Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Kaplan, ki je pisal s svetlobo

Andrej Praznik
Za vas piše:
Andrej Praznik
Objava: 04. 09. 2024 / 22:04
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 04.09.2024 / 23:08
Kaplan, ki je pisal s svetlobo
Janez Puhar. FOTO: Tomaž Lauko, Narodni muzej Slovenije

Kaplan, ki je pisal s svetlobo

Slovenski duhovniki se v preteklosti niso izkazali le kot goreči dušni pastirji, temveč tudi kot jezikoslovci, planinci, narodni buditelji, naravoslovci in celo izumitelji. Eden tistih, ki niso zakopali talentov, je bil Janez Puhar, ki je s svetlopisi zaznamoval zgodovino fotografije. O njem smo veliko pisali ob dvestoletnici rojstva, letošnji okrogli obletnici pa sta priložnost, da znova obrišemo prah z njegove življenjske poti.

Janez Puhar se je rodil 26. avgusta 1814 v Kranju. Oče Jožef je bil kamnosek in v času Ilirskih provinc celo kranjski podžupan. Janez je bil najstarejši od petih otrok, ki mu jih je rodila druga žena Marija.

Vedoželjen in odprt za novosti

V šoli so hitro opazili njegovo bistrost in vedoželjnost. Zanimala sta ga umetnost in naravoslovje. Bil je nadarjen za jezike: naučil se je angleščine, francoščine, italijanščine in nemščine, pozneje pa še latinščine, grščine, hebrejščine in arabščine. Igral je več glasbil, bil je odličen pevec, rad je risal in rezbaril, ukvarjal se je z botaniko, fiziko in kemijo.

Na materino željo je postal duhovnik. Najprej je deloval v Leskovcu pri Krškem, leta 1839 pa je prišel za kaplana v Metliko, kjer je desetletje pred njim služboval Friderik Baraga. V svetu je takrat močno odmeval izum fotografije na posrebreni bakreni plošči Francoza Louisa Jacquesa Mandeja Daguerra (1787–1851). Novost je pritegnila tudi Puharja, ki je kup...

Prispevek je dostopen samo za naročnike Družine.

Nazaj na vrh