Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Krizmena maša v ljubljanski stolnici

Za vas piše:
Ivo Žajdela
Objava: 17. 06. 2020 / 13:11
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 19.06.2021 / 11:01
Ustavi predvajanje Nalaganje
Krizmena maša v ljubljanski stolnici

Krizmena maša v ljubljanski stolnici

V sredo, 17. junija, je bila v ljubljanski stolnici krizmena maša za duhovnike ljubljanske nadškofije.

V sredo, 17. junija, je bila v ljubljanski stolnici krizmena maša za duhovnike ljubljanske nadškofije.


Duhovnike je nagovoril nadškof Stanislav Zore.

V pridigi je nadškof Stanislav Zore spomnil, da so se h krizmeni maši zbrali v neobičajnem času, v času med praznikom Svetega Rešnjega Telesa in Krvi in praznikom Jezusovega Srca. Veliki četrtek, ko so običajno obhajali krizmeno mašo in se zahvaljevali za dar duhovništva, je že daleč za njimi.

»Takrat smo bili v vrtincu koronavirusnega dogajanja. Iz naše soseščine so prihajala pretresljiva poročila o obolelih in umirajočih, pa o tistih, ki niso mogli obiskovati bolnikov in niso mogli pokopavati svojih pokojnih. Zato sem vam za veliki četrtek lahko poslal samo pismo, v katerem sem se skupaj z vami spraševal: zakaj, kako dolgo, kolikšna bo cena.«

Ne zase, ne za obredje, ne za pobožnosti, ampak za ljudi

Poudaril je, da je ta čas pokazal, kako zelo duhovniki potrebujejo ljudi. »Močneje kot kadarkoli smo doživeli, da je duhovnik postavljen za ljudi; ne zase, ne za obredje, ne za pobožnosti, ampak za ljudi. Vse ostalo ima svoj globok pomen samo takrat, kadar je v službi naše poslanosti k ljudem. Zato je bilo ganljivo, koliko načinov vam je navdihnil Sveti Duh, da ste bili ljudem blizu.« Duhovnikom se je zahvaljujem, da so v poslušnosti Duhu odkrivali načine za pastoralno spremljanje svojega ljudstva.



»Vaša bližina z ljudmi pa je dobila odgovor v bližini ljudmi z vami. Tudi oni so bili iznajdljivi, da so vam pokazali svojo skrb in hvaležnost, da ste z njimi. Tako lepo je bilo poslušati duhovnike, ki so pripovedovali o skrbi ljudi zanje. Od vrečk s hrano na vratih župnišča, pa do telefonskih klicev in drugih načinov, s katerimi se ljudje danes lahko obiskujemo.« Zahvalil se je tudi vsem ljudem, ki so tako iskreno pokazali, da imajo radi svoje duhovnike in da jih potrebujejo.

Nagovor apostolskega nuncija Jean-Marie Speicha

Duhovnike je prvič nagovoril tudi apostolski nuncij v Republiki Sloveniji msgr. Jean-Marie Speich.

Nekaj misli je namenil odnosu med svobodo in duhovništvom. »Primerno bi bilo tudi govoriti o odnosu med duhovništvom in strahom ali med duhovništvom in resnico. To bo za naslednje srečanje.«



»Osvobojeni kristjan, osvobojeni škof in duhovnik so napolnjeni z drznim zaupanjem, s ponosom, ki mu pravimo parezija,« je dejal. Ta tipično grška beseda dobesedno pomeni svobodo povedati vse, odkritost pri izražanju samega sebe. Se pravi, pogum pričevanja.

Nadškofov in nuncijev nagovor sta v priponki.

Ljubljana, stolnica, krizmena maša, pridiga nadškof Stanislav Zore, 17. 6. 2020.docLjubljana, stolnica, krizmena maša, pridiga nadškof Stanislav Zore, 17. 6. 2020.doc

Foto: Ivo Žajdela

Kupi v trgovini

Novo
Odvrzi te misli
Osebna rast
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh