Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Poletno gledališče Studenec letos s komedijo Čevljar baron [FOTO, VIDEO]

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 20. 07. 2024 / 17:08
Oznake: Kultura
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 20.07.2024 / 18:20
Ustavi predvajanje Nalaganje
Poletno gledališče Studenec letos s komedijo Čevljar baron [FOTO, VIDEO]
V predstavi nastopa več kot 40 igralcev, pevcev in statistov. FOTO: Uroš Zagožen

Poletno gledališče Studenec letos s komedijo Čevljar baron [FOTO, VIDEO]

V Kulturnem društvu Miran Jarc Škocjan tudi letos pripravljajo gledališko predstavo na prostem – tokrat komedijo s petjem z naslovom Čevljar baron. Predstava v okviru 24. Kulturnega poletnega festivala Studenec po četrt stoletja vnovič prihaja na tamkajšnji oder. Premiera je bila sinoči, ko je sicer nekoliko zagodlo vreme, a do nedelje, 11. avgusta, pa bo na sporedu še devet ponovitev.

Avtor gledališke predstave Čevljar baron Rudolf Hahn je komedijo napisal v nemškem jeziku. Besedilo je prevedel pisatelj, dramatik, satirik in novinar Jakob Alešovec. »Besedilo komedije mi je v roke prišlo pred četrt stoletja. Predstava se mi je zdela zanimiva in primerna za izvedbo na našem odru. Takratna uprizoritev je bila uspešna, zato ni naključje, da ponovno prihaja na studenški oder. S priredbo besedila, prepesnitvami ter s pretežno drugimi igralci in pevci bo predstava zaživela na novo,« pravi avtor priredbe in režiser Alojz Stražar. Skladatelj in glasbeni producent je tokrat Slavko Avsenik ml.

Del igralcev z režiserjem in avtorjem priredbe Alojzom Stražarjem (drugi z leve), ki je pred dnevi dopolnil 80 let. FOTO: Uroš Zagožen

Zgodovinsko ozadje zgodbe

Zgodba se odvija ob koncu 18. stoletja, ko so baroni še posedovali gradove in graščine. »Z nekaj nostalgije bo ob pogledu na malo čevljarsko delavnico s prijetnim vonjem po boksu in smoli mnoge gledalce spomin odnesel v mladostne dni – na sicer težje, pa vendar lepe čase, meni Stražar: »V času naše prve uprizoritve, pred 26. leti, je bilo na deželi in v mestih še kar nekaj čevljarskih delavnic, danes pa je le tu in tam kakšna manjša, ki služi malenkostnim popravilom.«

Osrednja lika sta čevljarjev vajenec Nace, ki ga igra Gregor Ravnik, in kuharica Marička, ki jo igra Eva Černe Avbelj. FOTO: Uroš Zagožen

Blišč in revščina

Po besedah Stražarja je želel avtor z veseloigro opozoriti na velike razlike med ljudmi v tistem času. V predstavi se namreč srečujeta dva družbena sloja: obrtniško-meščanski in vzvišeni plemiški. »Na eni strani sta bila bogastvo in razkošje, na drugi pa siromašni ljudje, ki so se trudili za preživetje in bili kljub vsemu srčnejši in bolj pošteni. Komedija s petjem in plesom je po idejni zasnovi avtorja zelo blizu Linhartovi komediji Ta veseli dan ali Matiček se ženi.«

Čevljarskega mojstra Podplata upodablja Marjan Bunič. FOTO: Uroš Zagožen

Čevljarski vajenec Nace in baronica Krumperška, ki jo igra Pia Brodnik. FOTO: Uroš Zagožen

Nace sledi ljubezni svojega življenja

Rdeča nit predstave je ljubezen. Nace, čevljar baron, ki ga upodablja Gregor Ravnik, namreč mirno prepusti baronstvo drugemu in se s svojimi drugačnimi vrednotami posveti čevljarski obrti in poštenemu delu ter ljubezni svoje Maričke (upodablja jo Eva Černe Avbelj), ki jo srčno ljubi. »Vse ostalo, kar sodi k dobri predstavi – nepredvidljivi zapleti in razplet, glasba, ples in smeh, pa lahko doživite na naših predstavah,« obljublja režiser.

Podrobnosti in termine predstave lahko najdete tukaj.

Oder gledališča na Studencu. FOTO: Uroš Zagožen

Več kot 40 igralcev

V predstavi, ki prinaša dobrodošlo večerno dozo smeha pred spanjem, nastopa več kot 40 igralcev, pevcev in statistov. Zbor sestavljajo okoliški pevci in člani Komornega pevskega zbora Šutna iz Kamnika.

FOTO: Uroš Zagožen

A obiskovalčeva izkušnja se začne že pred predstavo. Ob prihodu ga prijazni redarji najprej usmerijo na parkirno mesto. Pred prizoriščem predstave goste z različnimi dobrotami pričakajo prijazni domačini, nato pa je njihova naloga le uživati v predstavi.

FOTO: Marko Mesojedec

No, aplavz med in po predstavi je edino »delo«, ki ga ima obiskovalec v približno dve uri dolgi komediji.

Nalaganje
Nazaj na vrh