Knjige Slovenske matice
Knjige Slovenske matice
Tolminska knjiga, podobno kot druge podobne dosedanje »lokalne« knjige, prinaša besedila, katerih ustvarjalci iz tega okolja izvirajo in ga opisujejo, v nekaterih primerih tudi soustvarjajo njegovo literarno oziroma kulturno identiteto, ali pa ga jemljejo kot motivno izhodišče za literarno ustvarjanje oziroma se je znašlo med njihovimi impresijami, vtisi, občasnimi ustvarjalnimi obdobji, ki so jih preživeli tod. Prostorsko se bolj ali manj ujema z opredelitvijo Tolminskega pri zgodovinarju Simonu Rutarju. Zvrstno se ne omejuje strogo na leposlovna besedila, ampak vključuje tudi spominske, publicistične, zgodovinopisne in morda še katere elemente, objavljene v knjigah, v manjši meri tudi v časnikih in revijah, zlasti v 19. stoletju, ko je Tolminska prednjačila v čitalništvu in narodnobudniškem organiziranju. Knjigo uvede besedilo Vasje Klavore Koraki skozi meglo (soška fronta med prvo svetovno vojno). Prvi del zajame obdobje srednjega veka, ki so ga zaznamovali boji med goriškimi grofi in oglejskimi patriarhi, pa do tolminskega punta, ki je dal pomemben pečat Tolminu. Zanimivo je obdobje 19. stoletja, čas nacionalnega prebujenja, največje poglavje za tolminskim puntom pa je obdobje prve svetovne vojne. Vrhunec je tolminska književnost doživela po drugi svetovni vojni, v današnjem času pa se avtorji bolj kot zgodovini posvečajo naravi. Spremni besedi sta napisala urednik knjige Zdravko Duša in Silvester Gaberšček.
Blejska knjiga
Čeprav Bled ni mesto v strogem pomenu besede, je njegova zgodovina tako razgibana in zanimiva, da so se odločili v serijo knjig o slovenskih mestih uvrstiti tudi ta, ne samo turistično znamenit kraj. Na Bled je navezanih vrsta literarnih del proze in poezije, posebej bogato pa je spominsko gradivo pričevalcev iz različnih obdobij. Od ljudskega pesništva preko romantike in moderne, pričevanj iz habsburških časov in prve svetovne vojne, obdobja med obema vojnama, ko je bil Bled v poletnih mesecih, ko se je tja preselil dvor Karađorđevićev tako rekoč glavno mesto tedanje države, nemška okupacija in odpor v drugi vojn in povojni čas – kraj je ves čas svojega obstoja puščal za seboj zanimiva literarna in zgodovinska pričevanja.
Nesmrtnost in neumrljivost
Knjiga dr. Tineta Hribarja Nesmrtnost in neumrljivost (izdala jo je založba Slovenska matica) vsebuje prikaz, analizo in interpretacijo človekove želje po neumrljivosti oziroma nesmrtnosti od svetovnih religij prek filozofije do prizadevanj na področju znanosti. Kot razlaga avtor v knjigi, so ljudje od Gilgameša do sv. Pavla oziroma prvih kristjanov verjeli v neumrljivost, v večno življenje brez prehoda skozi smrt. Nesmrtnost pa pomeni posmrtno življenje, Življenje onkraj smrti. Neumrljivost in nesmrtnost torej nista eno in isto. Tako se sodobni znanstveniki prizadevajo predvsem za neumrljivost, za podaljšanje življenja samega, s skrajnim dometom v neskončnosti. »Edina nesmrtnost, ki obstaja, je nesmrtnost smrti. Človek je smrtno, končno bitje. Zato je smrt način njegove biti. Brez smrti ni človeka: če bi bila možna smrt smrti, bi s smrtjo umrl tudi človek,« pojasnjuje. Knjiga prinaša prvi del istoimenskega besedila in je podnaslovljena Od šamanov do kristjanov. Knjigo uvede poglavje Šamanska prazgodovina nesmrtnosti. Avtor je obdelal egiptovsko zgodovino nesmrtnosti, Gilgameševo željo po neumrljivosti in analiziral antično pojmovanje nesmrtnosti. V sklepnem delu se je posvetil krščanskim oblikam nesmrtnosti, ki bodo sicer osrednji del drugega dela trilogije. Začne z razpravo o protokrščanskem vstajenju v Drugi knjigi Makabejcev. S citiranjem iz nje je postavi tudi tezo, da je bilo trpljenje že tu pogoj odrešitve. Zadnji del knjige je posvečen obravnavanju nesmrtnosti v Novi zavezi. Prvi kristjani so do leta 50 verjeli v neumrljivost, ki nima nič opraviti s posmrtnim življenjem, marveč je neprenehno nadaljevanje živetega, telesnega življenja. Druga knjiga bo obravnavala spreminjanje razumevanja nesmrtnosti in neumrljivosti skozi zgodovino krščanske religije, tretja pa bo prikazala sedanje stanje tega razumevanja, se pravi v sodobni teologiji, filozofiji in znanosti.
Zgodovina starega Egipta
Slovenska matica je izdala prvi del knjige Zgodovina starega Egipta. Od prvih kmetovalcev do velike piramide. V njej John Romer predstavlja zgodovino starega Egipta od njegovih začetkov do vzpostavitve faraonske države v vsej njeni razsežnosti. Ta zgodovina je, v največji meri zahvaljujoč raziskovanjem v zadnjih dveh desetletjih, osnovana na množici arheoloških podatkov, zbranih po Srednjem vzhodu, in je zelo podrobna pripoved, ki pred samo 20 leti ne bi bila mogoča. Na koncu je tisočletja razvijajoča se kultura Egipta ustvarila kralja, deželo in vlado, osnovano na desetini, daritvah in kamniti arhitekturi, državo, ki je temeljila na sistemu oskrbe tako živih kot mrtvih.
Roman Borislava Pekića 1999
Slovenska matica je izdala prevod romana 1999, ki ga je napisal Borislav Pekić (1930–1992), eden najpomembnejših srbskih pisateljev 20. stoletja. Roman je sestavljen iz petih delov in vsak del opisuje nastanek in propad enega človeštva oz. sveta. V vseh svetovih nastopa junak po imenu Arno, enkrat kot človek drugič kot robot, pri čemer so vloge robotov in ljudi med seboj močno prepletene. V zadnjem delu romana se robot Arno, ki so ga programirali, da povzroči konec sveta 6. julija 1999, odloči, da tega ne bo storil. S tem dobi njegov mehanizem svobodno voljo in dušo. Delo govori o našem človeštvu, ki bi se moralo posvetiti bolj duhovnemu kot materialnemu razvoju.