»Lahko smo zelo srečni, da imamo v teh razmerah svojo državo«
»Lahko smo zelo srečni, da imamo v teh razmerah svojo državo«
Predsednik republike Slovenije Borut Pahor je v svojem nagovoru dejal: »Nocoj praznujemo ustanovitev lastne, samostojne, naše države. Mnogi narodi, večji od našega hrepenijo po njej, pa so brez nje. Mi jo imamo. Ni popolna, a je naša. Morda noben drug prelomen zgodovinski dosežek ni tako pomemben za našo prihodnost, kot je bila ustanovitev naše države. Ta čudež na sončni strani Alp nam je uspel pred tremi desetletji, v času zelo zgoščene zgodovine. Spomnimo se tega.«
Golob: Ko držimo skupaj, lahko premagamo vse ovire
Predsednik vlade Robert Golob je v poslanici ob dnevu državnosti dejal, da smo se pred več kot 30 leti odločili, da se podamo na novo in odgovorno pot, a ne na kakršnokoli pot. »Podali smo se na pot za družbo, v kateri veljajo vladavina prava, pravila demokracije in v kateri bomo poskrbeli za dostojno življenje vsakogar.«
Obdržali smo samostojnost in neodvisnost ter v tem času postali tudi enakopravni člani širše evropske družine, je nadaljeval Golob: »Časi, v katerih živimo, so zahtevni, vendar ravno zavedanje, da takrat, ko držimo skupaj, lahko premagamo vse ovire, nas navdaja z upanjem in obeti za svetlo in boljšo prihodnost.«
Če se ne bomo sovražili in če se ne bomo izključevali, če se bomo pogovarjali in če se bomo slišali, če se bomo upoštevali, če se bomo bodrili, če si bomo pomagali, če bomo povezana in solidarna skupnost, nam je skoraj vse dosegljivo. Zmoremo, skupaj zmoremo. (Borut Pahor)
Kovšca: Razsvetljeni voditelji znajo in zmorejo preseč politično razklanost
Po besedah predsednika državnega sveta Alojza Kovšce je dan državnosti eden najpomembnejših državnih praznikov, s katerim se »brez izjem poistovetimo vsi državljani domovine, ki previdno vstopa v svoja zgodnja trideseta leta«.
Na slavnostni seji državnega sveta pred dnevom državnosti je poudaril, da je to nova priložnost za prikaz politične korektnosti in medsebojnega spoštovanje z dejanji. »Le opolnomočeni in razsvetljeni voditelji znajo in zmorejo preseči politično razklanost, ki načenja zaupanje pri ljudeh ter spodkopava osnovne vrednote, kot so strpnost, sožitje in mir.«
Slovenske vrednote, kot so strpnost, sožitje in mir, bodo prihodnje generacije gotovo modernizirale, a bodo v svojem bistvu ostale in nikoli ne bodo šle iz mode, ker so že tisočletja slovenska klasika, je zaključil.