Karitas in MZZ na pomoč Ruandi in Burundiju
Karitas in MZZ na pomoč Ruandi in Burundiju
Slovenska Karitas in zunanje ministrstvo sta v sodelovanju s slovenskima misijonarkama, ki delujeta na revnih podeželskih območjih v Ruandi in Burundiju, junija začela izvajati dva projekta mednarodnega razvojnega sodelovanja, ki bosta dolgoročno pripomogla k boljšim osnovnim pogojem za življenje ljudi in k zmanjšanju revščine v teh državah, poroča STA.
Projekta »Izboljšanje zdravja in pogojev za življenje otrok in žensk v severovzhodni Ruandi« ter »Zagotovitev trajnostnih kapacitet za osnovnošolsko izobraževanje otrok iz kraja Nyangungu v Burundiju« sta nastala na podlagi potreb krajevnega prebivalstva, izvajali pa ju bodo med letoma 2015 in 2017, so danes sporočili iz Slovenske Karitas.
Zunanje ministrstvo bo za projekt v Ruandi prispevalo 80.000 evrov, za projekt v Burundiju pa 110.000 evrov, medtem ko bo Slovenska Karitas za projekta preko akcije Za srce Afrike skupaj namenila 43.300 evrov.
Projekt v Ruandi izvajajo v partnerskem sodelovanju s krajevno organizacijo skupnosti sester usmiljenk v krajih Mukungu in Musangu, v okviru katerih delujeta zdravstvena centra, ki oskrbujeta 37.000 ljudi.
V okviru projekta bo krajevni kader izobraževal pare o načrtovanju družine, osveščal matere o reproduktivnem zdravju in negi novorojenčkov, v Mukungu bodo obnovili in povečali porodniški del, materam pa bodo nudili redno zdravstveno vzgojo o pravilni prehrani in higienski oskrbi otrok. Materam s podhranjenimi otroci bodo zagotovili semena, jih naučili domače izdelave mila, nekatere bodo naučili tudi šiviljstva. Projekt bo spremljala misijonarka v Mukungu Vesna Hiti, s katero Slovenska Karitas sodeluje že dlje časa.
Tudi projekt v Burundiju poteka v sodelovanju s sestrami usmiljenkami, in sicer z enoto v kraju Rwisabi v Burundiju, v okviru katere deluje slovenska misijonarka Bogdana Kavčič. V kraju Nyangungu, ki leži v bližini Rwisabija, je leta 2012 hud vihar uničil osnovno šolo, zaradi česar številni otroci že tri leta ne hodijo k pouku. Glavni namen projekta je zgraditi in opremiti novo osnovno šolo z 12 učilnicami za 720 otrok in zbornico za učitelje, kjer se bo pouk predvidoma začel septembra prihodnje leto.
Poleg šole bodo zgradili tudi sanitarije za deklice in dečke ter namestili dva 10.000-litrska rezervoarja za oskrbo učencev s pitno vodo. V vsa dela v povezavi z gradnjo šole bodo vključeni domačini, ki bodo s tem dobili tudi priložnost za delo in preživetje družin, so še sporočili iz Karitas.
Foto: www.karitas.si