Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Kardinal Sako: papežev obisk v Iraku je podrl »ovire strahu«

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 16. 04. 2021 / 09:42
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 16.04.2021 / 10:22
Ustavi predvajanje Nalaganje
Kardinal Sako: papežev obisk v Iraku je podrl »ovire strahu«

Kardinal Sako: papežev obisk v Iraku je podrl »ovire strahu«

Kaldejski patriarh o sadovih Frančiškovega obiska med iraškimi kristjani.

Papež Frančišek v Erbilu, 7. marca 2021 FOTO: Vatican Media

Kaldejski patriarh kardinal Mar Louis Raphael Sako je nekaj tednov po obisku papeža Frančiška v tej državi priredil spletno srečanje z vodstvom Bližnjevzhodnega sveta Cerkva (Middle East Council of Churches/MECC), poroča spletni portal Vatican News. Srečanja so se udeležili glavni tajnik sveta dr. Michel Abs, njegov namestnik dr. Nicolas Bustros in vodje posameznih oddelkov.

Kot so sporočili na spletni strani MECC, so bile osrednje teme srečanja vloga omenjenega sveta pri doseganju ciljev tega zgodovinskega obiska in njegovi učinki na krščansko navzočnost na Bližnjem vzhodu, medverski dialog ter vloga Iraka in njegovih Cerkva pri širjenju kulture miru in državljanstva.

Pozitivni učinki papeževega obiska

Srečanje je odprl kardinal Sako, predsednik katoliške družine v okviru MECC, v nagovoru pa je obudil spomin na vrhunce papeževega apostolskega potovanja v Irak in njihov učinek na državo. Pojasnil je, kako je papeževa navzočnost »podrla vse ovire strahu za iraško krščansko skupnost« in njenim članom vlila novega poguma: »Vsi Iračani so se zbrali, da bi se srečali s papežem, ki je imel med obiskom pogosto solzne oči, predvsem v Mosulu, kjer so pripadniki Islamske države z bombardiranjem uničili kar štiri cerkve (sirsko, kaldejsko, sirsko-katoliško in armensko pravoslavno).«

Novi projekti MECC v Iraku

Udeleženci srečanja so nato razpravljali o načinih, kako se osrediniti na prizadevanja sveta za spodbujanje ekumenskega sodelovanja in vlogo mladih, obenem pa podpirati pobude za medverski dialog v družbi, ki so jo povsem razklali verska nestrpnost, skrajništvo in nasilje.

Dr. Abs je v svojem nagovoru povedal, da namerava MECC po papeževem obisku v skladu s svojim poslanstvom spodbuditi številne nove projekte za podporo Iračanom in predvsem tamkajšnji krščanski skupnosti, da bi slednja lahko utrdila svojo navzočnost na območju Mezopotamije, križišča religij in civilizacij.

Bližnjevzhodni svet Cerkva

Bližnjevzhodni svet Cerkva je bil ustanovljen leta 1974 v Nikoziji na Cipru, trenutno pa ima sedež v Bejrutu v Libanonu. Vodilna načela sveta, ki je tudi član Ekumenskega sveta Cerkva, so: krepitev prijateljstva med Cerkvami članicami, spodbujanje medsebojne podpore, spodbujanje razumevanja in spoštovanja med kristjani in predstavniki drugih veroizpovedi, spodbujanje duha služenja ter povezovanje kristjanov in Cerkva na Bližnjem vzhodu z njihovimi brati in sestrami v Kristusu po vsem svetu.

Kupi v trgovini

Novo
Vrnitev
Duhovnost
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh