Klub slovenskih podjetnikov poziva k sprejetju dodatnih ukrepov za blažitev energetske draginje
Klub slovenskih podjetnikov poziva k sprejetju dodatnih ukrepov za blažitev energetske draginje
»Predvsem ukrepe za leto 2023, saj zdaj sprejeti ukrepi v prihodnjem letu ne bodo zadostovali. Številna podjetja, tako člani SBC kot druga podjetja, imajo za letos namreč še zakupljene količine energentov, za leto 2023 pa ne več,« so zapisali v sporočilu za javnost.
Ob tem dodajajo, da bodo pred kratkim sprejeti ukrepi podjetjem pomagali blažiti energetsko krizo. »Vendar bodo ukrepi podjetjem v pomoč izključno za letošnje leto, v obdobju od 1. junija do 31. decembra 2022.«
Prave posledice vidne prihodnje leto
V Klubu slovenskih podjetnikov ocenjujejo, da se bo prihodnje leto pokazala prava slika posledic, ki jih bodo prinesla povišanja cen energentov. »Posledice za številna podjetja bi lahko bile pogubne. Da bi omogočila preživetje energetsko intenzivnim podjetjem, Vlado RS pozivamo, da v čim krajšem času prouči možnosti regulacije cen elektrike navzgor ter možnosti izstopa iz energetske borze glede na to, da je Slovenija v skoraj 90 odstotkih samooskrbna z električno energijo.«
Vlado RS pozivamo, da v čim krajšem času prouči možnosti regulacije cen elektrike navzgor ter možnosti izstopa iz energetske borze.
Kljub zakupljenim energentom višji stroški elektrike
V SBC poudarjajo, da se tudi podjetja, ki imajo v letošnjem letu zakupljene količine energentov, kljub temu soočajo z visokim povišanjem stroškov električne energije (v povprečju 169 %), podjetja brez zakupa pa z bistveno višjim, saj so soočena z borznimi cenami. »Tako je pokazala tudi anketa med člani SBC v juliju letos. Prav tako se podjetja soočajo z dvigom cen vseh ostalih surovin, kar dodatno poslabšuje njihov ekonomski in poslovni položaj.«
SBC – Klub slovenskih podjetnikov združuje 335 članov – najuspešnejših slovenskih podjetij, ki so v večinski slovenski lasti in skupno ustvarijo 6,3 milijarde evrov prihodkov od prodaje (približno 6-odstoni delež celotnega slovenskega gospodarstva) ter skupaj zaposlujejo skoraj 19.000 oseb.
Vladi predlagajo dodatne ukrepe
Od vlade zato pričakujejo dodatne ukrepe:
- Da že zdaj aktivno ukrepa pri evropskih institucijah za podporo gospodarstvu po agresiji Rusije proti Ukrajini in s tem omogoči državno pomoč podjetjem v letu 2023. Prav tako naj se vlada zavzame za povišanje zneska dovoljene pomoči za posamezno podjetje;
- vlada naj javnosti pojasni, kje se kumulirajo visoki dobički od enormnega povišanja cen električne energije v zadnjem letu (povečanje cene električne energije v enem letu je višje za več kot 1000 %), kajti proizvodna cena električne energije je še vedno enaka kot v referenčnem obdobju iz leta 2021. Izstopna cena iz hidro in jedrskih elektrarn namreč prestavlja okoli šest odstotkov od predvidene tržne cene;
- SBC tudi meni, da je potreben tehten razmislek o izstopu iz energetske unije in borznega sistema nakupa in prodaje električne energije, kot sta to v preteklih mesecih storili Španija in Portugalska. Strategije za vzpostavitev energetske unije namreč v trenutnih razmerah ni mogoče uresničevati. Španija in Portugalska sta se z Evropsko komisijo uspeli dogovoriti o znižanju oziroma omejitvi cen elektrike in ločitvi cene elektrike od cene plina do 31. maja prihodnje leto. Po zaslugi tega bodo potrošniki v omenjenih državah plačevali nižjo ceno elektrike. O podobnem pristopu naj razmisli tudi Slovenija.