Kaja in Katja raziskujeta: Cerkev sv. Valentina – slovenska Pisa [VIDEO]
Kaja in Katja raziskujeta: Cerkev sv. Valentina – slovenska Pisa [VIDEO]
Podružna cerkev sv. Valentina ima dominantno pozicijo v vasi, saj stoji na izpostavljenem mestu ob njenem robu. Notranjost cerkve krasi velik glavni oltar v roza in belem marmorju ter renesančni elementi, ki so iz starejše cerkvene zgradbe.
Župnija ima dolgo življenjsko dobo. Omenjena je že leta 1067, vendar so se vse listine izgubile. »Ta župnija je zelo stara, pravimo ji tudi prafara. Včasih se je klicala Loke ali Lonke. Po vojni je nato nastalo novo naselje, zato se danes imenuje Predloka.
Po razpadu Italije so sem prišli Nemci in začeli zažigati vasi. To se je zgodilo 2. oktobra leta 1943. Med drugim so požgali cerkev sv. Cecilije v Loki. V njej so bile zbrane vse pomembne listine in matične knjige, ki so skupaj s cerkvijo izgorele,« je pojasnil Župnik Stepan.
V cerkvi je ostal ohranjen samo en »zvežčič«, v katerega si je takratni župnik zapisoval razne zanimive informacije iz teh knjig.
Epizoda #25
Poševni zvonik
Zvonik ob cerkvi sv. Valentina se je nagnil zaradi plazovitega terena. Plazovit teren pa je kriv tudi za to, da se je porušila prejšnja cerkev sv. Lovrenca iz leta 1680. Zvonik krasi lep portal, vrh cerkvenega stolpa z biforami pa je osmerokotni nastavek s čebulasto oblikovano kupolo.
Zvonik je visok 22 metrov in se je zaradi plazovitega terena nagnil za več kot en meter proti zahodu.
Župnik Milan Stepan
Milan Stepan duhovniško poslanstvo opravlja že 45 let, od tega 29 let v župniji Predloka.
»Kakšnega posebnega razloga, da sem postal duhovnik, nimam. Rad sem sodeloval pri sveti maši kot ministrant, ker takrat televizije še ni bilo.« (smeh) Pri odločitvi je imel veliko vlogo župnik, saj ga je povabil v semenišče v Vipavo. Milan je na to pristal, čeprav je imel možnost iti v gimnazijo v Postojno ter prejemati štipendijo, ki je bila za tiste čase zelo redka.
»Pot se je obrnila v drugo smer in za to mi ni žal.« (Milan Stepan)
Nesrečni človek
V cerkvi je zelo značilen tudi križev pot. Zanimivo je, da se je slikar na dveh postajah podpisal kot »nesrečni človek«. »Ko je izdeloval križev pot, je bil star le 25 let, ne vem pa, zakaj je bil nesrečen. Živel je do svojega 50. leta,« je pojasnil Milan.
»Skrivnostni« sv. Valentin
Sveti Valentin, ki je živel v 3. stoletju, je zelo »skrivnosten« svetnik, saj o njegovem življenju kroži več legend. »Ko sem pred 29 leti prišel v župnijo, sem v roke dobil časopis Primorske novice, kjer sem zasledil, da ljudje v teh krajih sv. Valentina ne poznajo. V slovenskih krajih je veljal bolj za zavetnika proti božjasti. V Istri pa ga imajo kot znanilca pomladi. Obstaja en rek: 'Valentin, prvi spomladin,'« je povedal župnik. Še več rekov o sv. Valentinu pa Milan Stepan razkrije v videu.
Vabljeni tudi k ogledu prejšnje epizode, ko sva si ogledali kamnito lepotico na Rinži.