Kako še okrepiti sodelovanje med laiki in duhovniki
Kako še okrepiti sodelovanje med laiki in duhovniki
Na mednarodni konferenci, ki poteka od 16. do 18. februarja, se je zbralo 210 predsednikov in predstavnikov škofovskih komisij za laike z vsega sveta. Osrednja tema tridnevnega zasedanja je, kako izboljšati in okrepiti sodelovanje med laiki, duhovniki in posvečenimi osebami v službi Cerkve.
Po besedah prefekta omenjenega dikasterija kardinala Kevina Farrella je tema konference zelo v skladu s sinodalno potjo, ki poziva k večji zavzetosti celotne Cerkve, da bi "šla skupaj naprej", vključujoč vse Božje ljudstvo, tako da bi bili vsi aktivni "subjekt"' cerkvene skupnosti.
»V Cerkvi mora biti vsak aktiven 'subjekt': vsi so poklicani, da prispevajo svoj izvirni prispevek k življenju in poslanstvu Cerkve, vsi so poklicani, da razmišljajo sami in uporabljajo svoje karizme.« (Kevin Farrell)
Soodgovornost v pastoralnem služenju
Prvi dan je bil namenjen razmišljanju o soodgovornosti v pastoralnem služenju. Začeli so ga v baziliki sv. Petra s somaševanjem, ki ga je vodil kardinal Marc Ouellet. Ob zavezi, ki jo je Bog sklenil z Noetom po vesoljnem potopu, je kardinal v pridigi »premišljeval o novi zavezi, ki se oblikuje na sinodalni poti in pomeni tudi boljšo udeležbo in sodelovanje med pastirji in vernimi laiki,« je povedal nadškof Zore.
Zasedanje je z nagovorom odprl kardinal Farrell, ki je »opozoril na cilje srečanja in na pomen soodgovornosti, ki se rojeva iz krstne poklicanosti vsakega kristjana.« Sledila so predavanja in pričevanja, ki so pokazala na to soodgovornost v praksi.
Laiki - duša sveta
Nadškof Zore je ob tem posebej omenil razmišljanje Luisa Navarre, rektorja papeške univerze Santa Croce, ki je dejal, da bi verni laiki »morali biti graditelji družbe v družini, na delovnem mestu, v kulturi, v brezmejnem svetu medčloveških odnosov – skratka, biti morajo kot duša sveta, kot je rečeno v pismu Diognetu.«
Carmen Peña Garcia, profesorica kanonskega prava na papeški univerzi Comillas v Madridu pa je medtem omenila vedno večjo udeležbo laikov v notranjem življenju Cerkve, od župnije, škofijskih kurij pa vse do rimske kurije. Za to pa je potrebno vedno večje pastoralno in misijonsko spreobrnjenje.
Poslanstvo zakoncev
Svojo izkušnjo soodgovornosti za življenje v Cerkvi so podelili tudi laiki. »Različnost poklicev, izobrazbe in dejavnosti znotraj Cerkve je odkrila še nova področja soodgovornosti. Poudarjeno je bilo, da soodgovornost ne temelji samo na krstnem dostojanstvu, ampak tudi na zakramentu svetega zakona, ki usposablja za poslanstvo, ki ga imajo zakonci v življenju Cerkve in sveta,« je podčrtal nadškof Zore.
O pomembnosti sodelovanja na ravni moški – ženska za poslanstvo in da je temu treba dati posebno pozornost, je omenila Leticia Calmeyn, profesorica moralne teologije na Univerzi Notre Dame.