Kardinal Parolin na obisku v Litvi
Kardinal Parolin na obisku v Litvi
Vatikanski državni tajnik kardinal Pietro Parolin je med 7. in 9. majem obiskal Litvo, kjer so obhajali narodni evharistični kongres. Njegovo potovanje je v Italiji nehote sprožilo tudi politično razpravo. Na družbenem omrežju Twitter so bile objavljene fotografije kardinalovega prihoda v to baltsko državo, kjer so ga na letališču pozdravili najvišji cerkveni in državni predstavniki, ob rdeči preprogi pa je bilo v ozadju videti letalo irskega nizkocenovnega letalskega prevoznika Ryanair. V Italiji zdaj ugibajo, ali so varčevalni ukrepi v Vatikanu zdaj dosegli tudi sam vrh tamkajšnje diplomacije in se sprašujejo, ali bi se iz vatikanskega zgleda lahko učile tudi druge države.
Italijanski časnik La Repubblica je s sklicevanjem na neimenovane vatikanske vire poročal, da je bila izbira letalskega prevoznika kardinalova osebna odločitev in da za vatikanske sodelavce ni predpisanega pravila, naj uporabljajo nizkocenovne letalske družbe.
Kardinal Parolin se je kot posebni papežev odposlanec v litvanski prestolnici Vilni udeležil osrednje prireditve ob svetem letu usmiljenja, v okviru večdnevnega obiska pa je bilo na programu tudi srečanje z najvišjimi državnimi in vladnimi predstavniki.
V nagovoru med bogoslužjem ob zaključku narodnega evharističnega kongresa je vatikanski državni tajnik v središče postavil sporočilo upanja in sprave. Izpostavil je prenoviteljsko moč Božjega usmiljenja in poudaril, da je izkusiti Božje usmiljenje v vsakdanjem življenju povabilo, namenjeno vsakomur izmed nas, četudi smo grešniki, obenem pa je to tudi osrednje sporočilo, ki ga papež Frančišek posreduje Cerkvi v jubilejnem letu. Kardinal je litvanske vernike pozval, naj skrbijo za duhovne in telesne potrebe bližnjega, Vilno in celotno Litvo pa je izročil Materi usmiljenja, ki jo litovski narod prav posebej časti.
V dneh, ki jih je preživel v Litvi, je kardinal Pietro Parolin obiskal tudi znameniti Grič križev v mestu Šiauliai, kraj, ki predstavlja simbol upanja in vztrajanja med temačnimi in dolgimi leti komunističnega režima. Obisk v Baltskih državah vatikanski državni tajnik nadaljuje v Estoniji.
Kot je še poročala La Repubblica, je papež Frančišek kot kardinal in nadškof v Buenos Airesu svojo vozovnico za let v poslovnem razredu, ki jo je iz Vatikana prejel v februarju 2013 za udeležbo na konklavu, zamenjal za ekonomski razred. Jorge Mario Bergoglio naj bi prosil, če sme zaradi težav s hrbtenico sedeti v bližini zasilnega izhoda, kjer bi imel več prostora za noge.
Za papeževe polete v tujino Vatikan praviloma najame letala italijanske letalske družbe Alitalia, potovanje pa delno financirajo tudi mediji, ki za isti let plačajo letalske vozovnice za svoje časnikarje.
Vir: Kathpress / Radio Vatikan
Foto: RV / AFP / splet