Kardinal Bassetti o sprejemanju migrantov
Kardinal Bassetti o sprejemanju migrantov
Foto: Vatican Media
V Rimu so minulo sredo priredili srečanje z naslovom »Pospeševati in vključevati«, na katerem sta spregovorila kardinal Gualtiero Bassetti, predsednik Italijanske škofovske konference, in Luciana Lamorghese, italijanska ministrica za notranje zadeve. Po navedbah Radia Vatikan je kardinal Bassetti poudaril, da Italija potrebuje integriran in razširjen sistem sprejema migrantov, ki bo v skladu z izzivi, s katerimi se je treba soočati.
Sprejeti, zaščititi, pospeševati, integrirati
Kardinal je izhajal je iz štirih glagolov, ki jih je papež Frančišek nakazal v poslanici za svetovni dan migrantov in beguncev 2018, ter pojasnil, da dejanja »sprejemanja, zaščite, pospeševanja in integriranja« sestavljajo »popoln družbeni program« v človeških in gostoljubnih skupnostih. Razlike v njih predstavljajo vzajemno bogatitev, težave pa izziv za to, da bi mogli uspeti skupaj. Predsednik Italijanske škofovske konference je poudaril, kako je sveti oče v poslanici med drugim pojasnil, da štirje glagoli niso pomembni »le« v primeru migrantov in beguncev, ampak predstavljajo »držo in sposobnost, ki bi jo morali imeti do vsakogar«, ki je v težavah, ne glede na to, kje se je rodil.
Vsako življenje je sveto
Po mnenju kardinala Bassettija se zdi, da so v Italiji, posebej v zadnjih letih, obstali na mestu. Treba je poudariti, da je »vsako življenje sveto in da ga je treba vedno rešiti, če je v nevarnosti. Treba je razdeliti odgovornosti med vsemi evropskimi državami, tako da obveznosti ne bi bile le stvar držav prihoda, kar pa je treba razrešiti na političnem področju.
Prepoznati in ovrednotiti razlike
Poleg tega je pomembno zavedanje, da je v državi azila mogoče na novo zgraditi življenje. Za kardinala Bassettija je nasprotje med odprtimi in zaprtimi pristanišči »napačna dilema«, saj moramo najprej razumeti, kaj se zgodi tem osebam, ko pridejo v Italijo. Namen je »izgradnja države, ki je sposobna prepoznati in ovrednotiti razlike ter zagotoviti enake pravice in dostojanstvo. Pri migrantskem vprašanju so v ospredju resnica, spoštovanje in dostojanstvo, šele nato gre za pravno ali gospodarsko vprašanje. Zato je po kardinalovih besedah treba »vsem pomagati, da bodo razumeli, zakaj je toliko ljudi primoranih bežati v tako tragičnih pogojih« in kaj se zgodi ob prihodu v Evropo.
Slab sprejem in rešitve
Predsednik Italijanske škofovske konference je nato spomnil, da število migrantov v zadnjih letih ne narašča več: resnični problem je po njegovih besedah slab sprejem, ki sicer nudi streho nad glavo in hrano, vendar ne spodbuja srečanja z okolico ali vsaj določene oblike integracije. Ena izmed njih bi bili lahko različni jezikovni ali poklicni tečaji, ki bi lahko preprečili, da bi bili migranti primorani v potisnjenost na rob in v nepravilnosti, ki v mnogih Italijanih ustvarjajo strah in sovražnost.
Migranti pogosto žrtve izkoriščanja in kriminala
Kardinal Bassetti je navedel presenetljive podatke o tem, da je v Italiji med 600.000 in 700.000 oseb, ki nimajo dovoljenja za bivanje ali pa tega ne morejo podaljšati, tudi če najdejo delo. Tako lahko z lahkoto postanejo plen izkoriščanja in kriminala.
Dostop do državljanstva spodbuja integracijo
Cerkev si zato po njegovih besedah želi primernejše in pravičnejše rešitve, ki bi temeljila na mednarodnih sporazumih, spoštovanju človekovih pravic in jasnih navodilih italijanskega predsednika Sergia Matarelle. Ključnega pomena so tudi lažji postopki za pridobitev državljanstva, posebej za mladoletnike, ki so se rodili v Italiji, tukaj obiskujejo šole, vendar pa še nimajo pravic in dolžnosti, kot jih imajo njihovi sovrstniki. Kot je večkrat spomnil tudi papež Frančišek, je prav dostop do državljanstva tisti, ki lahko spodbuja integracijo v določeni državi.