Kako uresničevati Vodilo sv. Frančiška Asiškega v vsakdanjem življenju?
Kako uresničevati Vodilo sv. Frančiška Asiškega v vsakdanjem življenju?
Obenem pa so molili za mir v sebi, v družinah, v svetu, tokrat še posebej med Izraelci in Palestinci, Frančiškovi bratje in sestre: frančiškani, frančiškanke Brezmadežnega spočetja, frančiškanke Marijine misijonarke, Frančiškov svetni red, kapucini, klarise, mala Frančiškova družina, minoriti, sestre svetega Križa in šolske sestre sv. Frančiška Kristusa Kralja.
Njihovo molitveno srečanje z rožnim vencem, slovesno mašo (ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore), pričevanji, pesmijo in tudi prijateljskem druženju v duhu ustanovitelja je pripravila Komisija za duhovnost pri Frančiškovski konferenci Slovenije. Vodilna misel srečanje je bila: Vodilo v našem vsakdanjem življenju.
Spomnil je, da so tega dne na Brezje romali zaradi praznovanja 800-letnice Frančiškovega Vodila, ki ga je sv. Frančišek Asiški napisal za manjše brate prvega reda (frančiškane, kapucine in minorite), 29. novembra 1223 ga je potrdil papež Honorij. Letos se tudi spominjamo 800. obletnice Frančiškovih živih jaslic v Grecciu. Prav tam je 7. januarja letos šest generalnih ministrov Frančiškove družine slovesno odprlo omenjeni jubilejni praznovanji in še tri druga prihodnja: 2024 – vtisnjenje ran sv. Frančišku, 2025 nastanka Sončne pesmi – Hvalnice stvarstva in 2026 Frančiškove smrti.
Nadškof Zore je ob teh jubilejih zbrano veliko slovensko Frančiškovo družino, ki je povsem napolnila baziliko, najprej povabil: »Danes smo tu zato, da se pod varstvom Marije Pomagaj podamo v obhajanje spomina 800-letnice Vodila in jaslic v Grecciu ter poživimo svojo zvestobo v tistem, česar se bomo spominjali.« Poudaril je pomen molitve za mir: »Pridružujemo se včerajšnji molitvi vse Cerkve, ko smo molili za mir v svetu, za katerega čutimo, da je vedno bolj ogrožen. Ta mir je ogrožen tudi v nas samih, v nas se plazi nemir in negotovost. Pomembno je, da odgovorimo na povabilo in prihajamo h Kristusu, ki je izvir. /…/Bodimo tisti, ki gradijo mir v okolici.«
Navzoče je opozoril, da naj živijo iz pozdrava »Mir in dobro!«, kajti: »Kamor koli pride Frančiškov brat, mora s seboj prinesti mir.« Vodilo ni bilo napisano, »a da bi bilo postavljeno na polico, ampak da bi ga pretresali na kapitljih in razmišljali. Življenje v uboštvu, pokorščini in čistosti je zaveza Vodilu.« Njegova 800-letnica je »lepa priložnost, da kolikor smo začeli vodilo in življenje ločevati, vzpostavimo povezanost med njima. Da postane Jezus Kristus naše življenje. Vodilo pomeni, da je naše življenje usmerjeno v to, da uresničimo, kar je zapisal apostol Pavel: da v meni živi brat. Da začnem živeti iz Jezusa Kristusa. Da v meni živi Kristus. Tako kot je bil Frančišek zazrt v Kristusa. Da je bil preboden z ranami in je izgoreval v ljubezni do Jezusa.«
Kako to ljubezen uresničujejo, živijo Frančiškovo Vodilo in si prizadevajo biti »graditelji miru«, so v popoldanskem delu srečanja pričevali frančiškan p. dr. Miran Špelič, frančiškanka Brezmadežnega spočetja s. Emanuela Žerdin in zakonca Mirko in Marija Potočnik iz Pirana, člana Frančiškovega svetnega reda.
Srečanje se je končalo s pesmimi vsake od zbranih redovnih skupnosti in drugih skupin velike Frančiškove družine ter z zahvalo brezjanskega gvardijana p. Krizostoma Komarja vsem udeležencem.
Izjave udeležencev srečanja: