Kristjanu Čehu poleg zlata še rekord svetovnih prvenstev
Kristjanu Čehu poleg zlata še rekord svetovnih prvenstev
»Po drugem metu, ki je bil prek 69 metrov, sem si dejal le, da ne smem izgubiti medalje, pa katera koli bo. Že pred tekmo sem si zastavil cilj met čez 70 metrov in rekord prvenstev. Bilo je prek 71 etrov, sem si pa potem želel še več. Ampak ni šlo več. To je moja prva članska medalja, in to zlata,« je po tekmi za STA, ogrnjen s slovensko zastavo, veselo pripovedoval Čeh.
Srebro in bron v Litvo
Na Haywardu Fieldu je bil razred zase. Še najbolj se mu je, tudi za prvo člansko odličje, približal Litovec Mykolas Alekna (69,27 m). Devetnajstletnik in lanski mladinski svetovni prvak je sin nekdanjega dvakratnega olimpijskega in dvakratnega svetovnega prvaka Virgilijusa Alekne.
Tudi bron je šel v Litvo, osvojil ga je nekdanji svetovni prvak in aktualni evropski prvak Litovec Andrius Gudžius (67,55 m). Četrti je bil s 67,10 m branilec naslova Daniel Stahl s Švedske, tudi olimpijski zmagovalec iz Tokia, spominjajo v Atletski zvezi Slovenije.
Lia Apostolovski 12.
Druga slovenska finalistka Lia Apostolovski pa je v finalu skoka v višino zasedla 12. mesto z 1,89 metra. To je bil njen prvi nastop na članskem svetovnem prvenstvu. Začetno višino 1,84 m je preskočila v prvo. Na 1,89 m je prvič za las podrla letvico, v drugem poskusu pa je bila ob glasnem ploskanju stadiona, saj je bil to tedaj edini nastop, uspešna.
Nato so letvico premaknili na višino 1,93 metra, kar bi bil njen osebni in mlajši članski državni rekord. Po dveh neuspešnih skokih je bila 22-letna atletinja v tretjem skoku ponovno kot edina nastopajoča na stadionu deležna glasne podpore, a je za las letvico podrla.
Slovenske medalje na svetovnih prvenstvih
Zlato:
- Kristjan Čeh, disk, Eugene (ZDA), 2022
- Primož Kozmus, kladivo, Berlin (Nemčija) 2009
Srebro:
- Primož Kozmus, kladivo, Osaka (Japonska) 2007
Bron:
- Gregor Cankar, daljina, Sevilla (Španija) 1999
- Marija Šestak, troskok, Osaka 2007
- Primož Kozmus, kladivo, Daegu (Južna Koreja) 2011