Kako skrbeti za naš planet?
Kako skrbeti za naš planet?
Ob mednarodnem dnevu Zemlje je prav, da se vprašamo, kako lahko vsak posameznik pripomore k skrbi za naš skupni dom – naš planet.
Spomnimo se tudi na okoljsko okrožnico Hvaljen, moj Gospod (Laudato Si), ki jo je leta 2015 napisal papež Frančišek. Namenil jo je vsem prebivalcem planeta. V njej je opozoril na nevarne podnebne spremembe in spremembe v ekosistemu. To pa privede do težav ne le v naravi, temveč tudi v družbi. Razkril je tesno povezanost med našim ravnanjem z ubogimi in brezbrižnostjo do ranljivosti planeta, poudaril dostojanstvo slehernega bitja, opozoril na nujnost ekološke ozaveščenosti za obstoj človeštva, pozval k odgovornosti gospodarstvenike in politike, vabil k iskanju drugačnega razumevanja napredka in predlagal nov način življenja.
Citati v besedilu so iz omenjene okrožnice.
Kaj lahko vsak izmed nas v vsakdanjem življenju naredi, da bi pripomogel, da bi planet ohranili zanamcem?
V družini
»Družina neguje prve vzgibe ljubezni in skrbi za življenje, na primer pravilne uporabe stvari, reda in čistoče, spoštovanja krajevnega ekosistema in varstva vseh živih bitij.« (213)
V duhovnem življenju
»Krščanska duhovnost spodbuja k rasti v zmernosti in k uživanju v malem. Je vrnitev k skromnosti, ki nam omogoča, da uživamo ob malih stvareh, da se zahvaljujemo za priložnosti, ki nam jih ponuja življenje, ne da bi se oklepali tega, kar imamo, ne da bi žalovali za tem, česar nimamo.« (222)
Pri porabi
»Mnogi se zavedajo, da sedanji napredek in sámo kopičenje gmotnih dobrin ali užitkov ne moreta osmisliti in razveseliti človekovega srca, vendar se niso sposobni odreči temu, kar jim ponuja trg.« (209)
V skupnosti
» Na družbena vprašanja je mogoče odgovoriti z mrežami občestev, ne pa z golimi seštevki posameznikovega dobrega. /…/ Ekološko spreobrnjenje, ki je nujno za vzpostavitev trajnih sprememb, je tudi družbeno spreobrnjenje.« (219)
Foto: Tatjana Splichal