Kako je potekala evakuacija več kot 40.000 tabornikov in skavtov
Kako je potekala evakuacija več kot 40.000 tabornikov in skavtov
Slovenska odprava Jamboree 2023, ki jo organizira Zveza tabornikov Slovenije (ZTS), je rekordna in šteje skupaj 320 oseb; deset članov vodstva odprave, 24 vodnikov, 70 članov mednarodnega osebja ter 216 udeležencev. Odpravi se je priključilo tudi skoraj 40 skavtinj in skavtov.
Svetovni skavtski Jamboree, ki poteka vsaka štiri leta, letos gosti več kot 43.000 udeležencev z vsega sveta, kar predstavlja pravo malo mesto, postavljeno z namenom, da skavtom z vsega sveta ponudi nepozabno doživetje mednarodnega prijateljstva, spoznavanja drugih kultur, učenja, zabave in širjenja obzorij. Letošnje geslo je »Draw your Dream« (nariši svoje sanje).
Od poplav do tajfuna
Poleg vsega tega si bodo letošnji udeleženci tabor zapomnili tudi po izrednih vremenskih dogodkih. Od začetnih težav s poplavami in nato z vročino je sledila še napoved tajfuna Khanaun (ta je včeraj dosegel Južno Korejo) , zaradi česar so morali vse udeležence preseliti na varnejše mesto v Seul.
Težko si je predstavljati evakuacijo več tisoč mladih, a kot je povedala vodja odnosov z javnostmi pri slovenski odpravi Neža M. Slosar, je vse potekalo brezhibno. »Najbrž lahko tudi že pregovorni taborniški naravnanosti, da smo vedno pripravljeni, pripišemo, da je preventivna premestitev več kot 40.000 mladih v Seul tekla gladko, ob obilici dobre volje, brez stresa za udeležence. Vodstva odprav smo od WOSM-a in korejskih oblasti dobila vse informacije in natančno časovnico, zatem pa smo še v praksi videli, da je res možno, da več kot 900 avtobusov speljuje en za drugim v intervalu na 30 sekund.«
Slovenski udeleženci so bili drugi del tabora tako nameščeni na dveh lokacijah, sam program je bil prilagojen in tudi sama klima ni bila več ista, saj ni bilo več 40.000 mladih na kupu. A vseeno je bilo vzdušje še vedno odlično, je povedala Neža. »Organizatorji in gostitelji so izjemno prijazni in ustrežljivi, med člani odprave komentiramo, da smo kot kralji – namestitev je vrhunska, hrana prav tako, tudi nadomestni program je pester in zanimiv. Res je, marsikaj nepredvidenega smo tokrat doživeli.«
Slab začetek, dober konec
Povedala je tudi, da so sicer že v začetku tabora naleteli na neprimerne razmere, ki za bivanje niso bile dovolj varne. Slovenska odprava je zato v sodelovanju s slovenskim veleposlaništvom v Južni Koreji kot edina odprava organizatorjem podala pisno pritožbo z zahtevo po ureditvi razmer, za kar so organizatorji poskrbeli v manj kot 24 urah. »V kolikor do izboljšanja ne bi prišlo, smo imeli pripravljen načrt za odhod z lokacije, pri tem nas je naše veleposlaništvo hitro in učinkovito podprlo,« je povedala in hkrati poudarila, da je bilo v nadaljevanju tabora za vse odlično poskrbljeno.
To so potrdili tudi sami udeleženci. »V odlični organizaciji slovenske odprave smo v super družbi spoznavali nove ljudi in različne kulture. Na jamboreeju so nam zagotovili vse potrebno, da smo vročino preživeli brez hujših težav. Čeprav so nekateri mediji jamboree primerjali s peklom, smo se imeli peklensko fajn!« so povedali udeleženci iz voda E4.
Nasvidenje na Poljskem
Jamboree se bo zaključil danes na stadionu v Seulu. Prvi člani slovenske odprave se bodo v domovino vrnili 12. avgusta, zadnji pa 14. avgusta, kot je bilo načrtovano.
Naslednji svetovni skavtski Jamboree bo čez štiri leta geografsko precej bližje Sloveniji kot letošnji. Gostila ga bo Poljska, potekal pa bo ob Severnem morju v Gdansku.