Kmalu se bo izleglo 32 novih »zmajčkov«
Kmalu se bo izleglo 32 novih »zmajčkov«
Za razmnoževanje človeške ribice v Postojnski jami skrbijo že 90 let, od leta 2014 s posebnim laboratorijem, v katerem so zaposlili biologe. Znanstveniki so ugotovili, da od 500 odloženih jajčecih v naravi odraslo dobo dosežeta le dva mladička človeške ribice. Leta 2016, ko so bili v Postojnski jami prvič priča izleganju 22 malih "zmajčkov", kot ljubkovalno rečejo mladičkom, so bili že zelo zadovoljni, saj so imeli 34 % uspešnost. Letos, 6 let kasneje, pa pričakujejo kar dvakrat večjo uspešnost, 74-odstotno, kar potrjuje njihov sloves najuspešnejšega jamskega laboratorija.
Vodja laboratorija Katja Dolenc Batagelj poudarja, da v tako izjemnih situacijah ni dovolj le pamet, temveč tudi srce: "Ribice imajo našo brezpogojno skrb in ljubezen. Dobesedno." Ekipa, ki skrbi, ki skrbi za mladičke, je izjemno predana. Jajčeca, zarodki in mladiči namreč potrebujejo neprestano skrb, hranjenje, čiščenje, opazovanje, beleženje, snemanje ... Pa še marsikaj drugega, so povedali v Postojnski jami. "Če je potrebno – tudi potapljanje v ledeno mrzli vodi ali nenaden odhod z gledališke predstave, če vodja preko spremljanja slike v živo slučajno opazi kaj nenavadnega v akvariju in je potrebno odhiteti v jamo ter preveriti, če je vse v redu."
Letošnje dogajanje v jamskem laboratoriju lahko spremljate v Dnevniku človeške ribice 2022.
Nova jajčeca je prvi opazil otrok
Toliko večje presenečenje je tako bilo, da je nova jajčeca opazil 13-letni učenec na zaključnem izletu v Postojnski jami. "A imate nova jajčeca?" je radovedno vprašal Jaka Kresnik, ki je leta 2016 spremljal dogajanje, ko so se izlegli prvi mladički. "Da je tokrat jajčeca odkril otrok, nas še toliko bolj navdušuje,« je razložil predsednik upravnega odbora Postojnska jama Marjan Batagelj. "To poleg novega življenja dokazuje tudi, da s svojim delom in poročanjem premikamo meje, spreminjamo odnos do okolja, predvsem pa izobražujemo in vzgajamo. Otroke, profesorje in starše, ki jim je mar za okolje in čisto pitno vodo."
Tudi mi stiskajmo pesti za to, da se bo čim več teh izjemnih bitjec, ki uspevajo v hladni temi in navdušujejo ljudi od blizu in daleč, uspelo uspešno izleči iz želatinastih ovojev in da bodo iz njih zrasle odrasle človeške ribice, ki bodo nadaljevale krog življenja. Ne pozabimo pa tudi na človeške "mladičke", ki so kdaj v maternici ogroženi zaradi umetnega splava, in se zavzemimo zanje, da se bodo smeli roditi.
Več fotografij si oglejte s spodnji galeriji.