Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Judje opozarjajo na porast antisemitizma

Za vas piše:
K. C.
Objava: 27. 01. 2016 / 12:26
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:27
Ustavi predvajanje Nalaganje

Judje opozarjajo na porast antisemitizma

V Mariboru so se na mednarodnem znanstvenem srečanju zbrali predstavniki judovskih skupnosti.
V Univerzitetni knjižnici Maribor so se na tradicionalnem mednarodnem znanstvenem srečanju Vsako leto eno ime zbrali predstavniki judovskih skupnosti. Ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta je dogodek priredil Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor. Podpredsednik Judovske skupnosti Slovenije Igor Vojtic je ob tem opozoril, da je v Evropi in Sloveniji viden porast antisemitizma.

Sovraštvo pripelje do nasilja

"To, kar smo pred leti predvidevali, da se bo zgodilo kot reakcija na neoliberalen razkroj družbenih vrednot, je, da neonacizem in antisemitizem v Sloveniji in Evropi naraščata," je dejal. "Antisemitizem ni mrtev. V zadnjih letih je vedno bolj živ," je prepričan. Po njegovih besedah se kaže tudi v medijih, za zdaj pa v Sloveniji ni bilo fizičnega napada, kar pa se je zgodilo v Belgiji in Franciji, od koder se je v letu 2015 odselilo na tisoče Judov.

"Razkroj družbenih vrednot vedno povzroči reakcijo, in ta reakcija je v Evropi danes vezana na neonacizem. Do razkroja vrednot pa je v demokraciji prišlo zato, ker družbene elite niso vezane na moralo, temveč na pohlep," je še dejal. Rešitev vidi v novi filozofiji. "Problem je prerasel raven sociologije in ga morajo rešiti filozofi. Na srečo se mi vedno lahko zatečemo v Izrael. Evropa, ki ostane, pa mora na filozofski ravni premisliti, kje je prihodnost." Judovska skupnost pa prav tako ostro obsoja tudi sovraštvo do muslimanov v Evropi.

Sovraštvo pa po besedah v. d. direktorice centra Sinagoga Maribor Marjetke Bedrač pripelje do tragedije, kot je bil holokavst, ki "predstavlja končno stopnjo antisemitizma". Zato je spomin na žrtve holokavsta in drugih genocidov odgovornost vseh nas, da ne pozabimo na grozodejstva nacističnih zločinov in "da opozarjamo na nastavke in pojave sovraštva in nestrpnosti, ki vodijo do zločinov zoper človeštvo," je dejala.

Srečanje posvečeno pravičniku Francetu Punčuhu

Srečanje Vsako leto eno ime je letos posvečeno diplomatu Francetu Punčuhu (1902-1944) iz Dolenjega Logatca, ki je med drugo svetovno vojno pomagal Judom v Varšavi. Za svoja pogumna dejanja je bil leta 2004 razglašen za srbskega pravičnika med narodi, od leta 2013 pa velja za slovenskega pravičnika. Z raziskavami so za zdaj odkrili več kot 20 Judov, ki jim je Punčuh pomagal med letoma 1939 in 1944.

Z razstavo Tvegali so življenje, ki jo bodo danes odprli v Sinagogi Maribor, se bodo spomnili še Poljakov, ki so reševali Jude med holokavstom. Razstavo je pripravil Muzej zgodovine poljskih Judov iz Varšave v sodelovanju s poljskim ministrstvom za zunanje zadeve.

Vir: STA
Foto: Primož Jerman, fotografija je simbolična.

Kupi v trgovini

Novo
3.450 umorjenih - Poročilo 6
55,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh