Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Kičer

Andrej Praznik
Za vas piše:
Andrej Praznik
Objava: 27. 11. 2024 / 09:18
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 27.11.2024 / 09:29
Kičer
Pot na Kičer je tako kratka, da nam ostane dovolj časa za ogled Kostanjevice na Krki. FOTO: Andrej Praznik

Kičer

Konec junija 1935 je bil v Ljubljani drugi evharistični kongres za Jugoslavijo. Pred tem veličastnim dogodkom, ki je privabil nepregledno množico vernikov, so v mnogih krajih postavili evharistične križe. Enega od njih so na belo nedeljo blagoslovili na hribu Kičer nad Kostanjevico na Krki, kamor nas danes pripelje označena planinska pot.

Kostanjevica na Krki, ki je imela na začetku letošnjega leta 698 prebivalcev, je edino slovensko mesto na otoku. Ta je nastal v srednjem veku, ko so prerezali okljuk reke Krke. Zgodovinski viri Kostanjevico že leta 1252 omenjajo kot mesto. Blagostanje v njem se je končalo s turškimi vpadi, veliko škode in preglavic pa so prebivalcem povzročili tudi uskoki, požari, kuga in poplave. Najstarejša stavba na otoku je župnijska cerkev sv. Jakoba, najstarejši posvetni objekt pa je ministerialni dvorec Spanheimov iz 15. stoletja.

Tudi okolica Kostanjevice je polna zanimivosti. Severno od mesta se razprostira Krakovski gozd, ki je največji nižinski poplavni gozd pri nas. Vanj je pogosto zahajal izumitelj ladijskega vijaka Josef Ressel, ko je kot gozdar služboval v Pleterjah. Na drugi strani Kostanjevice je koroški vojvoda Bernard Spanheimski leta 1234 ustanovil cistercijanski samostan. Avstrijski vladar Jožef II. ga je leta 1786 razpustil, od leta 1974 pa v njem domuje Galerija Boži...

Prispevek je dostopen samo za naročnike Družine.

Nazaj na vrh