Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Kako otroka pripraviti na prvo sveto spoved?

Za vas piše:
P. G.
Objava: 05. 04. 2024 / 05:32
Oznake: Duhovnik, Spoved
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 04.04.2024 / 12:09
Ustavi predvajanje Nalaganje
Kako otroka pripraviti na prvo sveto spoved?
Prva sveta spoved lahko otroku ostane v prijetnem spominu. FOTO: Shutterstock

Kako otroka pripraviti na prvo sveto spoved?

Čas pred prvimi svetimi obhajili je tudi čas prvih svetih spovedi. Prva izkušnja zakramenta sprave človeka močno zaznamuje, zato je zelo pomembno, da otroke nanj dobro pripravimo. Kako?

O prvi sveti spovedi smo se pogovarjali s kapucinom br. Mirom Pavškom, ki je prvoobhajance na prvo spoved pripravljal najprej v Štepanji vasi, nato pa v Vipavskem Križu, kjer trenutno deluje. Objavljamo nekaj njegovih misli, ki ob pogovorih s prvoobhajanci vsekakor pridejo prav.

Kapucin br. Miro Pavšek deluje v Vipavskem Križu. FOTO: Tatjana Splichal

Kako otroku približati sveto spoved?

»Predvsem jim skušam povedati, da se pri vsaki spovedi srečamo z Jezusom, ki nas čaka, nas posluša, nam želi pomagati in odpustiti grehe, pravi br. Miro. Reče jim tudi, da je duhovnik tam, da pomaga, poudari pa, da jih v spovednici res čaka Jezus: »Kar jim duhovnik pove v spodbudo, to jim želi povedati on sam.«

Kaj narediti, če je otroka strah spovedi?

»Res se trudimo, da jih prvič spove duhovnik, ki ga poznajo,« začne kapucin. »Da se otrok v spovednici malo privadi, na začetku spovedi skupaj zmoliva, če pa 'zmrzne', z vprašanji pomagam razmišljati po korakih.«

FOTO: Tatjana Splichal

Kako dobro otroci prepoznavajo in ubesedujejo svoje grehe?

»Znajo, znajo. Otroci imajo res tankočutno srce, iskreni so, niso še tako obremenjeni in preračunljivi. Povedo, malo s sramom, ampak res konkretno,« opaža spovednik. »Vidi se, kako jim je nerodno govoriti grehe. Nekateri pa nimajo težav. Pozna se, če je otrok vzgajan v veri in mu Jezus nekaj pomeni – tak otrok nima nobenega strahu.«

Kakšna je v pripravi na prvo spoved vloga staršev?

»Spomnim se fanta, ki je že komaj čakal, da bo spoved. Starši redno hodijo k spovedi in so mu tudi povedali, zakaj. Bil je čisto zagret: 'Komaj čakam, da bo spoved, da mi bo Jezus odpustil grehe!' Res je odvisno, kakšno okolje imajo doma. Zelo je pomembno, da so starši prisotni in otroke spremljajo. Jih pa vedno prosim, naj otrok ne sprašujejo, kaj so povedali pri spovedi. To je zdaj med njimi in Bogom. S spovedjo se poglobi njihov odnos z Jezusom, o teh stvareh se zdaj pogovarjajo z njim.«

FOTO: Tatjana Splichal

Kako otroku razložiti, zakaj sploh potrebujejo spoved?

Br. Miro jim pove, da slaba dejanja – grehi ranijo naše srce. »Ko te nekdo rani, se zelo slabo počutiš. In ko ti njega, se tudi on zelo slabo počuti. Tako se odnosi med nami krhajo. Jezus nam želi pri spovedi pomagati, da bi se ti odnosi popravili.«

Otroci naj spoznajo tudi, da je spoved zakrament ozdravljenja: »Jezus pri spovedi ozdravi naše ranjeno srce. Ker ko ranimo drugega, ranimo tudi sebe. Zmeraj nam je žal, ko naredimo kaj slabega, s seboj nosimo krivdo in strah. Jezus pa pri spovedi vse to vzame. Spoved pa ni samo to, da mi Jezus odpusti grehe, ampak me tudi potolaži, mi da svojih darov, moči, veselja in poguma za naprej.«

Kako otroku predstaviti pokoro?

»Zdi se mi, da imamo o pokori vedno negativne asociacije,« razmišlja br. Miro. »Ampak to je del zdravila. Če malo poenostavim: pri spovedi dobimo zdravilo, potem ga je pa treba še uporabljati.« Pokora nam pomaga postajati boljši.

Br. Miro spodbuja: Praznujmo zakrament svete spovedi!
»Vsak zakrament praznujemo razen spovedi! Pomembno se mi zdi in skušam prakticirati, da je tudi po spovedi praznovanje.«

Več o prvi sveti spovedi preberite v Naši družini (12/2024).

Nalaganje
Nazaj na vrh