Koronski Fran
Koronski Fran
Foto: J. P.
Ste se zdaj, v času epidemije novega koronavirusa, morda spraševali tudi o tem, kako pisati in sklanjati izraza koronavirus in bolezen covid-19? Pa glede izgovarjave in spola kratice covid-19? Pa o zapisu koronavirusa oziroma korona virusa? Pa o izvoru besede koronavirus?
Jezikovne nasvete in odgovore na najpogostejša tovrstna vprašanja najdete v novem, »koronskem« Franu (Fran 7.1, različica covid-19), kjer je zbrano tudi novo besedje, ki je ob pojavu koronavirusa in z njim povezane pandemije nastalo ali mu je močno narasla raba ali je pridobilo nove pomene.
Od (duhovnega) obhajila do megapaketa
Tako so se med tem besedjem znašli tudi: (duhovno) obhajilo, predihavanje, koronakriza, govorec, samoizolacija, testirati, novookužen, brezstični, koronahumor, megapaket, prekuževanje, (socialna) distanca, protikorona, helikopterski (denar) …
Foto: Fran
Pregled poleg sodobnega besedja in pravopisno-terminoloških opozoril obsega tudi tematsko zaokrožen pregled zgodovine in etimologije z epidemijami povezanega besedja ter izraze, povezane z nalezljivimi obolenji, iz slovenskih narečij.
Stran bodo redno dopolnjevali
»Stran bomo redno dopolnjevali z novimi slovarskimi sestavki, ko bomo prepoznali porast izbranih jezikovnih prvin ali ko bodo izražene potrebe po pojasnilih in razlagah jezikoslovcev,« pojasnjujejo ustvarjalci nove različice Frana.
Namen slovarskega portala Fran je sicer omogočiti dostop do slovarskih informacij čim širšemu krogu uporabnikov, zato omogoča tako povsem preproste kakor tudi zelo kompleksne poizvedbe. Portal ustvarjajo na Inštitutu za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU.