Kardinal Koch: papežev obisk Cipra in Grčije »zmaga za ekumenizem«
Kardinal Koch: papežev obisk Cipra in Grčije »zmaga za ekumenizem«
V ekumenski luči je bilo »Frančiškovo potovanje velik korak za poglobitev odnosov med Katoliško cerkvijo in Pravoslavnima cerkvama na Cipru in v Grčiji,« je kardinal Koch, predsednik Papeškega sveta za pospeševanje edinosti med kristjani, pojasnil v pogovoru za spletni portal Vatican News. Papeževo srečanje z nadškofoma Krizostomom II. v Nikoziji in Hieronimom II. v Atenah je bilo »zelo prisrčno«.
Papeževo srečanje z nadškofoma Krizostomom II. v Nikoziji in Hieronimom II. v Atenah je bilo zelo prisrčno.
Poleg tega so tako gostitelja kot tudi papež po eni strani izrazili določena skupna pričakovanja in izzive, po drugi strani pa nagovorili nekatere razlike ali težave, ki se pojavljajo med Cerkvami. Zelo pomembna je bila predvsem prošnja papeža Frančiška po odpuščanju za vse napake, storjene na katoliški strani, je pojasnil vatikanski »minister za ekumenizem«.
Po besedah kardinala Kocha v odnosih med Vzhodom in Zahodom v resnici »ne moremo govoriti o razkolu«. Dosti stvarnejše je, če razlike imenujemo »prekinitev občestvenosti«, pri čemer je pomembno izpostaviti, »kaj je cilj ekumenskega gibanja: vnovična vzpostavitev tako cerkvene kot tudi evharistične občestvenosti«.