Krutost človeštva, ki se ne sme ponoviti [VIDEO]
Krutost človeštva, ki se ne sme ponoviti [VIDEO]
»Ta nepopisljiva grozota se ne sme nikoli ponoviti,« zato se moramo nujno spominjati nacističnega iztrebljanja Judov ter ljudi drugih narodov in verskih prepričanj, je ob koncu včerajšnje avdience dejal papež Frančišek. Med holokavstom so nacisti in njihovi podporniki med letoma 1939 in 1945 ubili okoli šest milijonov evropskih Judov.
Papež je vse ljudi, posebno pa učitelje in družine, spodbudil, da v mlajših generacijah vzbudijo zavedanje o grozotah te temne strani človeške zgodovine. »Da bomo lahko gradili prihodnost, v kateri človeško dostojanstvo nikoli več ne ne bo teptano, tega nikoli ne smemo pozabiti.«
Zaskrbljujoč ponoven porast sovraštva
K zavezi, »da ne bomo nikoli brezbrižni do trpljenja drugih in da ne bomo nikoli pozabili, kaj se je zgodilo,« je pozval tudi generalni sekretar ZN Antonio Gutteres. Danes smo namreč priča zaskrbljujočemu ponovnemu porastu ksenofobije in sovraštva, poskusi zmanjševanja pomena ali pa kar odkritega zanikanja holokavsta se množijo, je dejal.
Spomnimo, da je generalna skupščina ZN je pred tednom dni sprejela neobvezujočo resolucijo s pozivom državam članicam k boju proti zanikanju holokavsta in antisemitizma, predvsem na družabnih omrežjih.
Gradimo kulturo spominjanja in dialoga
V Sloveniji je bila slovesnost ob dnevu spomina žrtev holokavsta že včeraj v Murski Soboti. Osrednji govornik predsednik republike Borut Pahor je spodbudil h kulturi spominjanja, dialoga in mirnega reševanja vseh sporov. To je pot do miru, varnosti, strpnosti in sožitja, je dejal.
Vodja slovenske delegacije pri Mednarodni zvezi za spomin na holokavst (IHRA) Marko Rakovec pa je dejal, da je naša skupna odgovornost, da se zoperstavimo vsem poskusom zanikanja ali izkrivljanja grozot holokavsta.
Dan spomina na žrtve holokavsta obeležujemo ob obletnici osvoboditve koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau 27. januarja 1945. Ko so vojaki Rdeče armade pred 77 leti vstopili v taborišče, so odkrili 600 trupel zapornikov, ki so jih nacisti ustrelili v zadnjem hipu. Vojaki so lahko rešili le 7650 bolnih in izčrpanih taboriščnikov. Okoli 58.000 taboriščnikov so nacisti med umikom odpeljali iz taborišča in jih poslali na »pohod smrti«, kjer jih je večina umrla zaradi mraza ali pod streli stražarjev.
Položitev venca na Žalah
Ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta so v imenu predsednika vlade Janeza Janše na judovskem pokopališču v Ljubljani, natančneje na ljubljanskih Žalah, položili spominski venec. Polaganje venca je spremljala častna straža Slovenske vojske.
Na pročelju parlamenta bodo zagorele luči
V spomin na žrtve holokavsta bodo drevi zagorele luči na pročelju parlamenta. Državni zbor se je pridružil projektu Svetovnega judovskega kongresa in Unesca #WeRemember oziroma #Spominjamose, ki poteka že cel teden.
Predavanje Renata Podbersiča: Izbris judovske skupnosti na Primorskem
Park vojaške zgodovine in Študijski center za narodno spravo sta ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta pripravili spletno predavanje Judje na Primorskem: med izbrisom in pozabo.
Predavatelj Renato Podbersič je uvodoma dejal, da obdobje holokavsta in pomeni izbris judovske skupnosti na Primorskem. Edina skupnost, ki je preživela to obdobje, je judovska skupnost v Trstu, ki še danes deluje. »Veika večina tukajšnjih judov, ki so živeli v Trstu, Gorici, v Opatiji, na Reki, kjer so pred drugo svetovno vojno delovale močne judovske skupnosti, vplivne judovske skupnosti, je končala v uničevalnem taborišču Auschwitz.«
Celotnemu predavanju prisluhnite v spodnjem video posnetku.