Lani spet več druženja, vsako šesto gospodinjstvo težko prišlo skozi mesec
Lani spet več druženja, vsako šesto gospodinjstvo težko prišlo skozi mesec
82 odstotkov gospodinjstev meni, da je bilo njihovo stanovanje lani v dobrem stanju – kar pomeni, da niso zaznali težav niti zaradi puščajoče strehe, vlažnih sten ali vlažnih temeljev niti zaradi trhlih okenskih okvirjev ali tal, 96 odstotkov pa si je lahko privoščilo primerno ogrevano stanovanje.
Finančni položaj gospodinjstev slabši
Delež gospodinjstev, ki so ocenila, da so s svojimi dohodki mesec preživela lahko oz. zelo lahko, se je torej v primerjavi z letom 2021 zmanjšal za štiri odstotne točke, na 24 odstotkov. »Delež gospodinjstev, ki so s svojimi dohodki težko oz. zelo težko preživela mesec, pa se je povečal za dve odstotni točki, na 16 odstotkov. Z manjšimi težavami je mesec preživelo 30 odstotkov gospodinjstev, 31 odstotkov pa dokaj lahko«, navaja Surs.
Stanovanjski stroški za marsikoga veliko breme
Na finančni položaj gospodinjstev vplivajo tudi stanovanjski stroški. Za četrtino gospodinjstev so bili ti veliko breme, kar je bilo za tri odstotke več kot leto prej. Da stanovanjski stroški zanje sploh niso breme, pa je menilo 17 odstotkov gospodinjstev oziroma za dve odstotni točki manj. »Nepričakovane izdatke v znesku 750 evrov bi si lahko privoščilo 72 odstotkov gospodinjstev, največ v goriški statistični regiji (83 %), najmanj pa v koroški statistični regiji (57 %).«
Enotedenske počitnice dostopne za 80 odstotkov gospodinjstev
Enotedenske letne počitnice zunaj doma za vse člane gospodinjstva bi si lani finančno lahko privoščilo 80 odstotkov gospodinjstev, kar je enak delež kot leto prej. Pomemben del človekovega življenja je tudi druženje s prijatelji in sorodniki. Z njimi se je ob pijači ali kosilu/večerji vsaj enkrat na mesec družilo 87 odstotkov oseb, starih 16 ali več let, kar je za 19 odstotnih točk več kot v 2021 in za šest odstotnih točk manj kot v predkoronskem letu 2019 (93 odstotkov).