Kaj prinašajo vsebine nove tematske Družine?
Kaj prinašajo vsebine nove tematske Družine?
V osrednjem članku aktualne teme z naslovom »Evtanazija ni rešitev za bolne in trpeče« dr. Tadej Strehovec, dr. Roman Globokar in dr. Gabriel Kavčič pojasnjujejo, zakaj pomoč pri samomoru in evtanazija za kristjane pomenita neposredno kršitev načela svetosti življenja, ki ga varuje peta Božja zapoved.
Član Komisije RS za medicinsko etiko dr. Urh Grošelj, sicer tudi pediater na pediatrični kliniki UKC Ljubljana v pogovoru »Uzakonitev evtanazije bi bila močno tvegana in škodljiva« pravi: »Zdravljenje, lajšanje trpljenja, spoštovanje življenja vse do naravnega konca, tudi ohranjanje življenja, dokler je to v dobrobit bolnika, so glavne zaveze zdravnikov svojim bolnikom.«
V anketi »Zakaj sem proti evtanaziji in samomoru s pomočjo?« deset posameznikov iz cerkvene, zdravstvene in civilno-družbene sfere predstavlja svoj pogled na omenjeno vprašanje. Mamica Urška Valjavec, ki ji je sin pri nedopolnjenih 12 letih umrl zaradi rakavega tumorja, med drugim opisuje, kako so v družini doživljali poslavljanje od Rožleta ter bralce sprašuje: »Bi ponudili svojemu otroku evtanazijo?«
Zdravnica Metka Klevišar, ki že dolga leta živi z multiplo sklerozo in bo letos dopolnila 80 let v komentarju »Upam v zdravo pamet«, poudarja, da kljub starosti in bolezni rada živi. »Vso svojo poklicno dobo sem delala na onkološkem inštitutu v Ljubljani z bolniki, ki so imeli pljučnega raka, ki se ga ni dalo več operirati. Mnogi so umirali, ampak dokler so živeli, so radi živeli.«
V člankih »Spolzi klanec evtanazije« in »Evtanazija izpod nadzora« avtorja navajata primere iz tujine, kako se evtanazija širi med ranljive skupine. Pomenljiv je tudi podatek, da je več kot štiri odstotke vseh smrti v Kanadi leta 2022 prispevala evtanazija. Opozarjata še na nekatere primere zlorab, ki postopoma prihajajo v medije.
S. Emanuela Žerdin, ki se pri delu z umirajočimi srečuje z minevanjem, v prispevku »Blažiti bolečine je božansko delo« pojasnjuje, da se umiranje dogaja na vseh področjih življenja – na fizičnem, psihičnem, duhovnem in duševnem. »Naloga paliativne oskrbe je ogrniti umirajočega s sočutjem, ljubeznijo in pomočjo na vseh področjih ter ohraniti njegovo človeško dostojanstvo tako ob smrti kot po smrti.«
Ob evtanazijskem referendumu prihajajo na površje tudi nekateri (pravniški) pomisleki, ki jih osvetljuje članek v rubriki Družba z naslovom »Manipulacija z voljo volivcev«. O vprašanju evtanazije v prilogi tednika, Slovenskem času, pišeta tudi nadškof Stres in škof Jamnik.