Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Kaj je naše največje bogastvo? [RAZLAGA EVANGELIJA]

Za vas piše:
Spletno uredništvo
Objava: 13. 10. 2024 / 00:30
Čas branja: 5 minut
Nazadnje Posodobljeno: 11.10.2024 / 12:38
Ustavi predvajanje Nalaganje
Kaj je naše največje bogastvo? [RAZLAGA EVANGELIJA]
»Bog nas kliče, da bogastvo, naj bo materialno ali duhovno, uporabimo v službi Njegove ljubezni.« FOTO: M. M. Š.

Kaj je naše največje bogastvo? [RAZLAGA EVANGELIJA]

Evangeljski odlomek 28. nedelje med letom govori o tem, kaj moramo storiti, če želimo priti v nebeško kraljestvo, duhovnik Simon Potnik pa nas v razlagi evangelija vabi, naj se soočimo z vprašanjem, kakšno vlogo igra bogastvo oziroma imetje v našem življenju. Video nagovor za najmlajše je pripravil br. Jožko Smukavec.

Prvo berilo: Modrost moramo ceniti nad vse, Mdr 7,7–11;
Ps 90;
drugo berilo: Bog pozna celo naše misli, Heb 4,12–13

Iz svetega evangelija po Marku (Mr 10,17–30)

Ko se je tisti čas Jezus odpravljal na pot, je nekdo pritekel, padel pred njim na kolena in ga vprašal: »Dobri učitelj, kaj naj storim, da bom deležen večnega življenja?« Jezus mu je odvrnil: »Kaj mi praviš, da sem dober?! Nihče ni dober razen enega, Boga! Zapovedi poznaš: Ne ubijaj! Ne prešuštvuj! Ne kradi! Ne pričaj po krivem! Ne goljufaj! Spoštuj očeta in mater!« Rekel mu je: »Učitelj, vse to sem izpolnjeval že od svoje mladosti.« Jezus se je ozrl vanj, ga vzljubil in mu dejal: »Eno ti manjka: pojdi, prodaj, kar imaš, in daj ubogim, in imel boš zaklad v nebesih; nato pridi in hôdi za menoj!« Ta beseda ga je potrla in je žalosten odšel; imel je namreč veliko premoženje. Tedaj se je Jezus ozrl okrog in rekel svojim učencem: »Kako težko bodo tisti, ki imajo premoženje, prišli v Božje kraljestvo!« Učenci so se čudili njegovim besedam. In Jezus je vnovič spregovoril: »Otroci, kako težko je priti v Božje kraljestvo! Laže gre kamela skozi šivankino uho, kakor bogataš pride v Božje kraljestvo.« Ti pa so še bolj strmeli in govorili med seboj: »Kdo se potem more rešiti?« Jezus se je ozrl vanje in rekel: »Pri ljudeh je to nemogoče, ne pa pri Bogu, kajti pri Bogu je vse mogoče.« Peter pa mu je začel govoriti: »Glej, mi smo vse zapustili in šli za teboj.« Jezus je rekel: »Resnično, povem vam: Nikogar ni, ki bi zaradi mene in zaradi evangelija zapústil hišo ali brate ali sestre ali mater ali očeta ali otroke ali njive in ne bi zdaj, v tem času, skupaj s preganjanji, prejel stokrat toliko hiš, bratov, sester, mater, otrok in njiv, v prihodnjem veku pa večno življenje.«

Video razlaga za otroke


Boj za najdragocenejše posestvo

Piše: Simon Potnik

Evangelij te nedelje nam predstavi srečanje med Jezusom in bogatim mladeničem. Bogastvo lahko razumemo kot nekaj nevtralnega, a resnica je, da ga lahko uporabimo za dve zelo različni poti. Bogastvo lahko povzroča krivico in škodo drugim, lahko pa je orodje za služenje in pomoč. Zgodba bogatega mladeniča nas sooča z vprašanjem: Kakšno vlogo igra bogastvo oziroma imetje v našem življenju? Jezus pravi: »Težko je bogatemu priti v nebeško kraljestvo,« vendar ne zato, ker bi bilo bogastvo samo po sebi slabo, temveč zato, ker lahko prinese iluzijo samozadostnosti in gotovosti. In ne se izgovarjati, da nisi bogat! Spadaš med bogatejše Zemljane, ki so kdaj koli živeli na svetu.

Ali so naše sposobnosti in bogastvo sredstvo za graditev Božjega kraljestva ali nas vlečejo stran od njegove milosti?

Bogastvo ne glede na to, ali je materialno ali nematerialno, lahko postane nevarno, če nas napolni s samim seboj. Če inteligenca, moč in avtoriteta niso uporabljene v službi drugim, lahko vodijo v izkoriščanje in zlorabo. Tudi v današnjem času nas Jezus vabi, da prevetrimo svoje prioritete in se vprašamo: Ali so naše sposobnosti in bogastvo sredstvo za graditev Božjega kraljestva ali nas vlečejo stran od njegove milosti?

Večkrat slišimo, da je zdravje največje bogastvo. In res, kaj je največje bogastvo? Včasih je bilo največje bogastvo znanje, potem informacija, za ene zlato, za druge posestva, pa zdravje, lepota, uspeh, slava … življenje … To, kar je popularno? Kar ima največ všečkov, je najbolj priljubljeno? Temu cena naraste.

Duhovnik Simon Potnik pripravlja razlage nedeljskih evangelijev. FOTO: Siniša Kanižaj

Pet najdragocenejših

Še vedno nimamo enovitega odgovora, čas pa teče. In ni denarja, ne bogastva, da bi si kupili eno samo minuto. V resnici poteka boj za čas, teh ljubih 100 let, in sploh za večnost. Poteka boj za najdragocenejše posestvo, najdragocenejšo parcelo in najdragocenejši dom. Tvoje srce.

Končno, Jezusova podoba o kameli in igli je za nas izziv. Kako smo pripravljeni na preizkušnjo vere? Ali bomo, kot bogati mladenič, odšli žalostni, ker se oklepamo svojih dobrin? Ali pa bomo pogumno naredili odločitev za ponižnost? Na misel mi prihaja sv. Terezija, mala Cvetka, ki je izbrala malo pot, ki pa se je pokazala kot pot srca in Pot, ki vodi v Življenje.

Izziv te nedelje je, da se vprašamo: kaj nas ovira pri tem, da bi resnično sledili Kristusu?

Bog nas kliče, da bogastvo, naj bo materialno ali duhovno, uporabimo v službi Njegove ljubezni. Izziv te nedelje je, da se vprašamo: kaj nas ovira pri tem, da bi resnično sledili Kristusu?

Za domačo nalogo si napišem pet najdragocenejših ljudi, ki jih imam res rad in jih spoštujem. In jim na prvo mesto postavim Jezusa. Napišem pet najdragocenejših dobrin in jim na prvo mesto zapišem ljubezen do Boga. Ne bo ti treba pasti na kolena v javnosti. Lahko pa to storiš v cerkvi, doma sam, na kolenih z iskreno prošnjo: Gospod, daj, da boš vedno na prvem mestu. Odpusti mi, da mi velikokrat ničvredne stvari postajajo dragocenejše od ljubezni do bližnjega in tebe. Stori, da ne bom žalosten odšel, ampak za vedno ostal s teboj. Amen!

Kupi v trgovini

Akcija
Knjiga meseca marca
Veselje evangelija
Filozofija in esejistika
19,90€ 9,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh