Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Kristus je vstal. Zares je vstal. Tudi mi bomo vstali. Aleluja.«

Janez Porenta
Za vas piše:
Janez Porenta
Objava: 04. 04. 2021 / 17:45
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 06.04.2021 / 06:20
Ustavi predvajanje Nalaganje
»Kristus je vstal. Zares je vstal. Tudi mi bomo vstali. Aleluja.«

»Kristus je vstal. Zares je vstal. Tudi mi bomo vstali. Aleluja.«

Velikonočna poslanica in televizijski pogovor z nadškofom Zoretom. [VIDEO]

Nadškof Stanislav Zore: Želja nas vseh je, da se pandemija konča ter virus zameji in ustavi. S tem smo pripravljeni tudi sprejemati ukrepe. FOTO: zajem zaslona



Ljubljanski nadškof metropolit in predsednik Slovenske škofovske konference (SŠK) msgr. Stanislav Zore je v velikonočni poslanici voščil veselo veliko noč vsem: verujočim, da je Jezus umrl in vstal; tistim, ki jim trpljenje in bolečina stiskata srce in hrepenijo po odrešenju; vsem, ki življenje doživljajo kot boleče kratko, nepopolno in v sebi nosijo hrepenenje po presežnem; tistim, ki življenju iščejo smisel in prihodnost. »Vsem vam kličem: Kristus je vstal. Zares je vstal. Aleluja. Tudi mi bomo vstali. Aleluja.«

Poljub, znamenje ljubezni, je pri Judu postal orodje izdajstva

»Ko je Bog ustvarjal svet, se je vsak dan končal z večerom, v katerem je Bog videl, da je dobro, kar je ustvaril. Nazadnje, ko se je ozrl na vse svoje stvarstvo, je bilo celo zelo dobro,« je izpostavil nadškof Zore. Nato pa je človek dopustil, da se je v njegovo srce naselil dvom o Božji dobroti, ki je spremenil človekov odnos do Boga, s čimer se je spremenilo tudi stvarstvo. »Zemlja je začela roditi trnje in osat, v človekovem življenju pa sta se pojavila bolečina in nezaupanje. Morda je skrajno znamenje te sprevrženosti poljub, ki bi moral biti znamenje ljubezni, pri Judu pa je postal orodje izdajstva,« je poudaril nadškof.

Sina smo zbrabili, pretepli, križali, umorili. On pa je ljubil

A Božja ljubezen je ostala ista, Bog ni nehal biti Oče in ljubiti svojega stvarstva in človeka, ki še vedno v sebi nosi njegovo podobo, je dodal Stanislav Zore: »Poslal nam je Jezusa, ker je tako vzljubil svet, da je dal svojega edinorojenega Sina, da bi se nihče ne pogubil, kdor veruje vanj, ampak bi imel večno življenje. Tega Sina smo, kakor je sam napovedal, zgrabili, pretepli, križali in umorili. On pa je ljubil – človeštvo, človeka, mene. Ta ljubezen je bila močnejša od smrti. Ne grob ne pečat ne straža je niso mogli zadržati. Tretji dan je vstal.«



Bog je večji od vsega – od sveta, od smrti, celo od našega srca

V jutru Jezusovega vstajenja se je začel dan, ki ne pozna večera. »Sega v večnost in jo podarja tudi nam; temu planetu, ki ječi pod hudobijo zla in bremenom smrti. Kajti Bog je večji od vsega – od sveta, od smrti, celo od našega srca,« je še dejal nadškof Zore, ki je na veliki petek zvečer gostoval v oddaji Odmevi na nacionalni televiziji. V pogovoru je voščil: »Veselo veliko noč vsem ljudem, ki bodo praznovali, čeprav drugače, kot bi radi. Praznik naj gre navznoter in bo veličasten.«

Poslanstvo Cerkve je najprej poslušati Boga

Podčrtal je, da je velika noč največji krščanski praznik, saj je praznik Jezusovega vstajenja in tisti dogodek, na katerem naša vera stoji in pade in na katerem sloni krščanstvo. »Že drugo leto velika noč poteka v posebnih razmerah, zaradi pandemije je javno in tudi cerkveno dogajanje omejeno. To doživljamo kot oviro, težavo in hkrati tudi izziv. Ko poslušamo ljudi in skušamo kot cerkev odgovarjati na njihova pričakovanja, je najprej treba ugotoviti, da je poslanstvo Cerkve – vseh krščenih, vseh kristjanov, vseh verujočih, ne le škofov, duhovnikov, papeža – najprej poslušati Boga,« je pojasnil.

Sprejemanje ukrepov je edini način za ukrotitev virusa

In potem, dodaja nadškof Zore, v skupnem poslušanju odgovarjati tako, kot hoče Bog, da živimo njegovo voljo v konkretnih razmerah: »Vsi bi si želeli, da pandemije ne bi bilo. Ne smemo pa zamešati vzroka in posledic, niso namreč ukrepi povzročili pandemije, temveč je pandemija povzročila ukrepe, zato je želja nas vseh, da se pandemija konča ter virus zameji in ustavi. S tem smo pripravljeni tudi sprejemati ukrepe, ker je to edini način, da se z virusom spoprimemo in ga nazadnje tudi ukrotimo.«

Celoten pogovor z nadškofom Stanislavom Zoretom v oddaji Odmevi, v katerem je spregovoril še o simboliki velike sobote in tudi cepljenju in cepivih, si lahko ogledate TUKAJ.

Kupi v trgovini

Novo
Podarim ti luč 2024
18,00€ 10,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh