Najprej pa se je smiselno vprašati, kaj želimo z uporabo otroške izdaje sploh doseči. FOTO: Ana Rupar
Katero Sveto pismo za otroke je pravšnje za vašo družino?
Več kot dvajseterica izdaj na slovenskem trgu kliče k temu, da otroške zbirke svetopisemskih zgodb pregledamo in primerjamo med seboj.
Najprej pa se je smiselno vprašati, kaj želimo z uporabo otroške izdaje sploh doseči – za poznavanje vsebine svetopisemskih zgodb je vsekakor dobrodošla, ne moremo pa priredb in povzetkov enačiti z Božjo besedo.
Otroško Sveto pismo: da ali ne?
Vzgojiteljica Maja Kragelnik, ki zgodbe doma prebira s svojimi petimi otroki, razmišlja: »Sveto pismo v otroški verziji je res odličen pripomoček za prebiranje zgodb. Zgodbe zanje so kratke in ilustracije zanimive, mene pa navdušuje to, da otroci vsak večer prinesejo otroško Sveto pismo, ki je zaradi tega tudi zelo 'zdelano'. Tako jim lahko z možem preko zgodb in pogovora predava to, kar se nama zdi pomembno.«
S. Marjeta Cerar, ravnateljica Akademije Mericianum, poudarja, da pri Katehezi Dobrega pastirja svetopisemske vsebine izbirajo zelo premišljeno. Svetopisemsko besedilo uporabljajo »takšno, kot je, brez dodatkov, okrajšav ali spreminjanja besedila, razen včasih izvzamemo težja mesta«. Skrbijo, da vsi uporabljeni materiali »posredujejo bistvo sporočila in otrok, zlasti mlajših, ne odvračamo od bistva. Vsi dodatni okraski, kot so pikapolonice, metuljčki, rožice … otroka prej motijo, kot mu pomagajo dojeti Jezusovo veselo oznanilo. Predšolski otroci so v občutljivem obdobju za majhne stvari, saj raziskujejo svet, zato smo pozorni in jih takih 'skušnjav' obvarujemo, da tako lažje pridejo do srčike sporočila odlomka.« Pri njih torej velja, naj Sveto pismo ne bo otroško, »saj so otroci sposobni razumevati bistvene stvari naše vere«. Z izborom primerne oblike in pisave ter besedila, ki ustreza zmožnostim in potrebam otrok, »izrazimo spoštovanje Božji besedi in hkrati otroku, ki ga je Bog obdaril s čudovitimi zmožnostmi dojemanja bistvenega«.
Z izborom primerne oblike in pisave ter besedila, ki ustreza zmožnostim in potrebam otrok, izrazimo spoštovanje Božji besedi in hkrati otroku. FOTO: Ana Rupar
Vsestranski umetnik in oče šestih otrok Gregor Čušin sicer ni naklonjen poenostavljanju vsebine Svetega pisma, vendar je ob izidu ene od otroških izdaj pri Založbi Družina zapisal, da pa je »seveda tudi res, da je Božja beseda hrana in vemo tudi, kako je s hrano pri otroku: Ko se pojavi prvi zobek, mu ne boš kar takoj v roke porinil klobase, ampak boš začel z mehkim sadjem, pa še tega boš prej zmečkal. Priredba Svetega pisma torej ni 'fast food' ali 'instant' prehrana, ampak hrana, pripravljena glede na število zob!«
Nabor otrokom prilagojenih izdaj
Če torej razmišljate o izdaji, pripravljeni z mislijo na otroke in družine, naj vam pri izbiri pomaga spodnji nabor.
Sveto pismo iz blaga
Sveto pismo za malčke
Ročno Sveto pismo
Biblija za najmlajše
Kratko Sveto pismo za najmlajše
Krstno Sveto pismo
Prvo Sveto pismo za otroke
Svetopisemske zgodbe za najmlajše I, II
Sveto pismo za otroke
Prvoobhajilno Sveto pismo
Kratko Sveto pismo s slikami
Sveto pismo za vsak dan
Družinsko Sveto pismo
Sveto pismo za otroke
Ilustrirano Sveto pismo za otroke
Super Sveto pismo 1, 2, 3
Ilustrirano Sveto pismo
Še nekaj manj razširjenih izdaj
Sveto pismo v torbici (Sally Ann Wright), Ognjišče
Sveto pismo v zgodbah (Murray Watts),Ognjišče
Sveto pismo v 30 umetninah (Françoise Claustres), Celjska Mohorjeva družba
Sveto pismo za otroke (Diane Le Feyer), Učila
Čudovite zgodbe, svetopisemske zgodbe (Lorella Flamini), Grahovac
Moje prvo Sveto pismo (Lois Rock, ilustracije Alex Ayliffe), Mladinska knjiga
Sveto pismo v stripu 1, 2, 3, Karis
Sveto pismo za mlade bralce (Michael Carl Armour, ilustracije Anna Ermolovich), Podvig
Za dodatno raziskovanje Svetega pisma
101 svetopisemska naloga (Bethan James), Družina
Svetopisemski atlas za otroke (Juliet David), Družina
Ustvarjajmo s Svetim pismom (Gillian Chapman in Leena Lane), Družina