Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Kardinal Ravasi: »Naj nas ne premami malik oblasti in bogastva«

Za vas piše:
Ksenja Hočevar
Objava: 25. 05. 2018 / 13:11
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 27.05.2018 / 10:49
Ustavi predvajanje Nalaganje
Kardinal Ravasi: »Naj nas ne premami malik oblasti in bogastva«

Kardinal Ravasi: »Naj nas ne premami malik oblasti in bogastva«

Predsednik papeškega sveta za kulturo na obisku v Kopru.
Pedagoška fakulteta Univerze na Primorskem v sodelovanju s katoliško univerzo Sacro Cuore iz Milana in mednarodno organizacijo Mediterraneo senza handicap od 23. do 26. maja v Kopru organizira VII. mednarodni kongres na temo Socialna prepoznanost in odnos do oseb s posebnimi potrebami v dobi tehnologije. Drugi dan kongresa, v četrtek, 24. maja, je na kongresu predaval tudi predsednik Papeškega sveta za kulturo kardinal Gianfranco Ravasi, predavanje je naslovil »Nepopolnost« človeka v teologiji: med tehniko in milostjo. Isti dan zvečer je ob somaševanju nuncija Julijusza Janusza, koprskega škofa Jurija Bizjaka, škofa v Gibutiju Giorgia Bertina in številnih duhovnikov v koprski stolnici daroval mašo.


Kardinal Ravasi: »Nekatere besede morajo biti trde, močne, da premaknejo današnjo bolezen, ki je brezbrižnost«

Pri pridigi je kardinal Ravasi spregovoril o treh poudarkih četrtkove praznične božje besede v berilu iz pisma apostola Jakoba in evangelija po Marku. »Božja beseda v obeh svetopisemskih odlomkih se je oglasila z močno barvo glasu,« je dejal kardinal in dal za primer preroka Jeremija, ki mu Bog polaga v usta, da je »njegova beseda kot kladivo, ki udarja po kamnu in se razpoči in ga ogenj prežge«. Ali v pismu Hebrejcem, ko pravi, da je Božja beseda kot meč, ki prodre skozi kožo in meso, pride vse do kosti in kostnega mozga. »Torej prodre v globino!« je poudaril kardinal: »Naša naloga je, da Božjo besedo poslušamo in sprejemamo kot nekaj, kar nas ne pusti pri miru. Nekatere besede morajo biti trde, močne, da premagajo današnjo bolezen, ki je brezbrižnost. Danes namreč v družbi vladajo apatija, plitkost, banalnost. Jezus pa nam danes v evangeliju ponavlja: zakaj ne razumete te besede? Dokler je v nas nemir, tako dolgo smo lahko mirni. Če pa tega ni, je naša vera zbledela, ali celo ugaša.«

Ljubezen je dopolnitev pravičnosti

Druga misel, ki jo je kardinal podelil s škofi, duhovniki in verniki v koprski stolnici, se je navezala na berilo iz pisma apostola Jakoba. »Njegovo pismo je pravzaprav homilija,« je dejal kardinal Ravasi. »Ta pridiga je močna, trda. In glavna tema odlomka je pravičnost. Pravičnost, ki se je krši, kadar moč in oblast postanejo maliki. Hkrati povzema glas, ki gre skozi vso Staro zavezo, to je glas revežev, ubogih. Njihov glas lahko prodre skozi oblake in pride k Bogu,« je nadaljeval kardinal in povabil zbrane, naj se potrudijo, »da bi naši odnosi z bližnjimi bili pravični. Naj bodo spoštljivi. In končno naj bodo odnosi ljubezni, ki je dopolnitev pravičnosti.«



»Bodimo kot žerjavica pod pepelom, ki vedno lahko zažari«

Iz Markovega evangelija je kardinal izpostavil Kristusovo obsojanje tistih, ki pohujšujejo male. »Ti mali, ki jih Kristus omenja, niso samo otroci, ampak so verniki. So tisti, ki imajo šibko vero in jih naše obnašanje pohujšuje. Zato je na mestu še tretja beseda, to je vera. »Vera ni samo stvar majhnih, ampak tudi velikih. Tudi mi smo lahko doživeli trenutke, ko smo bili podobni Abrahamu, ki gre skupaj s sinom na goro Morija. Zdelo se nam je, da je Bog krut, daleč, nerazumljiv. Zato je naša šibka vera v tistem trenutku lahko polna dvoma in tišine.« Zato, je nadaljeval kardinal Ravasi, »naj tiste, ki se vzpenjajo na goro, ne pustimo samih. Ne pustimo samih tiste, ki so šibki v veri. In kadar smo mi šibki v veri, se ne prepuščajmo dvomu in temu, da bi Boga zapustili. Bodimo tako kot žerjavica pod pepelom, ki vedno znova lahko zažari.«

»Naziv vernica Mariji priznavajo tudi muslimani«

Tri besede prazničnega bogoslužja je ob koncu ponovil kardinal Ravasi: moč Božje besede, ki ne samo pomirja, ampak tudi vznemirja, pravičnost, ki postane ljubezen, da nas malik oblasti in bogastva ne bi premamil, in vera, ki je vedno nekaj, kar moramo še osvojiti. Zato, je dejal italijanski kardinal, je v mnogih evropskih jezikih beseda vera v obliki sedanjega deležnika: »Torej je neko stanje, ki traja in ni nekaj, kar se enkrat za vedno osvoji.« Kardinal je sklenil naj nas na tej poti vere spremlja »Marija Pomočnica, ki je bila prva deležna blagra v vseh evangelijih. To je blagor, ki ga je Elizabeta izrekla Mariji: blagor njej, ki je verovala.« Naslov vernica je tisti, ki ga Mariji priznavajo tudi muslimani. »Naj ta naslov pripada tudi nam, ki se trudimo na poti vere. Pot, ki ima svoj cilj Kalvarijo, se pravi božjo tišino. Že takoj naslednji dan bo zasijala luč vstajenja.«






Kardinal Ravasi je po četrtkovem predavanju in maši v stolnici prenočil v Kopru in v petek popoldne obiskal nekaj obalnih cerkva.

Fotografije: Ksenja Hočevar

Kupi v trgovini

Kako zagovarjati vero brez povzdigovanja glasu
Družbena vprašanja
19,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh