Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Kdo so junaki dialoga?

Za vas piše:
Tone Lesnik
Objava: 26. 02. 2021 / 08:34
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 02.03.2021 / 07:48
Ustavi predvajanje Nalaganje
Kdo so junaki dialoga?

Kdo so junaki dialoga?

Dialog med nasprotnimi stranmi vodi k rešitvam, na katere prej nihče ni pomislil.

Tone Lesnik. FOTO: Osebni arhiv.


V tedniku Družina bomo občasno objavljali poglede na novo papeževo okrožnico Vsi smo bratje (Fratelli tutti). V nadaljevanju si preberite prvo razmišljanje, ki je bilo objavljeno v novi številki tednika Družina (09/2021).


Za branje okrožnice si je treba vzeti čas, vendar me pritegne, ker se da z njo potovati na mnoga prizorišča sveta, domovine, svoje fare, svojega delovnega okolja, svoje družine, v samega sebe.

Obsega mnoga področja človeškega delovanja: politiko, gospodarstvo, globalizacijo, delovanje cerkva in religij, odnose med narodi in medosebne odnose, ravnanje z zasebno lastnino, potrošništvo, medije in drugo.

Okrožnica kliče k spravi in dialogu

Okrožnica kliče k spravi med državami, narodi, skupnostmi, posamezniki. K spravi, ki ni pozaba, a je odpuščanje. Kliče k dialogu na vseh ravneh človeškega delovanja, ki ni le dvosmerni ali večsmerni monolog. Njen klic je namenjen politikom za ustvarjanje politike, ki je v dobro vseh ljudi.

Kliče nas k prijaznosti v odnosih, ki ni neiskrena, zgolj zaradi strahu ali všečnosti. Kliče gospodarstvenike k poslovanju, ki ne bo ustvarjalo bajno bogatih na eni strani in množice skrajno revnih na drugi strani.

Šesto poglavje je namenjeno dialogu. Vsa prizorišča sveta, ki se jih dotika okrožnica, in vsi klici k bratstvu v svetu so namreč povezani s potrebo po dialogu. V okrožnici je povezan s pojmi, kot so zbliževanje, srečanje, izražanje in poslušanje, sprejemanje, gledanje, spoznavanje, razumevanje, iskanje skupnih točk, iskanje rešitev s sodelovanjem.

Ko se v družbi pojavijo rušilna nasprotja, se pogosto ustvarita dve skrajnosti, ena je brezbrižnost, druga je napadalnost. Prava pot je dialog med nasprotnimi stranmi. Ne v boju za prevlado, ampak za skupno rešitev. Tu se pojavi potreba po ustvarjalnosti, po novih idejah, po rešitvah, na katere ni še nihče prej pomislil.

Postanimo junaki dialoga

Za dialog je potrebno pravo junaštvo, ko je treba poslušati mnenje drugega in ga drugemu dopustiti tudi, če ni sprejemljivo za nas. Za rast v sposobnosti dialoga je treba biti nenehno učenec. Kako dobro bi bilo, ko bi se pravega dialoga učili že v osnovni šoli.

Za zdaj poznam pri mladih tako imenovane debatne tekme, ki jih prirejajo v nekaterih srednjih šolah. Tam se usposabljajo dobri bojevniki za zmage v argumentaciji. Toda, ali je to najbolj prava pot?

Papež Frančišek nas v okrožnici vabi k drugačnemu, dialoškemu komuniciranju. Prepričan sem, da je to prava pot. Morda pa bomo nekoč poleg junakov raznih bojev dobili tudi junake dialoga. Poleg nenehnega učenja dialoga v smislu papeževe okrožnice pa je potrebna tudi nenehna molitev k Svetemu Duhu za modrost in spoznanje.


Prispevek je bil najprej objavljen v novi številki tednika Družina (09/2021).

Preberite še:
- Papeževa poslanica za 29. svetovni dan bolnikov
- Bratstvo in zaupanje, zdravili, ki ju potrebuje svet
- Vsi smo bratje, rojeni iz istega Očeta

Kupi v trgovini

Novo
Globalizacija zahodne kulturne revolucije
Družbena vprašanja
32,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh