Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Kardinal Parolin: papež na Daljnji vzhod z evangelijem življenja in miru

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 20. 11. 2019 / 10:06
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 20.11.2019 / 11:28
Ustavi predvajanje Nalaganje

Kardinal Parolin: papež na Daljnji vzhod z evangelijem življenja in miru

Med osrednjimi temami potovanja oznanjevanje evangelija in mir.

Vatikanski državni tajnik kardinal Pietro Parolin je v pogovoru za vatikanski časnik L'Osservatore Romano in spletni portal Vatican News predstavil potovanje papeža Frančiška na Tajsko in Japonsko: osrednje teme tega apostolskega potovanja so oznanjevanje evangelija, medverski dialog, zaščita življenja in okolja ter mir in razorožitev.

Papež Frančišek je danes v zgodnjih jutranjih urah prispel na Tajsko, v soboto pa ga pričakujejo na Japonskem. Na potovanju ga spremlja tudi vatikanski državni tajnik kardinal Pietro Parolin, ki je v pogovoru izpostavil misijonarski značaj obiska teh dveh azijskih držav, kjer je katoličanov približno pol odstotka. Frančišek je drugi papež, ki bo obiskal Tajsko in Japonsko. Sv. Janez Pavel je bil v Tokiu leta 1981 in v Bangkoku leta 1984.

Stvarnost, ki jo bo srečal papež

Od osemdesetih let prejšnjega stoletja se je na Tajskem in Japonskem marsikaj spremenilo. Po besedah kardinala Parolina so spremembe povezane predvsem z globalizacijo, katere pozitivni vidiki so opazni po vsem svetu, prav tako pa tudi manj pozitivni oziroma celo negativni. »Danes so praktično odstranjene razdalje. Napredek komunikacijskih sredstev omogoča, da je vsak lahko istočasno gledalec in protagonist dogodkov, ki se zgodijo v najbolj oddaljenih državah.« Kardinalu se zato zdi pomembno, da papež želi osebno obiskati ti dve azijski državi, videti njuno stvarnost iz različnih vidikov, se srečati s krščanskimi skupnostmi, ki tam živijo, ter jih spodbuditi in poživiti v veri in njihovem krščanskem pričevanju.

»V središču papeževe pozornosti in pozornosti Cerkve vedno ostaja človeška oseba, v vsej svoji razsežnosti, v vsakem položaju, v vsaki državi, na vsaki celini. Za človeško osebo je pomembno, da najde veljavne odgovore za svoje življenje, da najde polni smisel svojega življenja in torej zavedanje, da je evangelij treba oznanjati in da se z evangelijem mora oznanjati polnost življenja za vsakega človeka, vsak narod in vsako državo.«

Biti učenci misijonarji

Parolin je najprej spregovoril o Tajski, kamor se papež odpravlja pod geslom »Kristusovi učenci, učenci misijonarji«. Po njegovem prepričanju se papež na Tajsko odpravlja z velikim zanimanjem, kajti »prvo oznanilo evangelija so tja prinesli jezuiti misijonarji sredi 16. stoletja in se torej podaja po sledeh teh velikih misijonarjev, velikih evangelizatorjev, ki so oznanjevali evangelij in posejali vero v tej deželi«. Zatem so prišli tudi frančiškani in dominikanci. »Tam živi Cerkev, ki je veliko trpela in je potrebovala veliko preoblikovanja. Danes gre za cvetočo skupnost. Približno štiristo tisoč je katoličanov v Tajski, razdeljenih v enajst cerkvenih okrožij.«

Vatikanski državni tajnik je v pogovoru spomnil na nedavni izredni misijonski mesec in na posebno sinodo za Amazonijo, med katero so udeleženci iskali nove poti za evangelizacijo. »Poziv, ki je tudi v zadnji knjigi pogovorov s papažem, 'Brez njega ne moremo storiti ničesar', v celoti posvečeni misijonstvu in kjer so ves čas izpostavljeni naslednji pojmi: da je protagonist misijonstva Sveti Duh, da misijonstvo ne pomeni prozelitizma, ampak se opravlja iz polnosti, ki se spreminja v privlačnost in pričevanje,« je zatrdil Parolin in dodal, da obisk na Tajskem želi biti dodaten poudarek te misijonske razsežnosti evangelizacije, ki mora biti sestavni del zavedanja vsakega krščenega in vse Cerkve.

Poziv k miru in razorožitvi

Tajski bo sledila Japonska, država, ki je doživela grozote jedrske bombe, jedrsko katastrofo v Fukušimi, vendar je tudi dežela cvetoče družbe. Geslo potovanja je »Zaščititi vsako življenje«. Pričakovati je, da bo papež odločno pozval k razorožitvi, čemur pritrjuje tudi Parolin. »Japonski del potovanja bo posebej pomemben ravno zaradi teh tem,« je zatrdil državni tajnik. »Japonska je kompleksna država, lahko rečemo država-simbol, ki je zelo trpela – prvo jedrsko bombardiranje Hirošime in Nagasakija, vendar je znala vstati iz vojnih in spornih razmer in uresničiti ogromen napredek; je država med izročilom in novostmi in se kakor vsi mora spoprijeti z globalnimi izzivi, ki zahtevajo globalne odgovore.« Teme, ki jih bo sveti oče v Japonski postavil v ospredje, so po Parolinovem prepričanju zaščita stvarstva, prizadevanje za mir in razorožitev kot pogoj za mir.

Papež želi biti pastir

Parolin je ob koncu pogovora spregovoril še o pričakovanjih, ki jih ima papež Frančišek ob potovanju na Tajsko in Japonsko. »Papež predvsem upa, v skladu s predstavo, ki jo ima o pastirju, da bo blizu osebam, ki so mu zaupane in s katerimi mora podeliti vse vidike življenja: veselje, pričakovanje, upanja, pa tudi žalost, trpljenje in nasprotja. Mislim, da papež odhaja s pričakovanjem, da je pastir, ki spremlja svojo čredo; in preko teh srečanj s krajevnimi Cerkvami daje sporočila, ki veljajo za ves svet in vso Cerkev. Sporočilo misijonstva kot sestavnega dela krščanske izkušnje, tema stvarstva, tema miru, predvsem v tako zelo ločenem, razkosanem in sprtem svetu.«

Vir: Radio Vatikan
Foto: Vatican Media

Kupi v trgovini

Novo
V nevarnem objemu morja
Proza
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh