Koroški Slovenci: Rezultat volitev ni presenečenje, je pa razočaranje
Koroški Slovenci: Rezultat volitev ni presenečenje, je pa razočaranje
Pozneje se bo sestal še z vodjema drugouvrščene ljudske stranke (ÖVP), trenutnim kanclerjem Karlom Nehammerjem, in tretjeuvrščenih socialdemokratov (SPÖ) Andreasom Bablerjem. V parlament sta se uvrstili še liberalna stranka NEOS in zeleni. Svobodnjaki so z osvojenimi 28,9 % glasov dosegli zgodovinski uspeh in prvo zmago na nacionalni ravni, ljudska stranka je osvojila 26,3 % in socialdemokrati 21,1 %. Na listi zelenih je v parlament prišla tudi koroška Slovenka Olga Voglauer.
Voglauerjeva razočarana, a še upa
Ta je po volitvah izrazila razočaranje nad izidi volitev, a izpostavila, da še vidi možnost za sodelovanje zelenih v novi vladajoči koaliciji. »Krize zadnjih let so seveda pustile sledi tudi pri vseh vladajočih strankah in to smo občutili tudi zeleni,« je pojasnila za avstrijsko RTV hišo ORF. Na avstrijskem Koroškem se je podpora zelenim tokrat, v primerjavi s prejšnjimi volitvami, prepolovila (z 9,5 % na le 4,7 %), po besedah Voglauerjeve bi morali postati prepoznavni tudi kot zagovorniki enakopravnosti narodnih skupnosti.
Vajeni in odporni
Na rezultate volitev so se odzvali tudi v Narodnem svetu Koroških Slovencev (NSKS), ki zastopa politične, gospodarske in kulturne pravice ter interese koroških Slovencev. Njegov predsednik dr. Valentin Inzko je pojasnil, da prvo mesto svobodnjakov ni presenečenje, je pa precejšnje razočaranje. Zlasti na Koroškem so, z izjemo nekaj dvojezičnih občin, skoraj povsod zmagali privrženci Kicklove stranke, so pa po Inzkovih besedah Koroški Slovenci takih in podobnih konstelacij že vajeni in so nanje temu primerno tudi odporni.
Ponavljajoči primeri
»Naj le spomnim, da je nekdanji predsednik stranke Jörg Haider leta 2006 napovedal, da bo Koroška postala 'enojezična', mladina svobodnjakov pa je lani še trdila, da ni 'Slovenske Koroške'. Nedavno so nasprotovali tudi sicer zapoznelim dvojezičnim napisom na kolodvorih in še pred dnevi na Dunaju pri pogrebu nekega člana svobodnjakov opevali 'sveti nemški Reich' z SS-ovsko melodijo. To niso posamezni primeri, so indikativni in se prepogosto ponavljajo,« je opozoril predsednik NSKS.
Za polko potrebuješ dva
Po njegovem bi bila idealna koalicija ljudske stranke in socialdemokratov, ki imajo polovico poslancev v avstrijskem parlamentu, z dodatno podporo nekoliko oslabljenih zelenih (16 poslancev) in stranko NEOS, ki se je okrepila in ima odslej v parlamentu 17 poslancev. Kot je prepričan Valentin Inzko, pa najmočnejša stranka, svobodnjaki, ne bo našla partnerja. »Pri polki pač potrebuješ dva in tega partnerja za svobodnjake ne vidim,« je plastično komentiral Inzko.
Vzgoja in sodstvo
Nato je pogled usmeril v prihodnost in izpostavil, da bi morala nova vlada, kar se manjšinske problematike tiče, posebno pozornost posvetiti vzgoji – od jasli prek otroškega vrtca do mature; tudi sodstvo bi morala razširiti na celotno območje, na katerem živijo koroški Slovenci. »V osnovi so vsa vprašanja znana in tudi obljube. Treba jih je samo pospešeno uresničiti, tudi tiste iz Avstrijske državne pogodbe, ki je vstopila v 70. leto,« je še izpostavil prvi mož NSKS.
Veseli za Olgo Voglauer
Ob koncu pa še dodal, da so zelo veseli rezultata in preboja v parlament biokmetice Olge Voglauer, saj »vemo, da se bo po svojih močeh tudi v prihodnje borila za manjšinske zadeve. Osnutek zunanjepolitičnega koncepta socialdemokratov pa je napisal Wolfgang Petritsch, nekdanji visoki predstavnik v BiH, ki ima slovenske korenine. Veliko naklonjenosti pa zaznavamo tudi pri skupini NEOS,« je še podčrtal dr. Valentin Inzko.