Kako pravilno ravnati v vročem vremenu?
Kako pravilno ravnati v vročem vremenu?
S pravilnim samozaščitnim ravnanjem lahko škodljive posledice delovanja UV sevanja na zdravje zmanjšate oziroma preprečite njihov pojav. Splošna priporočila za zaščito pred škodljivimi učinki UV sevanja, ki naj bi jih upošteval vsakdo ter kako se najbolj primerno zaščititi, je pojasnila Simona Uršič z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Primerno ravnanje
Pomembno je, da omejimo izpostavljanje soncu med 10. in 17. uro, saj je moč sonca takrat največja. Aktivnosti na prostem opravimo prej ali potem. Umaknimo se v senco. Najbolje pa smo zaščiteni v notranjih prostorih.
Zaščitimo se z oblačili in pokrivalom
Kadar se ne morete umakniti močnemu soncu, oblecite ohlapna oblačila z dolgimi rokavi in hlačnicami, iz lahkih in gostih tkanin, v več slojih, živih ali temnejših barv. Glavo pokrijte s klobukom ali pokrivalom. Zaščitite oči s sončnimi očali ustrezne kakovosti (CE, UV 400) in oblike, ki preprečijo dostop UV žarkov tudi s strani.
Kot dodatno zaščita kemični varovalni pripravki
Na delih telesa, ki jih ne morete zaščititi z obleko ali pokrivalom, uporabite sončno kremo z zaščitnim faktorjem 30 ali več. Sama opozarja na pravilno uporabo, debel nanos, nanos pred izpostavljanjem in nato vsaj na 2 uri izpostavljenosti oziroma po plavanju ali močnem znojenju. Ne sončite se namerno. Dnevno spremljajte napovedi UV indeksa. Odpovejte se tudi uporabi solarija.
Zelo pomembna je hidracija
Poskrbite, da bo vaše telo ohlajeno in hidrirano. Nosite lahka in ohlapna oblačila, uporabljajte posteljnino iz naravnih materialov, tuširajte ali kopajte se v hladni vodi, redno pijte vodo, izogibajte se sladkim, alkoholnim in kofeinskim pijačam.
Za katero generacijo je sonce najbolj nevarno?
Sonce ima poleg koristnih učinkov (nastanek vitamina D, dobro počutje, svetloba, toplota) tudi škodljive učinke na zdravje ljudi. Prekomerno izpostavljanje sončnim žarkom lahko povzroči akutne in kronične škodljive učinke na kožo, oči in imunski sistem. Izpostavljanje UV sevanju je glavni dejavnik tveganja za razvoj vseh vrst kožnega raka in povzroča prezgodnje staranje kože.
Prekomerno izpostavljanje sončnemu UV sevanju je nevarno za vse, še posebej pa za otroke, saj preživijo v primerjavi z odraslimi več časa na prostem in se, vsaj manjši, ne znajo primerno zaščititi, potrebujejo pomoč odraslega. Poleg tega je otroška koža tanjša od odrasle, njena funkcija bariere je manj učinkovita, sončni žarki se vpijejo hitreje in sežejo v globlje plasti. Tudi kožni pigment je pri dojenčkih in otrocih manj razvit.
Ranljiva skupina so tudi starejši in ljudje z zdravstvenimi težavami kot so bolezni dihal, sladkorna bolezen in bolezni srca.