Krizmene maše v naših škofijah
Krizmene maše v naših škofijah
Krizmena maša v soboški škofiji je tokrat potekala v Markovcih. FOTO: Škofija Murska Sobota
Krizmena maša v soboški škofiji v Markovcih
Duhovniki soboške škofije s škofom dr. Petrom Štumpfom so krizmeno mašo obhajali v župnijski cerkvi Obiskanja Device Marije v Markovcih to sredo. Na sveto mašo so se pripravili z molitvijo rožnega venca pred Najsvetejšim. Škofa in vse duhovnike je na začetku pozdravil domači župnik Dejan Horvat. Krizmeno mašo navadno obhajajo v stolnici, vendar trg pred stolnico sv. Nikolaja letos obnavljajo.
Soboški škof dr. Peter Štumpf: »Naj diši med nami veselje Božjega Duha.« FOTO: Škofija Murska Sobota
Za Božjega Duha ni ovir
Soboški škof je v pridigi med drugim poudaril, da nam v času epidemije ni lahko ter da najbrž nikoli v življenju še nismo tako močno občutili, da v sebi nimamo kamnitega srca, temveč srce, ki je meseno in zato čuteče. »Pravi čudež je, da smo zmogli preživeti te težke mesece tako, kot smo jih preživeli, brez kakšnih hujših posledic. Bogu hvala, da nas niso usodno prizadele okužbe z novim virusom. Tu in tam je kdo zbolel, vendar je dobro okreval. Čeprav smo najbrž nekoliko utrujeni, vendar pa nismo strti. Pri vsem tem smo vendarle ohranili vero in duhovniško zvestobo. In za to se dobremu Bogu tudi danes skupaj zahvaljujemo.« Izpostavil je tudi, da je lažnih prerokov povsod veliko, ki jim mnogi ljudje verjamejo in sledijo. »Vendar pa lažni preroki v sebi nimajo Božjega Duha, mi pa ga imamo. Smo v boju z demonskimi krdeli in v ta boj smo poslani. Ne moremo se mu ogniti, ker smo maziljeni, da se bojujemo. Vedno znova se zato moramo roditi iz Božjega Duha. To pomeni nenehno duhovno naravnavanje ali celo preobrat, ki spreminja naše življenje v Jezusovo ravnanje. Ne oznanjamo kraljestev tega sveta, temveč Jezusovo kraljestvo. Tako ne živimo več mi, ampak Jezus živi v nas.«
Krizmeno mašo v mariborski nadškofiji je vodil nadškof metropolit msgr. Alojzij Cvikl. FOTO: Nadškofija Maribor
Gospod nas ne zapušča
Mariborski nadškof msgr. Alojzij Cvikl je dejal, da nas obhajanje krizmene maše in dneva duhovniškega posvečenja navdaja z veseljem, da se lahko skupaj zahvaljujemo Bogu za dar duhovništva, ki smo ga prejeli kot nezaslužen dar. »V času epidemije smo doživljali, kaj pomeni biti duhovnik v času preizkušnje. Iskali smo načine, kako ostati povezan s sobrati in s svojimi verniki. Ni bilo vedno lahko. V molitvi, za katero smo imeli nekoliko več časa, smo lahko doživljali, kako nas Gospod ne zapušča, ampak nas spodbuja po Sv. Duhu, da iščemo, kako prinašati ljudem upanje, ko se jih polaščata dvom in negotovost. Epidemija je, poleg močnega vpliva na zdravje, negativno vplivala tudi na vzdušje v družbi: nezaupanje, delitve, črnogledost in tako dalje,« je poudaril Cvikl.
Ob tem je dodal, da želi biti mariborska nadškofija hiša odprtih vrat. »Želimo biti Cerkev, ki služi, ki prihaja iz svojih templjev, iz zakristij, da bi bila blizu vsakdanjemu življenju ljudi, ki nas potrebujejo.« Zbrano občestvo je spomnil na papežev govor na Kubi leta 2015, v katerem je papež Frančišek dejal, da naj bo Cerkev »znamenje enotnosti, graditeljica mostov, rušiteljica zidov in sejalka sprave.«
Apostolski nuncij v Sloveniji msgr. dr. Jean-Marie Speich se je srečal s škofom in duhovniki novomeške škofije. FOTO: Škofija Novo mesto
Krizmena maša in srečanje z apostolskim nuncijem
Tudi v novomeški stolnici sv. Nikolaja je v sredo tamkajšnji škof msgr. Andrej Glavan skupaj z duhovniki obhajal slovesno krizmeno mašo, med katero je blagoslovil krstno in bolniško olje ter posvetil sveto krizmo. Pri slovesnem somaševanju se je škofu in duhovnikom pridružil apostolski nuncij v Sloveniji, njegova ekscelenca msgr. dr. Jean-Marie Speich. Po sveti maši se je nuncij v škofijski kuriji srečal tudi z duhovniki, s katerimi je govoril aktualnih temah, ki zadevajo prihodnost novomeške škofije.