»Katoliško občestvo je izgubilo predanega pastirja«
»Katoliško občestvo je izgubilo predanega pastirja«
Foto: Tatjana Splichal
Ob smrti upokojenega ljubljanskega nadškofa metropolita msgr. mag. Alojza Urana so se poleg cerkvenih dostojanstvenikov odzvali tudi visoki državni in politični predstavniki.
Predsednik vlade Janez Janša je ljubljanskemu nadškofu metropolitu msgr. Stanislavu Zoretu v sobotnem telefonskem razgovoru izrekel iskreno sožalje ob smrti upokojenega nadškofa Alojza Urana. Kot je poudaril Janša, je bil Uran s svojim zgledom, odprtostjo in neumorno voljo eden pomembnih gradnikov slovenske Cerkve. »Katoliško občestvo je izgubilo predanega pastirja, ki je s svojimi dejanji deloval v dobrobit slovenskega naroda,« je še poudaril premier.
Ob smrti nekdanjega ljubljanskega nadškofa in metropolita msgr. Alojzija Urana je tudi predsednik republike Borut Pahor izrazil iskreno sožalje nadškofu msgr. dr. Zoretu in Slovenski škofovski konferenci.
Uran z državniki ob dnevu državnosti leta 2009. Foto: Tatjana Splichal
Odziv iz zamejstva: Spominjali se ga bomo tudi po ljubezni do slovenske pesmi
Odzivi so prišli tudi iz zamejstva. V imenu Sveta slovenskih organizacij (SSO) je predsednik Walter Bandelj izrazil ljubljanskemu nadškofu Stanislavu Zoretu »iskreno in občuteno sožalje ob odhodu Vašega sobrata nadškofa Alojzija Urana. Naj ga naš dobri Oče sprejme v svoje milostno naročje in postavi v družbo Jezusa, ki mu je nadškof Uran posvetil svoje življenje in bil njegov zvesti pričevalec.«
»Nadškofa Urana se želim spomniti iz časa, ko je živel med Slovenci v zamejstvu in tudi kot odgovornega za Slovence po svetu. Čeprav zanj niso bili lahki dnevi, se je naši skupnosti posvetil in ji pomagal. Ostal nam je v lepem spominu zaradi pomoči pri cerkvenem in pastoralnem delu, poudariti želim romanja na Marijini svetišči na Barbano in sv. Višarje. Še posebej pa se ga bomo spominjali zaradi njegove ljubezni do slovenske pesmi, s katero je znal osrečiti vsako skupnost, ki jo je srečal in z njo sodeloval. Zagotovo bi si vsi želeli, da bi nadškof Uran ozdravel in še naprej služil cerkvi, sploh v teh zahtevnih časih, ko človeštvo trpi na duši in telesu zaradi okužbe s koronavirusom. Bog pa ga je poklical ravno v dneh, ko se spominjamo Kristusove smrti in vstajenja, ko obhajamo veliko noč. Zato verujemo, da bo pokojni nadškof Uran zdaj v nebesih skrbel za našo cerkveno in narodno občestvo in bil naš skupni priprošnjik,« je poudaril Bandelj.
Alojz Uran na sv. Višarjah. Foto: Tatjana Splichal
Ljudski nadškof, zaveden Slovenec
Obrambni minister Matej Tonin je ob smrti nadškofa Alojza Urana zapisal: »Znan je bil kot izredno prijazen in dostopen človek, ki je razumel glas preprostih ljudi. Mnogi so ga zato klicali tudi ljudski nadškof. Bil je zaveden Slovenec, ki je v župnije vedno prinašal vedrino, med verniki pa je bil znan tudi po tem, da je rad pel. Svojcem izrekam iskreno sožalje. Naj počiva v miru!«
Predsednik Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjan Podobnik pa je razkril tudi nekaj osebnih spominov, ki ga vežejo na pokojnega nadškofa Urana: »Pred mnogimi leti smo ga povabili, da je maševal na srečanju slovenske kmečke mladine v Dragatušu. Med pridigo je tako celovito spregovoril o kmečkem delu in mladih na podeželju, da sem za svoj nagovor po sv. maši ostal brez 'kmečkega' teksta in sem spregovoril nekaj o vsebini evangelija tega dne. Drug spomin je povezan s prvim obiskom bl. papeža Janeza Pavla II. v Sloveniji. Pokojni nadškof Uran je bil v skupini ljudi na brniškem letališču ob letališki stezi, ki smo pričakovali prihod sv. očeta. Uradna godba je igrala venček koračnic. Prav pri prihodu papeža z letala se je v venčku znašla 'U Ljubljan, pr Šestic ...', ki sodi marsikam, na papežev sprejem pa ravno ne. Malo smo se spogledali, vsi smo znali najbolj znano Marijino 'Marija skoz' življenje' in iz kakih 50 grl je zadonelo. Nad vsemi pa je zaplaval čudoviti Uranov glas. Zvečer je ena od tv postaj poročala, da je papeža dočakal pevski zbor... Tudi to je bil g. Uran. Naj počiva v miru.«