Slovenska karitas pomagala 2.337 beguncem iz Ukrajine
Slovenska karitas pomagala 2.337 beguncem iz Ukrajine
Karitas v Sloveniji od prihoda prvega večjega števila beguncev, v začetku marca, skrbi za materialno pomoč in spremljanje beguncev iz Ukrajine, ki so nameščeni v privatnih nastanitvah.
Sredstva za realizacijo pomoči so prispevali večji donatorji, občine in fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (FIHO). Del pomoči v hrani pa je bil realiziran tudi v sklopu Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim. Dodatno pomagajo tudi z oblačili, igračami, šolskimi potrebščinami in drugim potrebnim materialom. V zadnjem mesecu je bilo razdeljenih preko 60 računalnikov za šoloobvezne begunske otroke.
Karitas na lokalni ravni pomaga beguncem tudi pri pridobivanju statusa in državnih pomoči, vključevanju v lokalno skupnost v povezavi z občinami, javnimi ustanovami in drugimi NVO.
Učna pomoč ukrajinskim otrokom
Young Caritas Slovenije v povezavi s šolami nudi tudi učno pomoč za ukrajinske otroke. Poleg družabnih srečanj in druženja v Ljubljani, v povezavi z Ukrajinskim dobrodelnim centrom Chervona Kalyna, ter na Škofijski karitas v Celju in Maribor, Karitas za njih organizira tudi različne delavnice.
Učenje slovenščine poteka v Ljubljani, Celju in Mariboru, za dve starostni skupini (predšolski otroci ter osnovnošolski otroci). Do sedaj je bilo izvedenih 44 delavnic učenja jezika slovenščine za otroke. V Ljubljani in Celju potekajo terapevtske ustvarjalne delavnice za otroke in za ženske iz Ukrajine (risanje s simboli, različno ustvarjanje, ukrajinsko tradicionalno vezenje …).
Izvedli so 19 ustvarjalnih delavnic
Delavnice za odrasle so osredotočene predvsem na gradnjo medsebojnega zaupanja, povezovanja in prijaznih odnosov drug z drugim. Poseben pomen je namenjen sprostitvi, igri in ustvarjanju z rokami, kar pomaga pri predelavi travme, ki so jo begunci doživeli ob vojni v Ukrajini.
Tudi v prihodnje bo Karitas nadaljevala s pomočjo Ukrajinskim beguncem s hrano, higienskimi pripomočki, s šolskimi potrebščinami, pomoči pri urejanju bivanjskih razmer, urejanju dokumentov… Mladi prostovoljci pa bodo nadaljevali z delavnicami učenja slovenščine, delavnicami za otroke, srečanji za matere ter jim omogočili preživeti čim lepše poletne dni v Sloveniji.