnega denarja v dobaviteljsko-zdravniške žepe, prikrajšani za ustrezno oskrbo.

Kupi v trgovini

Molitev na pet prstov
Molitveniki
2,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh