Konec »dopusta«: v Vatikanu znova splošne avdience [VIDEO]
Konec »dopusta«: v Vatikanu znova splošne avdience [VIDEO]
Sveti oče je v današnji katehezi nadaljeval svoja premišljevanja o vlogi Svetega Duha v zgodovini odrešenja, poroča spletni portal Vatican News. Po sklepu kateheze o delovanju Svetega Duha pri stvarjenju je papež prešel na Novo zavezo in premišljeval o vlogi Svetega Duha pri zveličanju, ki ga je za nas dosegel Jezus Kristus.
Jezusovo utelešenje je ekumensko dejstvo vere, saj vsi kristjani skupaj izpovedujemo isto vero.
Sveti Duh in utelešenje
Frančišek je začel z izpovedjo vere, da se je Jezus »utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device in postal človek«. To, je dejal papež, »je torej ekumensko dejstvo vere, saj vsi kristjani skupaj izpovedujemo isto vero«. V tradicionalni katoliški pobožnosti se to odraža v vsakdanji molitvi angelovega češčenja.
Blažena Devica Marija, lik Cerkve
To je tudi podlaga za primerjavo med Božjo Materjo Marijo in Cerkvijo, vzporednico, ki jo je prevzel drugi vatikanski cerkveni zbor: kakor je Devica najprej spočela in nato rodila Kristusa, tako tudi Cerkev sprejme Kristusa, »ko v veri sprejme Božjo besedo in sama postane mati«. Brez prvega sprejetja Božje besede, tako papež, »življenje in oznanjevanje« Cerkve postane »nerodovitno«.
Sveti oče je katehezo sklenil s premišljevanjem o Marijinem vprašanju ob oznanjenju: »Kako se bo to zgodilo?« Cerkev si zastavlja isto vprašanje, je dejal: »Kako se lahko zgodi, da Cerkev oznanja Jezusa Kristusa in njegovo zveličanje svetu, za katerega se zdi, da išče le tosvetno blaginjo?«
»Bogu ni nič nemogoče«
Odgovor, takrat in zdaj, je enak, je dejal papež in navedel vrstico iz Apostolskih del: »Prejeli boste moč, ko bo Sveti Duh prišel nad vas.« Brez Svetega Duha, je dejal papež, Cerkev ne more iti naprej, Cerkev ne more rasti, Cerkev ne more oznanjati.
Če verjamemo, da Bogu ni nič nemogoče, bomo delali čudeže.
»Kar je rečeno o Cerkvi na splošno, velja za vsako posamezno krščeno osebo,« je nadaljeval Frančišek. Ko se znajdemo »v okoliščinah, ki presegajo naše moči, je dobro, da nadaljujemo svojo pot s to tolažilno mislijo, tako da se spomnimo besed angela Mariji: Bogu ni nič nemogoče«. »In če v to verjamemo,« je prepričan sveti oče, »bomo delali čudeže. Bogu ni nič nemogoče.«
Molitev za mir in pomiritev sporov na Bližnjem vzhodu
Po koncu kateheze je papež pozval k prekinitvi ognja na Bližnjem vzhodu, molil za mir v Ukrajini, Mjanmaru in Sudanu ter spodbudil k večjim prizadevanjem in molitvam za odpravo etnične diskriminacije v Pakistanu in Afganistanu. »Naj iskreno iskanje miru ugasne spore, naj ljubezen premaga sovraštvo in naj maščevanje razoroži odpuščanje,« je med današnjo avdienco molil Frančišek.
Kot je še dejal, še naprej »z veliko zaskrbljenostjo« spremlja razmere na Bližnjem vzhodu, in ponovil poziv k takojšnji prekinitvi ognja »na vseh frontah, najprej pa v Gazi, kjer so humanitarne razmere zelo resne in nevzdržne. Vernike je tudi pozval, naj se mu pridružijo v molitvi za »narode, ki jih je razdejala vojna: mučeniško Ukrajino, Mjanmar in Sudan«: »Naj ti narodi, preizkušani zaradi vojne, kmalu najdejo tako želeni mir,« je sklenil papež Frančišek.