Križev pot v znamenju bl. Carla Acutisa
Križev pot v znamenju bl. Carla Acutisa
FOTO: Vatican Media
Italijanski najstnik in računalniški genij Carlo Acutis, ki je bil oktobra lani razglašen za blaženega, v Cerkvi na Slovenskem pa so ga izbrali za osrednji lik letošnjih oratorijev, še naprej navdihuje vernike po vsem svetu. Don Michele Munno, župnik župnije Trebisacce na jugu Italije, je svoja razmišljanja ob postajah križevega pota povezal z življenjem mladega Carla in jih zbral v knjižici z naslovom »Via caritatis. Križev pot z blaženim Carlom Acutisom.« Za spletni portal Vatican News je po navedbah Radia Vatikan spregovoril o nastanku in vsebini omenjene knjižice.
Od leta 2007 v stiku z družino Acutis
Don Michele je pojasnil, da mu je križev pot že od nekdaj pri srcu, tudi zato, ker gre za molitev, ki se je v njegovi škofiji v postnem času udeleži veliko vernikov. To je bil prvi izmed dejavnikov, ki jih je upošteval pri oblikovanju svojih misli. Lik Carla Acutisa ga je vedno navduševal in že od leta 2007 je v stiku z njegovo družino. V začetku meseca novembra lani je Carlovo mamo, go. Antonio Salzano, vprašal, če ima kakšen predlog za križev pot o Carlovem življenju, in rekla mu je, da o tem ni razmišljala, ter ga spodbudila, naj poskusi napisati meditacije. Čez nekaj dni se je lotil pisanja in vse poslal gospe Antonii. Premišljevanja so ji bila všeč in izrazila je željo po njihovi objavi. Tako je po besedah don Micheleja nastala knjižica križevega pota.
Prva in štirinajsta postaja najbolje predstavita Carla
Na vprašanje, katere postaje po njegovem mnenju najbolje predstavijo Carlovo zemeljsko življenje in »avtocesto v nebesa«, je don Michele odgovoril, da je to že kar prva postaja, v kateri smo takoj postavljeni pred izbiro. Ko Pilat predlaga izbiro med Jezusom in Barabo, Carlo odločno izbere Jezusa in njegov življenjski načrt; potem je tu še zadnja, štirinajsta postaja, kjer je že vidno stremljenje po večnosti. Carlo je umrl v zavedanju, da je bilo njegovo življenje dar, da ni zapravil niti trenutka, da je dal vse. Dejal je: »Svoje življenje darujem za papeža, za Cerkev, da ne bi šel v vice, ampak naravnost v nebesa.«
Zelo pozitiven odziv mladih
Po besedah južnoitalijanskega duhovnika so mladi takoj z veseljem sprejeli križev pot in so bili tudi prvi, ki ga bodo na postne petke predlagali v svojih župnijskih skupnostih. Tudi drugi verniki so se lepo odzvali na premišljevanja in so želeli imeti knjižice, prav tako mnogi duhovniki, ki želijo ta križev pot predlagati mladim, s katerimi se srečujejo.
Prispevek škofa in Carlove mame
Predgovor h knjižici je napisal škof Francesco Savino iz škofije Cassano allo Jonio, svoj prispevek pa je napisala tudi Carlova mama. Kot je pojasnil don Michele, je ga. Antonia poudarila predvsem prijateljstvo, ki jih povezuje že od leta 2007. Ob tem je spregovorila o intuiciji, ki je don Micheleja vodila, da bi križev pot bral izhajajoč iz Carlove življenjske izkušnje. Carlova mama to zelo ceni, posebej zato, ker je križev pot eden izmed polnih in popolnih izrazov Božje ljubezni. Ta križev pot je bil za Carla njegovo življenje, saj je odkril skrivnost Jezusovega križa, ki se v polnosti razodeva v evharistiji, pot, ki jo je prepotoval kot pravo in resnično avtocesto.
Velikan v ljubezni do Gospoda in bližnjega
Don Michele Munno je tudi pojasnil, zakaj ga je tako prevzel lik Carla Acutisa: »O Carlu sem nepričakovano prebral v eni izmed revij kakšen mesec po njegovi smrti. Njegova zgodba me je takoj navdušila, predvsem zaradi njegove vsakdanje udeležbe pri sveti maši. Zato sem stopil v stik z njegovo mamo, da bi izvedel še kaj več. Vedno sem ga čutil kot brata, ki mi pomaga na poti hoje za Gospodom Jezusom: po letih mlajši brat, vendar pa je bil velikan v ljubezni do Gospoda, do bližnjega in posebej do najbolj ubogih. Ta vidik zelo navduši mlade, vidijo, kako je bil navdušen nad življenjem. Delal je vse, kar je všeč mladim, vendar z veliko gorečnostjo do Gospoda Jezusa in do drugih.«
»Ne jaz, ampak Bog«
Ob koncu pogovora je don Michele odgovoril še na vprašanje, katere Carlove besede so mu najbližje in so ga na nek način tudi vodile pri pisanju meditacij: »Gotovo 'Ne jaz, ampak Bog'. Po drugi strani je to tudi povzetek predloga, ki ga Jezus poda svojim učencem: 'Kdor želi hoditi za menoj, naj se odpove sam sebi, vzame vsak dan svoj križ in hodi za menoj'.«