Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Katoliška združenja po svetu si želijo več možnosti soodločanja

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 27. 09. 2013 / 08:03
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:12
Ustavi predvajanje Nalaganje
Katoliška združenja po svetu si želijo več možnosti soodločanja

Katoliška združenja po svetu si želijo več možnosti soodločanja

Združenje »Mi smo Cerkev« in sto drugih pobud je v pismu papežu Frančišku in osmim kardinalom svetovalcem izrazilo željo po reformah in prošnjo za pogovor.

Več kot sto katoliških pobud iz združenj z vsega sveta je v pismu papežu Frančišku in skupini osmih kardinalov svetovalcev izrazilo željo po večji pristojnosti za soodločanje. V pismu so zaprosili tudi za sprejem in pogovor, v katerem bi s svetim očetom želeli razpravljati o prihodnji reformi katoliške Cerkve.

Pismo so minulo sredo pred začetkom konzistorija 30. septembra in prvim srečanjem skupine osmih kardinalov svetovalcev, ki jih je izbral papež Frančišek, sestali se bodo med 1. in 3. oktobrom, javnosti predstavili v več mestih po vsem svetu.

»Dialog in priznanje odločanja po vesti naj bi nadomestila avtoritarno prevlado«, je želja piscev omenjenega pisma. Cerkev bi si morala po njihovem mnenju še intenzivneje prizadevati za socialno pravičnost tako znotraj kot tudi zunaj Cerkve. Škofe, ki so omalovaževali ali prikrivali spolne zlorabe otrok pri svojih duhovnikih, »bi bilo potrebno umakniti z njihovih položajev«. Med trenutnimi simptomi krize poleg primerov spolnih zlorab v številnih državah omenjajo tudi finančno politiko Vatikana in »uničujoče učinke klerikalizma«, ki ga je obsodil tudi papež.

Mednarodno gibanje »Mi smo Cerkev«, ki je bilo ustanovljeno leta 1996, je v pismu prispevalo največ svojih zahtev. Med več kot stotimi skupinami z vseh celin so pri pisanju med drugim sodelovali »Call to action« in »American Catholic Council« iz Združenih držav Amerike, »Catholics for a Changing Church« iz Velike Britanije, »Redes Cristianas« iz Španije, »Australian Reforming Catholics« iz Avstralije in številna združenja iz skupno štiridesetih držav. Pismo so podprli tudi upokojeni avstralski škofje Geoffrey Robinson, Bill Morris in Patrick Power, ki so v domovini dali pobudo za peticijo proti spolnim zlorabam, s katero so uspeli zbrati 117.000 podpisov.

»Upamo, da bo papež Frančišek v Vatikanu sprejel skupino katoliških reformnih združenj«, je pojasnila Rene Reid iz Združenih držav Amerike, ena izmed koordinatoric pisma svetovne pobude »CatholicChurchReform«: »Frančišek se želi približati vernikom. Želi si dialoga. Tega si želimo tudi mi.«

Vir: Kathpress

Foto: splet / Wikipedia

Kupi v trgovini

Novo
1945: Dnevnik mojega križevega pota
Zgodovina
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh