»Kadar sem šel mimo cerkve, sem močno občutil vero«
»Kadar sem šel mimo cerkve, sem močno občutil vero«
Krst katehumena (fotografija je simbolična) FOTO: arhiv Družine/Vatican Media
»Vedno sem imel izredno močne občutke, ko sem šel mimo kakšne cerkve. Islamska država mi je le potrdila to, kar sem občutil do islama. Tega sem se rešil. Pred petimi leti sem spoznal p. Raafata. In dve leti pozneje sem bil krščen. Tistega dne sem postal drug človek, to je bil nepopisen občutek, tako lep in globok,« v pogovoru za katoliški medij pripoveduje Sirec Ubada, ki iz varnostnih razlogov ne želi navesti svojega polnega imena. Kot poroča spletni portal kath.net, Ubada prihaja iz konservativne muslimanske družine iz Damaska, dolgo časa je živel v Saudovi Arabiji, obiskoval javne šole za Koran in se zelo zanimal za preučevanje Korana. Iz radovednosti pa je nekega dne sklenil, da se bo poglobil tudi v enagelije in življenje Jezusa Kristusa. Medtem, ko pripoveduje o svoji življenjski poti, v roko prime rožni venec, ki ga vedno nosi s seboj.
Tudi Siro-Libanonec Yahya se je rodil v muslimanski družini in prihaja iz Homsa. Krščanstvo ga je že nekaj let privlačilo, nato pa je obiskal samostan sv. Šarbela v Libanonu, kar je pomenilo vrhunec na njegovi poti proti krščanstvu. »Iskal sem smisel v svojem življenju in ko sem spoznal Jezusa, sem razumel, da On je življenje.« Zdaj se počuti »osvobojenega bremena, pomirjen sam s seboj. Imel sem občutek, da sem našel to, kar sem že dolgo iskal. Zdaj sem miren in srečen. Znova sem se rodil … Danes sem član zbora Katoliške cerkve v iraškem Erbilu, kjer živim z ženo in najino triletno hčerko. Najina deklica se je rodila kot kristjanka in je že prejela zakrament svetega krsta.«
Oubada, ki živi v Saudovi Arabiji, pa mora svojo vero prikrivati, saj je ne sme izražati na javnih krajih. »Svojo vero živim z evangeliji … in bizantinskimi pesmimi. Sem človek, ki je izpolnjen s Kristusovo ljubeznijo.«
Na stotine nekdanjih sirskih muslimanov vsako leto prejme zakrament svetega krsta
Na stotine nekdanjih sirskih muslimanov vsako leto prejme zakrament svetega krsta, potrjujeta tudi župnik Nihad Hassan, ki je že sam osebno krstil več sto sirskih beguncev v Libanonu, in oče Raafat Abou El Nasser iz Melkitsko-katoliške cerkve v Damasku. Duhovniki krščujejo v vseh krščanskih veroizpovedih, recimo latinski in grško-katoliški melkiti, pa tudi v pravoslavnih Cerkvah.
Oče El Nasser je v pogovoru za medije pojasnil: »Zaradi okoliščin, vojne in prihoda Islamske države, se je povečalo povpraševanje. Ljudje so odkrili neznano oz. nepriznano religijo. Iz islama se spreobračajo h Kristusu, od preprostega preroka se obračajo k Odrešeniku.« Nove spreobrnjence od šestih mesecev do dveh let spremljajo na poti priprave na sveti krst, njihove življenjske zgodbe pa so zelo različne, mnoge med njimi izredno ganljive. Duhovnik obžaluje, da njihovih zgodb ne sme natančneje predstaviti, kajti še vedno obstaja »veliko strahu pred družinskimi člani in okolico. In zaradi tega mnogi še niso pripravljeni spregovoriti, razkriti svojega imena in pričevati.«