Komisija: cepljena oseba ni umrla zaradi cepljenja (VIDEO)
Komisija: cepljena oseba ni umrla zaradi cepljenja (VIDEO)
Po mnenju komisije vzročne povezave med cepljenjem in smrtjo osebe ni bilo. FOTO: splet
Štiričlanska komisija, ki jo je v torek imenovalo ministrstvo za zdravje in ki jo sestavljajo infektolog, epidemiolog, kardiolog internist in predstavnik javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke, je včeraj podala mnenje, da v primeru smrti osebe iz enega od domov za starejše, ki je sočasno sovpadala s cepljenjem proti covidu-19, ni bilo vzročne povezanosti med dogodkoma, saj je smrt nastopila zaradi zdravstvenih težav, ki jih je pokojna oseba imela že pred cepljenjem.
»V Sloveniji smo 27. decembra začeli cepljenje proti covidu-19. Pripravljen je bil poseben protokol za hitro obravnavo resnih, neželenih dogodkih neposredno po cepljenju. NIJZ je v začetku tedna prejel prijavo o smrti, ki sočasno sovpada s cepljenjem v enem od domov za starejše. Ministrstvo za zdravje je 5. januarja imenovalo komisijo za ugotavljanje povezave med dogodkoma za podajo ocene, ali gre v konkretnem primeru smrti za vzročno povezanost. Komisija je 6. januarja podala mnenje, da povezava med dogodkoma ni verjetna. Smrt ni nastopila zaradi cepljenja proti covidu-19, temveč zaradi predhodnih zdravstvenih težav osebe,« je na današnji novinarski konferenci pojasnil vladni govorec Jelko Kacin, ki je že v torek novinarjem razkril, da je po ocenah strokovnjakov vzrok smrti starejše osebe, ki se je v domu za starejše sama odločila glede cepljenja, ponovljeni srčni infarkt.
Potem ko je Evropska agencija za zdravila (EMA) priporočila izdajo pogojnega dovoljenja za uporabo cepiva proti covidu-19 ameriškega podjetja Moderna, ga je včeraj pozno popoldne odobrila tudi Evropska komisija. Da je novo cepivo varno in z malo neželenimi učinki, je na današnji novinarski konferenci potrdil tudi Borut Štrukelj s fakultete za farmacijo in obenem odgovoril na nekaj najpogostejših vprašanj in dvomov glede cepiva.
Komu je cepivo namenjeno? »Opravljenih je bilo več zelo pomembnih kliničnih študij, združeni podatki dajejo naslednje rezultate: v študijah je bilo vpletenih več kot 30.000 posameznikov. Študije so bile razdeljene na dva dela, približno polovica je dobila placebo odmerek, polovica pa cepivo. Ker so študije vedno delane na populaciji od 16 oziroma 18 let do starejše populacije, nastane vprašanje, ali so cepiva primerna za otroke in mladostnike pod 16 oziroma 18 let. Odgovor je: študije niso bile narejene, verjetno da, toda ta trenutek proizvajalec svetuje uporabo cepiva za starejše od 18 let.«
Kako je z nosečnicami in doječimi materami? »Študije na tej populaciji niso bile narejene, vendar pa se je v predkliničnih študijah, ki so v uporabi, preden se gre na posameznika, in pri katerih uporabijo živalske modele, v primeru živalskih modelov izkazalo, da je cepivo zeloo varno in nima nikakršnega vpliva niti na plod niti na žival, ki plod nosi. Družba Moderna pravi, naj se nosečnice ne bi cepile, razen v primerih, ko cepljenje odtehta ob okužbi pričakovane neželene učinke. Nosečnica se mora posvetovati s svojim lečečim zdravnikom. Študija prehoda cepiva v materino mleko ni narejena, še poteka, zato tudi pri doječih materah svetujemo, da se posvetujejo z lečečim ali osebnim zdravnikom.«
Kako je pri bolnikih s kroničnimi boleznimi? »Naj izpostavim tri pomembne skupine: bolnike s srčno-žilnimi boleznimi, diabetične bolnike in bolnike s kroničnimi vnetnimi obolenji. To cepivo je prav posebej primerno za vse tri skupine, saj v telo ne vbrizgamo aktivnega antigena, ampak ta nastaja v naših celicah, zato reakcija imunskega sistema narašča linearno in je neželenih učinkov manj. Bolniki, ki prejemajo zdravila, ki zmanjšajo delovanje imunskega sistema, se lahko cepijo, v njihovem primeru pa je mogoče, da bo prišlo do manjšega končnega učinka cepiva, ki ne bo tako učinkovito. Odstotka učinkovitosti pri cepivih Moderna in Pfizer sta približno enaka, zelo visoka, gre za 95 % zaščite.«
Borut Štrukelj s fakultete za farmacijo je poudaril varnost in učinkovitost Moderninega cepiva. FOTO: zajem zaslona
Čas zaščite? »Ne vemo še. Potekajo študije četrte faze, ko se preiskujejo vsi učinki, ko je cepivo že na tržišču. Zato je EMA priporočala pogojno dovoljenje, evropski direktorat pa ga je potrdil, kar pomeni, da je neprestano treba delati vedno nove študije, da bomo imeli v letu ali dveh potrditev varnosti in učinkovitosti.«
Nastop zaščite? »Pri cepivu Moderna poteče dvanajsti dan po drugem odmerku. Nekatere članice EU se odločajo za to, da bi drugi odmerek cepiva dale nekoliko pozneje, kot je priporočeno, da bi lahko cepili čim več posameznikov s prvim odmerkom. To je dovoljeno in EMA to podpira.«
Ali lahko kombiniramo cepljenje z drugim cepivom? »Priporočeno je, da ne. Kdor se je cepil s cepivom enega proizvajalca, naj bi dobil tudi drugi odmerek istega proizvajalca.«
Kakšni so neželeni učinki? »Relativno malo jih je in še ti so blagi. Najpogostejši je blaga bolečina na mestu vboda, kar velja za domala vsa cepiva. Lahko pride do rahlega glavobola, rahle slabosti, povišane temperature in bolečine v mišicah.«
Ali so pri kliničnih študijah ugotovili tudi resne neželene učinke? »Da, zelo redek je pojav pekočega občutka na koži obraza, sploh če je bil ta del telesa tretiran z lepotnimi posegi. Drugih resnih neželenih učinkov ni.«
Ali cepivo lahko povzroči preobčutljivost in pozneje anafilaksijo? »Da, kot vsa druga cepiva. Ugotovljeno je bilo zelo redko, svetujemo pa naslednje: če nekdo dobi izpuščaje na koži, zelo močan utrip srca, povišano temperaturo, naj to takoj pove lečečemu zdravniku, ki mu drugega odmerka ne bo odobril.«