Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Ko je Jezus objel križ, je dal smisel našemu trpljenju«

Janez Porenta
Za vas piše:
Janez Porenta
Objava: 04. 04. 2021 / 18:40
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 04.04.2021 / 18:47
Ustavi predvajanje Nalaganje
»Ko je Jezus objel križ, je dal smisel našemu trpljenju«

»Ko je Jezus objel križ, je dal smisel našemu trpljenju«

Iz tradicionalnega velikonočnega opoldanskega nagovora papeža Frančiška Mestu in svetu. [VIDEO]

FOTO: Vatican Media



»Bratje in sestre, blagoslovljeno, sveto in vedro veliko noč! Po vseh koncih sveta odmeva oznanilo Cerkve: 'Jezus, križani, je vstal, kakor je rekel. Aleluja.« Tako je papež Frančišek pred oltarjem katedre v baziliki sv. Petra v Vatikanu začel tradicionalni velikonočni opoldanski nagovor Mestu in svetu (Urbi et Orbi) in nadaljeval: »Križani je vstal, ne kdo drug. Bog Oče je obudil svojega Sina, ker je do konca izpolnil njegovo zveličavno voljo. Nase je vzel našo slabost, naše bolezni, našo smrt; trpel je naše bolečine, nosil breme naših krivd. Zato ga je Bog Oče povzdignil in zdaj večno živi in On je Gospod.«

Naj Gospod podpre napore zdravnikov in medicinskih sester

Da je vstali Kristus upanje za trpeče zaradi pandemije, za bolnike in svojce žrtev koronavirusa, je poudaril papež: »Naj jih Gospod potolaži in podpre napore zdravnikov in medicinskih sester. Vsi, predvsem najkrhkejši, potrebujejo pomoč in imajo pravico dostopa do potrebne nege. V duhu 'internacionalizma cepiv' spodbujam k skupnemu prizadevanju, da bi premagali zamude pri njihovem razdeljevanju in pospeševali njihovo delitev zlasti z najrevnejšimi državami.«

Potrebujemo človeške odnose in ne le virtualnih

Sveti oče je vstalega Jezusa izpostavil kot upanje mladim, prisiljenim preživeti dolga obdobja brez šolanja v živo in preživljanja časa s prijatelji: »Vsi potrebujemo človeške odnose in ne le virtualnih, zlasti v obdobjih, ko se oblikujeta značaj in osebnost. To smo slišali pretekli med križevim potom otrok. Blizu sem mladim vsega sveta, zlasti mladim iz Mjanmara, ki si prizadevajo za demokracijo, tako da dajo mirno dajo slišati svoj glas, saj se zavedajo, da samo ljubezen lahko razprši sovraštvo.«



Zahvala državam, ki velikodušno sprejemajo trpeče v iskanju zavetišča

Naj bo luč Vstalega vir preporoda migrantov, bežečih pred vojno in bedo, je nadaljeval Frančišek. Naj v njihovih obrazih prepoznavamo iznakažen in trpeč Jezusov obraz med vzponom na Kalvarijo. »Naj jim ne primanjkuje konkretnih znamenj človeške solidarnosti in bratstva, ki sta znamenje zmage življenja nad smrtjo. Zahvaljujem se državam, ki velikodušno sprejemajo trpeče v iskanju zavetišča, zlasti Libanonu in Jordaniji, ki dajeta gostoljubje številnim beguncem v begu pred sirskim konfliktom.«

Papež se je spomnil tudi nedavnega obiska Iraka

Med drugim se je papež ponovno spomnil nedavnega zgodovinskega prvega obiska Iraka, »za katerega prosim, da bi napredoval na poti pomiritve, na katero je stopil, da bi se uresničile Božje sanje o človeški družini, ki je gostoljubna in sprejemajoča za vse svoje otroke.« Mnogi kristjani so letošnjo veliko noč obhajali sredi težkih omejitev, ponekod brez dostopa do liturgičnih praznovanj. »Molimo, da bi se te omejitve lahko umaknile in bi vsak lahko svobodno molil in hvalil Boga.«

Ozdravljeni smo po Kristusovih ranah

Toda, kot je končal sveti oče, med mnogimi težavami, ki jih doživljamo, nikar ne pozabimo, da smo ozdravljeni po Kristusovih ranah: »V luči Vstalega je naše trpljenje spremenjeno. Kjer je bila smrt, je življenje, kjer je bilo žalovanje, je zdaj tolažba. Ko je Jezus objel križ, je dal smisel našemu trpljenju, in sedaj molimo, da bi se blagodejni učinki tega ozdravljenja razširili po vsem svetu. Vsem voščim blagoslovljeno, sveto in vedro veliko noč!«

Kupi v trgovini

Novo
V nevarnem objemu morja
Proza
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh