Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Kleklove posmrtne ostanke bodo v Črenšovcih pokopali z vojaškimi častmi

Za vas piše:
P. G.
Objava: 11. 10. 2024 / 05:07
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 12.10.2024 / 11:40
Ustavi predvajanje Nalaganje
Kleklove posmrtne ostanke bodo v Črenšovcih pokopali z vojaškimi častmi
Garda Slovenske vojske se je ob prazniku združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom že lani poklonila narodnemu buditelju, duhovniku Jožefu Kleklu st. FOTO: Katja Zver

Kleklove posmrtne ostanke bodo v Črenšovcih pokopali z vojaškimi častmi

Leto 2024 je v Škofiji Murska Sobota in Občini Črenšovci razglašeno za Kleklovo leto. Spominjajo se namreč 150. obletnice rojstva duhovnika Jožefa Klekla starejšega. Od 5. do 13. oktobra se v sklopu Tedna duhovnosti in kulture vrstijo prireditve, ki predstavljajo vrhunec dogajanja.

Dušni pastir Prekmurja

Klekl je kot kaplan in župnik deloval v več prekmurskih krajih. Že kot kaplan je razvil svoj »program«: delati za vero in narodne pravice prekmurskih Slovencev. Verouk je imel v slovenskem jeziku, uvajal je ljudsko petje in širil »mohorjevke«. Službo je vsa leta opravljal tako prizadevno, da so mu prekmalu pošle moči. Po upokojitvi se naselil v Črenšovcih in postal »dušni pastir vsega Prekmurja«.

Kleklov katoliški verski tisk. FOTO: skofija-sobota.si

Z Marijinim listom, tednikom Novine in drugimi periodičnimi publikaciji je postal viden publicist. Prav po zaslugi Kleklove periodike so mnogi prekmurski Slovenci obujali in ohranili zavest pripadnosti matičnemu narodu, veliko pa se jih je odločilo za duhovni poklic.

Ena najpomembnejših prekmurskih osebnosti

Bil je tudi politično aktiven. Leta 1918 je nameraval organizirati avtonomno pokrajino – Slovensko krajino, ki bi bila del Države Slovencev, Hrvatov in Srbov. Po koncu prve svetovne vojne je v Prekmurju sodeloval v agrarni reformi, se zavzemal za siromašne kmete, ustanovil hranilnico in agrarno zadrugo v Črenšovcih. Med drugo svetovno vojno je bil interniran.

Kip Jožefa Klekla st. v Črenšovcih. FOTO: Ivo Žajdela

Julija 1947 je v Črenšovcih obhajal zlato mašo, 30. maja 1948 pa je umrl v Murski Soboti, kjer je tudi pokopan. Županja občine Črenšovci Vera Markoja ga je ob razglasitvi Kleklovega leta označila kot »eno najpomembnejših v Prekmurju rojenih osebnosti sploh«.

Od akademije do prenosa posmrtnih ostankov

150-letnico Kleklovega rojstva bodo obeležili v nedeljo, 13. oktobra, zato je dogajanje ob Kleklovem letu te dni posebej pestro. 5. oktobra je bil v Črenšovcih znanstveni posvet o Kleklu, dan zatem predstavitev knjige Kleklinov glas.

V petek, 11. oktobra, bo ob 19. uri v telovadnici OŠ Franceta Prešerna Črenšovci še slavnostna akademija Vračanja in vrnitev o Jožefu Kleklu, ki se je vedno znova vračal k ljubezni do človeka, domači prekmurski besedi, maternemu jeziku, pripadnosti pokrajini in domovini. Na prireditvi bodo med uglednimi gosti predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar, murskosoboški škof Peter Štumpf, predsednik Državnega sveta Republike Slovenije Marko Lotrič ter častni občani Občine Črenšovci Borut Pahor, Jožef Horvat in Karel Bedernjak.

Posebej slovesno bo v soboto, 12. oktobra, dopoldne, ko bo prenos posmrtnih ostankov telesa Jožefa Klekla st. iz Murske Sobote v Črenšovce. V tamkajšnjo župnijsko cerkev se bo skozi Beltince in Odrance vila žalna povorka vozil. Sodelovala bo častna garda Slovenske vojske. Dogajanje se bo nadaljevalo s celodnevno molitvijo ob krsti.

Prvi pokop duhovnika z vojaškimi častmi

Kot je na nedavni novinarski konferenci povedal škof Štumpf, bo sledil prvi pokop duhovnika z vojaškimi častmi v zgodovini države Slovenije. Klekla bodo pokopali pri slovesni maši v nedeljo, 13. oktobra, ob 15. uri, ko bo somaševanje vodil škof Štumpf. Ob polaganju Kleklove krste v grob v kapeli Fatimske Matere Božje v župnijski cerkvi bodo pevci zapeli Kleklovo pesem Kaj je Müra šepetala.

Nalaganje
Nazaj na vrh