Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Koptski patriarh: Kristjani so diskriminirani, ne preganjani

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 08. 10. 2013 / 08:24
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:12
Ustavi predvajanje Nalaganje
Koptski patriarh: Kristjani so diskriminirani, ne preganjani

Koptski patriarh: Kristjani so diskriminirani, ne preganjani

Katoliški patriarh Sidrak v »Frankfurter Allgemeinen Zeitung«: Večina preprostih muslimanov si ne želi nasilja in političnega islama.

Kristjani v Egiptu so po mnenju koptskega katoliškega patriarha, 58-letnega Ibrahima Sidraka, diskriminirani, ne pa tudi preganjani. Napadi skupin islamskih skrajnežev so pravzaprav usmerjeni v državo in egiptovsko deželo, je Sidrak pojasnil v pogovoru za nemški časnik »Frankfurter Allgemeine Zeitung«, kot je poročala nemška katoliška agencija KNA. Seveda prihaja do napadov na krščanske cerkve in ustanove, prav tako pa tudi na državne ustanove in zmerne muslimane.

Ker je vlada v Kairu doslej dosledno zanemarjala predvsem jug Egipta, so tam njeno mesto zasedli pripadniki muslimanske bratovščine in podprli revne sloje prebivalstva. Po odstavitvi predsednika Mohameda Mursija pa so očitno spoznali, »da so izgubili vse in da ne morejo ničesar več pridobiti. Zato so napadli državo, policijo in predvsem cerkve«. Večina preprostih muslimanov si ne želi nasilja in političnega islama. »Predvsem si ne želijo, da posamezniki v imenu islama posegajo po orožju in nasilju. Vedno smo živeli skupaj. Skupaj smo želeli zgraditi civilni, demokratični in sodobni Egipt«, je pojasnil Sidrak. Obenem je potrdil, da številni muslimani v Egiptu na kristjane gledajo kot na »drugorazredne državljane«, skorajda kot »nevernike«. Kljub temu tega stališča ne gre posploševati.

Po mnenju Sidraka, od letošnjega januarja voditelja koptskih katoliških kristjanov, naj bi si Egipčani zadali za cilj, da dosežejo demokracijo in pravico do svobode, kakršno poznajo v zahodnih deželah. »Želimo si odprtega Egipta, kakršen je vedno bil, civilizirana dežela z lastno kulturo«, je dejal patriarh. »Biti moramo stvarni in sprejeti, da je napredek izredno počasen. Številni Egipčani želijo znova vzpostaviti identiteto Egipta kot civilne in demokratične države in si ne želijo zgolj formalne demokracije. Gre za to, da ljudi ustrezno poučimo in izobrazimo. Navsezadnje je kar 40 % prebivalcev Egipta nepismenih.«»V resnici nimamo izbire, imamo pa upanje«, je Sidrak odgovoril na vprašanje o prihodnosti kristjanov na Bližnjem Vzhodu. Območje se pomika v ustrezno smer. To velja tudi za muslimane. Egipt ne bo ostal takšen, kot je sedaj. Spremembe pa izhajajo iz družbe. Za kristjane trdno upa, je še dejal patriarh Sidrak, »da jih bomo znali v zadostni meri podpirati in spodbujati«.

Vir: Kathpress

Foto: splet

Kupi v trgovini

Novo
Kako ponesti Jezusa ljudem
Duhovna rast
21,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh